LITERARNI VEČER ZNANSTVENE MONOGRAFIJE: O narečju, stigmatizaciji in življenju akademika Gorana Filipija

Koper

V torek, 5. julija, sta Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper in Golden Loggia Caffe & Wine bar gostili literarni večer, ki sta ga s predstavitvijo znanstvene monografije "Kontaktna dialektologija na območju med Alpami in Jadranom", po poteh narečja zapeljali dr. Suzana Todorović in dr. Barbara Baloh.

Monografija, ki je posvečena preminulemu akademiku Goranu Filipiju, je osredinjena na kritično sinhrono in zgodovinsko-razvojno jezikovno analizo slovenskih, hrvaških in romanskih narečij. Osrednji del monografije sestavlja 16 samostojnih poglavij, ki jih je napisalo 20 uglednih strokovnjakov iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije in Švice.

Avtorji se ukvarjajo z dialektološkimi vprašanji (slovenska, hrvaška, romanska narečja): narečno besedje, narečja v stiku, medjezikovno prepletanje, narečno slovaropisje, zgodovina jezika, etimologija, sociolingvistika in kulturna zgodovina.

Skozi pogovor sta se dr. Suzana Todorović in dr. Barbara Baloh dotaknili tudi vedno aktualnih dialektoloških tem, kot so – ali je narečje sploh še živo, zakaj se priseljenci prve generacije niso naučili slovenskega jezika, zakaj so med mladimi vse bolj prisotni anglizmi in kako se stigmatizacija narečja odraža tudi na parketu kulture. Poleg zanimivega vpogleda v svet narečij so se po prebranih vrsticah iz njegovega življenja obiskovalci z bučnim aplavzom poklonili akademiku Filipiju.