Mazejeva pred svetovnim prvenstvom že v Ameriki

Tina Maze bo skušala čim prej pozabiti švicarski St. Moritz, kjer je na superveleslalomu ostala brez uvrstitve, v smuku pa je zasedla zanjo skromno 18. mesto. Prvič v nekaj zadnjih letih jo je zdelala viroza z vročino. Mazejeva se je iz Švice že odpravila čez lužo v Kolorado, kjer se bo v miru pripravljala na svetovno prvenstvo.

V samostojni ekipi Team to aMaze so se odločili čim manj tvegati z nepotrebnimi potmi ter so se kar se da hitro odpravili onstran Atlantika, kjer se bo prihodnji teden v Vailu in Beaver Creeku začelo svetovno prvenstvo. Časa za prilagoditev razmeram, drugačnemu časovnemu pasu, visoki nadmorski višini, bo tako dovolj.

Na svetovnem prvenstvu bo 31-letna Črnjanka ena izmed glavnih favoritinj v vseh petih disciplinah, v katerih bo nastopila. Vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala bo na svetovnem prvenstvu nastopala kot branilka naslova prvakinje v superveleslalomu izpred dveh let iz Schladminga, kjer je bila s tremi kolajnami ena najbolj uspešnih udeleženk prvenstva. Srebrna je bila še v superkombinaciji in v veleslalomu.

V zadnjih dveh letih od zadnjega prvenstva je Mazejeva ob koncu sezone 2012-2013 z rekordnim izkupičkom točk 2414 prvič osvojila veliki kristalni globus za zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala, lani v Sočiju pa je svojo že tako bogato zbirko odličij dopolnila še z zlatima kolajnama v smuku in veleslalomu.

Trenutno ima že več točk kot lani skupaj

V tej sezoni je osvojila že 985 točk v svetovnem pokalu, več kot v celotni minuli sezoni (964), ko je bila ob koncu sezone četrta skupno.

"Pot v Ameriko je potekala dobro, ni bilo težav. Utrujenost in bolezen mi ne zbijata morale pred svetovnim prvenstvom. Sedaj sem zdrava, k temu so pomagali tudi antibiotiki, ki sem jih vzela takoj. Stvari se izboljšujejo, iz dneva v dan gre na bolje. Kašelj je še nekoliko prisoten. Že dolgo časa nisem zbolela, vsa skupaj mi je nekoliko pobralo moči. Po pravici povedano še nisem stopila iz apartmaja, zato ne vem, ali je pri ljudeh že čutiti vzdušje pred svetovnim prvenstvom. Verjetno je. Že v novembru se je sicer čutil utrip bližajočega se velikega tekmovanja," je uvodoma dejala Mazejeva, ki je spregovorila tudi o zaključnih pripravah pred prvenstvom: "Najverjetneje se bomo bolj posvetili tehničnim disciplinam, s hitrimi namreč ne bomo pretiravali."

Tina ima visoka pričakovanja

"Imam visoka pričakovanja, saj se smučam dobro v vseh disciplinah. Mislim, da bi bilo lahko dobro svetovno prvenstvo," je o načrtih in ciljih pred prvenstvom dejala slovenska šampionka, ki je v ZDA pripotovala v ponedeljek. "Najpomembnejše je, da imam na voljo nekaj dni za regeneracijo. Tudi med potovanjem se spočiješ, saj spiš," je dodala.

Sam program na svetovnem prvenstvo se nekoliko razlikuje, saj je najprej superveleslalom nato pa šele smuk: "Najprej je na sporedu en trening smuka, nato sledi že superveleslalomska tekma in še dva treninga smuka, kar je zelo posebno. Vendar mislim, da ne bi smelo biti težav pri prilagajanju na takšen razpored," je o nekoliko drugačnem tekmovalnem programu razmišljala vodilna smučarka sezone.

Kmalu čez lužo še ostale Slovenke

Na svetovno prvenstvo v alpskem smučanju med 3. in 15. februarjem se bodo Mazejevi še v tem tednu pridružile Ana Bucik, Ilka Štuhec in Vanja Brodnik, deseta veleslalomistka iz Schladminga izpred dveh let Ana Drev, ki preboleva gripo, se bo odpravila čez lužo naslednji ponedeljek, Katarina Lavtar pa bo v Ameriko letala iz Južne Koreje, kjer si je štartno številko izboljšala z nastopi na tekmah nižje ravni. Brodnikova in Lavtarjeva si bosta stroške za pot na prvenstvo krili sami.

Glavni trener ženskih ekip Rasto Ažnoh pričakuje visoke uvrstitve tudi od preostalih članic ekipe, vsaj kakšno med top 15 in mogoče tudi med top 10 in, če se bo vse postavilo na pravo mesto, tudi kaj več. Največje ambicije ima Štuhčeva, ki je bila letos v svetovnem pokalu najvišje 11. na smuku v St. Moritzu, pred dvema letoma na prvenstvu v Schladmingu pa je bila najboljša šesta v superveleslalomu. Bucikova bo dala prednost slalomu, kjer je bila v pokalu v tej sezoni dvakrat prvič v točkah, Brodnikova pa hitrim disciplinam.