Kupci spletnih trgovin iz tretjih držav lahko skrajšajo postopke

Tehnologija

V decembrskem času opazno naraste število spletnih nakupov, pri katerih kupci blago prejmejo tudi iz tujine, velikokrat tudi iz držav izven Evropske unije. Na carinski upravi kupcem svetujejo, naj od pošiljatelja zahtevajo, da pošiljki priloži račun, naročilo ali izpis dražbe, saj lahko na ta način bistveno skrajšajo postopke in prejmejo pošiljko.

Kot pojasnjujejo na carini, so poštne poti lahko letalske, ladijske, železniške ali cestne, poštni uslužbenci pa pošiljke najprej razvrstijo. Tranzitne gredo naprej, pošiljk iz EU razen v izjemnih primerih ne obravnavajo, vsa carinska pošta pa brez izjeme pride do carinikov.

Poštno pošiljko spremljata dve vrsti obrazcev, na katerih so osnovni podatki o tem, kdo, komu, kaj in kakšna je vrednost pošiljke. Cariniki na podlagi otipa pošiljke, razpoložljivih podatkov in preteklih izkušenj ocenijo tveganost pošiljk ter izločijo neproblematične, ostale pa fizično pregledajo.

Poštne pošiljke iz tretjih držav prihajajo z vseh koncev sveta, največ s Kitajske in iz ZDA, pri tem pa so najpogostejše vrste pošiljk tehnično blago, oblačila, obutev, knjige, zgoščenke in prehranski dodatki. Za blago iz tretjih držav morajo biti ob uvozu opravljene carinske formalnosti.

Pošiljke v vrednosti do vključno 22 evrov so oproščene plačila vseh dajatev, za pošiljke, vredne od 22 do vključno 150 evrov, se obračuna samo davek na dodano vrednost, za pošiljke, katerih skupna vrednost blaga presega 150 evrov, pa se poleg DDV plača tudi carina. Alkoholni in tobačni izdelki so izvzeti iz oprostitve.

Med najpogosteje uvoženimi izdelki za knjige, mobilne telefone, prenosnike in tablične računalnike kupcem ni treba plačati carine. Oblačila so ocarinjena z od 6,3- do 12-odstotno stopnjo, za obutev velja od tri- do 17-odstotna stopnja, za glasbene in filmske zgoščenke pa je potrebno plačati 3,5 odstotka carinskih dajatev od vrednosti izdelka.

Pazite na ponaredke

Ob tem pa na carinski upravi kupcem svetujejo, da so pri nakupu prek spleta previdni, saj se cariniki v poštnih pošiljkah pogosto srečujejo s ponaredki blaga. Največkrat gre za oblačila, obutev, sončna očala, ure, pa tudi zdravila za erektilne motnje, ki najpogosteje prihajajo iz Indije. Kupci naj bodo zato pozorni na morebitne ponaredke, saj lahko carina ob vstopu v EU tako blago zadrži, pozneje tudi odvzame in uniči, naročnik pa ostane brez vsega.

Bistveno nižja cena izdelka kot v običajnih trgovinah prav gotovo nakazuje, da z blagom ni vse v redu. Pred naročanjem zdravil prek spleta naj kupci dobro preverijo, ali niso ponaredki. Taka zdravila imajo namreč dvomljive učinke ali zdravilnih učinkovin sploh ne vsebujejo, lahko pa so celo zdravju škodljiva, še dodajajo na carini.

Deli novico: