Ko zalije avtomobil

Visoke plime morja, poplave, hudourniki, plazovi in še kaj, kar spremlja neurja z močnim deževjem, je v razdejanjih poškodovalo ali uničilo tudi precej avtomobilov. Kaj lahko storimo, da zaradi podivjanih vod med njimi ne bo tudi naš?

Če je avto samo malo zalit, poškodbe morda sploh niso tako vidne, vendar pozor, slana morska ali naplavljena voda ni kot deževnica. Slana je krasen medij za rjavenje avtomobilske pločevine, naplavljena pa je z najrazličnejšo umazanijo ter blatom kisla in prav tako korozivna.

Če gladina vode ne preplavi višine praga avtomobila, imamo srečo, saj bo potreben le temeljitega pranja. Strokovnjaki svetujejo, da je najbolje počakati, da se umazanija posuši in da jo nato ob pomoči šampona speremo z močnejšem curkom vode ali pa avto zapeljemo v pralnico.

Ne zaganjajte motorja!

Če je vozilo v takšni vodi dlje časa in če se gladina dvigne čez njegov prag, pa se največkrat poškodujejo zavorni sitem, motor, menjalnik, elektronika in še kaj. V takem primeru ne zaganjajte motorja, saj se bo zaradi vlage zagotovo poškodovala elektronska oprema, kot je računalnik ali zračna blazina. Slednja se običajno sproži takoj po zagonu motorja. Raje pokličite mehanika, da se pred zagonom prepriča tudi o morebitnih drugih poškodbah motorja, menjalnika, električne napeljave in da zamenja vse tekočine vozila.

Če avto le poškropi ali zalije slana morska voda, ni priporočljivo brisanje soli z njegove površine  z vlažno gobo ali krpo. Ko je treba nujno na pot, očistite le zadnje in prednje luči, utripalke, registrske tablice in seveda stekla. Pametno je tudi, da že pred parkiranjem vozila za hip vključite pranje stekel, da s šob odstranite delce umazanije.

Temeljito pranje

Seveda mora posoljen avto čim prej v avto pralnico. Tam naj najprej opravijo predpranje s curkom vode pod visokim pritiskom, nato pa ga tako, kot je priporočljivo po vsaki zimi, še posebej temeljito operejo. To pomeni tudi pranje podvozja na pralni stezi, ki je bolj učinkovito kot na primer pranje v samopostrežni pralnici.

Po pranju še posebej skrbno preglejte površino laka. Vse poškodbe takoj zaščitite s korekturnim lakom, saj odrgnine, ki jih povzročijo mali kamenčki, pospešujejo rjavenje.

Pozimi bo med pranjem košček lepilnega traku čez ključavnico preprečil vdor vode in zmrznjenje cilindra ključavnice. Za to, da tesnila vrat pri odpiranju ne bo odtrgalo iz okvira, pa bosta poskrbela otroški puder ali glicerin.

Ukrepajmo pravočasno

Če močno dežuje že več dni ali pa poplave in visoko plimovanje napovedujejo, ukrepajmo že prej. Preglejte okolico mesta, kjer puščate vozilo in ocenite, če ga morebitne narasle vode lahko dosežejo. Premaknite ga na najvišjo točko v okolici stran od ne preveč trdno postavljenih predmetov, ki bi jih lahko veter porušil nanj. Tesno zaprite vrata in stekla avtomobila. Vhod v posodo z zračnim filtrom tesno zamašite s krpo, brisačo ali pa vanjo napihnite balon. S tem boste preprečili vodi, da bi prišla v notranjost motorja. Če avta ne morete več  umakniti, lahko z vrečami s peskom zgradite zid okoli njega.

Če se gladina dvigne čez prag avtomobila in je v vodi dlje časa, se največkrat poškodujejo zavorni sitem, motor, menjalnik, elektronika in še kaj. V takem primeru ne zaganjajte motorja! Pokličite mehanika, da pravočasno odpravi poškodbe.

Na zelo izpostavljenih lokacijah ne bo odveč, da se pripravite na morebitno evakuacijo. Pri njej bo vaš avto gotovo odigral najpomembnejšo vlogo. Od vsakega primera posebej je odvisno, če boste pripravili poseben paket s stvarmi, ki vam lahko pridejo prav: plastenke z vodo, hrana, zdravila, svetilka, kabli za vžig motorja s pomočjo drugega vozila, zemljevid, paket prve pomoči, gasilni aparat, toaletni papir, brisače, odeje ali spalne vreče in ne nazadnje tudi kladivo ali kaj podobnega, kar vam lahko pomaga razbiti stekla, če na primer zaradi blata in naplavljenih predmetov ostanete zagozdeni v vozilu.

Če med evakuacijo vozite po cestah, ki jih je že zalila voda, ne vozite po vodi, dokler se ne prepričate, kako visoka je. Ne vozite hitro, ker lahko voda zalije motor. Ne pozabite, da močan vodni tok lahko avto s potniki vred enostavno odplakne s ceste. Ko ste prepeljali višjo vodo na cesti, takoj preverite delovanje zavor. Če pa se vaš avto zagozdi oziroma obtiči v vodi, ga nemudoma zapustite in se odmaknite na višjo varno točko.

Deli novico: