Kriminalisti preiskovali posle s stadionom

Kronika

Koprski kriminalisti so danes izvedli hišno preiskavo na treh lokacijah (sedežu MOK, Javnem zavodu za šport in Hypo banki), zaradi domnevno spornih poslov pri obnovi in dograditvi stadiona. Sporen naj bi bil predvsem javni razpis.

Kriminalisti so danes izvedli hišne preiskave na treh lokacijah v Kopru in sicer zaradi suma uradno pregonljivih gospodarskih kaznivih dejanj, to so zlorabe uradnega položaja. Osumljenih je devet oseb, eni so tudi odvzeli prostost (neuradno naj bi šlo za direktorja javnega zavoda Bonifika Braneta Florjančiča).

Sporen naj bi bil razpis

Že pred dobrim letom dni so predstavniki stranke Oljka opozorili na nekatere čudne poti javnega razpisa za izgradnjo koprskega stadiona, ki naj ga na koncu sploh ne bi bilo. Predsednik stranke Viktor Markežič trdi, da naj bi se stadion obnovil in dogradil, čeprav je MOK zadnji razpis, ki ga je objavila za izvedbo del, na koncu razveljavila. "Mi smo takrat ugotovili, da so bila dela oddana brez javnega razpisa. Občina je leta 2009 objavila razpis, januraja 2010 so sporočili, da je najboljšo ponudbo oddal Hypo leasing, v februarju pa je občina razpis razveljavila. Kako so potem sploh lahko oddali dela, če ni bilo veljavnega razpisa? Stadion pa je bil poleg tega še za dva milijona evrov preplačan brez ustrezne dokumentacije" je prepričan Markežič.

MarkezicOljka je tedaj zahtevala pojasnilo s strani občine, na katere so pred letom dni zapisali »MOK je pooblastila Javni zavod za šport Mestne občine Koper (JZŠ), da nastopa kot investitor pri investiciji Rekonstrukcija, novogradnja mestnega nogometnega stadiona in novogradnja atletskega stadiona. Tako je JZŠ izvedel javno naročilo po odprtem postopku za pridobitev finančnega najema s postopnim odkupom (leasing) opremljenih objektov Mestnega nogometnega stadiona in atletskega stadiona v Kopru, ki je bil objavljen na portalu Javnih naročil št. 8191/2009 z dne 7. oktobra 2009 in v Uradnem listu Evropske unije št. 2009/S 195-280353 z dne 9. oktobra 2009. V skladu z omenjenim javnim naročilom je JZŠ tudi sklenil pogodbo z najugodnejšim ponudnikom – lizingodajalcem. Tekoče obveznosti JZŠ do omenjenega lizingodajalca so pokrite."

Ker s pojasnilom niso bili zadovoljni, so predstavniki Oljke zadevo prijavili pristojnim organom.

Župan MOK Boris Popovič bi se moral ravno danes sestati z brazilskim veleposlanikom, a je zaradi hišne preiskave srečanje odpadlo. 

Popovič zavrača vsakršne očitke

Med preiskavo je pred novinarske kamere stopil tudi Popovičev zastopnik Aleksander Čeferin, ki trdi, da je do preiskave prišlo zaradi nepoznavanja prava. »Očitno Boris Popovič ne more zaključiti enega projekta, ne da bi zaradi tega prišlo do hišne preiskave.« Čeferin je sicer pohvalil delo policistov, saj naj bi ti postopek vodili korektno, po njegovem mnenju pa naj bi bilo tudi njih sram, saj naj ne bi vedeli točno kaj morajo preiskovati. "Pri celi zadevi je zanimivo to, da se preiskovalna sodnica ni strinjala z uvedbo preiskave, ampak jo je moral odrediti senat treh sodnikov, kar je rariteta v slovenskem pravnem redu."

Župan mestne občine Koper Boris Popovič, pa je bil v odgovoru glede omenjene preiskave zelo kratek. Dejal je le, da dokler bo v Kopru tako tožilstvo kot kot je, bo sam vesel vsak dan, ko ne bo hišne preiskave.

Deli novico: