MANJŠE NASTANITVE BI SE LAHKO ODPRLE ŽE PRIHODNJI TEDEN: Počivalšek za podaljšanje državne pomoči za turistično panogo

Slovenija

Prihodnji teden bi lahko vrata odprli manjši ponudniki turističnih nastanitev, standarde njihovega obratovanja pa bo določila ožja delovna skupina, ki bo prvič sestankovala ta teden, je povedal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc. Turistično gospodarstvo medtem državo poziva k pomoči pri zagotavljanju likvidnosti.

Prva seja strokovnega sveta za turizem

Na Brdu pri Kranju je danes zasedal novoustanovljeni strokovni svet za turizem. Glavni temi sta bili dve, in sicer pomoč gostinski in turistični panogi v času okrevanja po epidemiji covida-19 ter standardi, ki bodo veljali po ponovnem odprtju lokalov in hotelov. "Turizmu in gostinstvu želimo čim bolj pomagati," je po seji sveta zatrdil Zajc.

Na seji je sodelovala tudi ekipa Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) z direktorjem Milanom Krekom. "Dogovorili smo se, da se še ta teden na našem ministrstvu dobi ožja strokovna skupina, ki bo zagotovila, da bodo, potem ko bo podana zelena luč za otvoritev, gostinci, hotelirji in ostali delavci v turizmu pripravljeni in ne bo vprašanj," je pojasnil Zajc.

V tej ožji skupini bodo sodelovali predstavniki turizma, NIJZ in vlade. "Želimo narediti priporočila, ki bodo zagotavljala varnost in bodo tudi izvedljiva," je zatrdil državni sekretar.

Zajc je priznal, da se ob odpiranju teras gostinskih lokalov z današnjim dnem pojavljajo številna vprašanja. Pojasnil je, da mora biti med gosti vsaj 1,5 metra razdalje, ne rabijo pa ti gosti nositi maske, razen če uporabijo toaletne prostore.

Vlada načrtuje, da bi že v prihodnjem tednu lahko vrata odprli nastanitveni obrati, ki lahko sprejmejo do 30 gostov. Ob ugodni epidemiološki sliki bi junija sledili hoteli, wellnessi in ostali ponudniki, je povedal Zajc.

Predlogi za tretji protikoronski paket

Pomembna tema seje so bili tudi predlogi za tretji protikoronski paket, podani tako s strani vlade kot turističnega gospodarstva. Da vlada gospodarstvo posluša in sledi njegovim predlogom, sta bila po seji sveta zadovoljna tako predsednik Združenja hotelirjev Slovenije pri Turistično gostinski zbornici Slovenije Gregor Jamnik kot predsednik Turistične zveze Slovenije in župan Podčetrtka Peter Misja.

"Najbolj ključno, akutno in kronično je pomanjkanje likvidnostnih sredstev, ki nam jih je praktično zmanjkalo," je pojasnil Jamnik. V drugem krogu pa bo morala vlada pomagati hotelskim podjetjem ob ponovnem odprtju.

"Zagon bo izjemno dolg, daljši od ostalih gospodarskih panog, zavleklo se bo v prihodnje leto ali dve. Ker bo virus med nami najverjetneje ostal, moramo spremeniti način vedenja v hotelih, gostinskih obratih in restavracijah na način, kot ga še nismo videli. Izobraziti moramo naše kadre," je ponazoril. Gostince sicer zaradi dobičkonosnosti "najbolj boli" 1,5 metra potrebne razdalje.

V hotelih sicer letos pričakujejo okoli 70-odstotni upad prihodkov na letni ravni, če se bodo vrata hotelov odprla s 1. junijem in se bodo v istem mesecu sprostili tudi prehodi meja z državami, ki covid-19 obvladujejo podobno kot Slovenija. V tem primeru bi po ocenah Jamnika hoteli poleti lahko beležili okoli 30-odstotno, jeseni pa 50-odstotno zasedenost.

"Rezervacije trenutno stojijo, novih je zelo malo," je dodal Jamnik in pojasnil, da se bodo ljudje o dejanskem prihodu odločali v zadnjem trenutku. Na njihovo odločitev pa bo najpomembneje vplivalo obnašanje virusa in ukrepov držav.

Misja pa je poudaril, da bo ob ponovnem zagonu turistične panoge in novih standardih še bolj kot prej pomembna kakovostna delovna sila. Zavzel se je za to, da bi bili postavljeni standardi življenjski oz. da v Sloveniji ne bi bili "bolj papeški od papeža".

Nenazadnje pa je Misja izpostavil, da se morajo sredstva v turizmu deliti pošteno. "V preteklosti se je marsikdaj zgodilo, da so sredstva dobivali tisti, ki jih niso potrebovali oz. na nepravilen način. Na tem področju pričakujem 100-odstotno kontrolo," je poudaril.

Počivalšek za podaljšanje državne pomoči za turistično panogo

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek se je že pred sejo zavzel za podaljšanje ukrepa državnega sofincaniranja čakanja na delo za turistično panogo, in sicer za štiri mesece ali celo do konca leta"Turizem je prvi doživel vpliv krize s koronavirusom in bo, tudi zaradi navezave na tuje goste, kasneje v polni meri zagnal svoje delovanje," je tak predlog utemeljil Počivalšek.

Prav tako bi bilo po njegovih ocenah smiselno ustanoviti sklad, ki bi z nepovratnimi sredstvi in ugodnimi krediti omogočil podjetjem tekoče poslovanje in nov investicijski zagon. Delovanje panoge bo namreč potrebno prilagoditi novim standardom, je spomnil.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija