KRŠILI ZAKON, A TO NI KAZNIVO DEJANJE: Tožilstvo umaknilo obtožbo zoper Derniča

Koper

Po pričanju izvedenke za javna naročila, da gre pri sterilizaciji instrumentov in opreme bolnišnice za storitev, za katero ni potreben javni razpis, je na torkovem naroku tožilka Polona Veberič umaknila obtožbo zoper nekdanjega direktorja Splošne bolnišnice Izola (SBI) Janija Derniča in soobtožene zaradi zlorabe položaja, poročajo Primorske novice.

Po obtožnici naj bi Dernič pri oddaji storitve zunanje sterilizacije za potrebe SBI naročilo oddal družbi, ki jo obvladujejo posamezniki, s katerimi naj bi bil vnaprej tako dogovorjen, četudi je vedel, da je ta družba zgolj posrednik in ne dejanski izvajalec sterilizacije. SBI je za sterilizacijo plačala 591.096 evrov, od tega je posredniška družba zaslužila 261.212 evrov.

SBI je s pomočjo zbiranja ponudb oddala tudi storitev prevoza materiala za zunanjo sterilizacijo. Pomoči pri zlorabi položaja pa so bili obtoženi Ivo Krebelj, direktor in lastnik podjetja Siservis, ki je dobil posel za sterilizacijo, njegov bratranec Aleksander Krebelj in nekdanja bolnišnična finančnica Elena Beškovnik.

Izvedenka za javna naročila Marija Bukovec Marolt je v torek pojasnila, da gre pri sterilizaciji instrumentov in opreme bolnišnice za zdravstveno storitev, za katero ni treba iskati izvajalcev prek javnega razpisa.

"Ker so očitki temeljili na ugotovitvi, da so kršili določbe zakona o javnem naročanju, ugotavljam, da nadaljnji postopek ne bi prinesel rezultata, ki ga je zasledovala obtožnica," je navedla tožilka Veberičeva. Dejstvo, da je SBI vabila k oddaji ponudb vnaprej določene ponudnike, po njenem sicer ni pripomoglo k transparentnosti posla in je vzbudilo pomisleke. Bolnišnica je s tem, ko ni objavila rezultatov naročila, kršila zakon, vendar to ni kaznivo dejanje.

Dernič je po umiku obtožbe in izreku zavrnilne sodbe izrazil zadovoljstvo predvsem s tem, da se je zadeva končala. "Ves čas sem trdil, da sem nedolžen, bistvo pa je, da je takratno vodstvo delalo samo v dobro bolnišnice in bolnikov," so Derničeve besede povzele Primorske novice.

Nekdanji direktor je zavrnil tudi očitke o negospodarnem ravnanju in neracionalni rabi javnih sredstev. Brez sterilizacije instrumentov SBI po njegovih besedah že po nekaj dneh ne bi mogla več opravljati nekaterih posegov, zanje pa bi bilo prezahtevno, da bi instrumente sami vozili na sterilizacijo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Motoviltz |  03 .04. 2019 ob  12: 10
"gre zdravstveno storitev, za katero ni treba iskati izvajalcev prek javnega razpisa."
Ma ne me basat, imamo tako zakonodajo, ki pozamezniku v bolnici omogoča mešetarjenje z 591.096 evri in to celo s posrednikom, ki je polovico od tega kasiral.....



Motoviltz |  03 .04. 2019 ob  11: 59
Eee, ta naša zakonodaja.
Glede na potek dogodkov, gre verjetno še za en primer "posla", kjer se dva dogovorita za biznis in si na koncu delita bombončke.
Ga ni zakona, ki bi ujel trenutek delitve.
Henrik |  03 .04. 2019 ob  10: 56
Za te ljudi se vedno najde opravičilo, če bi čistilka porabila eno čistilo preveč bi jo zaprli temu tipu bodo za tako delo še ploskali. Pač Slo. zdravstvo in Tožilstva ki delujejo v interesu ki je daleč od interesa poštenega in resnega kaznovanja za nepravilno delo zlorabe ITD. Ja je že Cerarjeva rekla da ni vsaka svinjarija kazniva očitno nobena če jo delajo posvečeni.
Erazem |  03 .04. 2019 ob  09: 18
Nedolžen po enem zakonu še ne pomeni nedolžnosti po drugih predpisih. Lepo je razmetavati davkoplačevalski denar, saj njega ni nič stalo.