KMALU ŽE 12. DEFIBRILATOR: V ZD Izola ponosni na projekt Izola, srcu prijazno mesto

Izola

Zdravstveni dom (ZD) Izola je v sodelovanju s Koronarnim društvom slovenske Istre pobudnik projekta Izola, srcu prijazno mesto, v okviru katerega so mrežo defibrilatorjev opremili z 11 napravami za reševanje življenj. Zadnjega so nedavno namestili pri Hoferjevi trgovini, kmalu pa bodo postavili tudi dvanajstega. V ZD Izola poudarjajo, da lahko z defibrilatorjem ravna vsak prebivalec in tako pomaga človeku s srčnim zastojem do prihoda reševalcev.

Podžupan Občine Izola Gregor Perič ob namestitvi defibrilatorja pri Hoferju

Projekt Izola, srcu prijazno mesto omogoča učinkovito in hitro reagiranje v primeru nenadnega zastoja srca na področju celotne občine. Statistični podatki namreč kažejo, da v Sloveniji zaradi srčnega zastoja v povprečju umre pet ljudi na dan. Smrtnost pa lahko bistveno zmanjšamo ob ustrezni pokritosti mesta in podeželja z avtomatskimi zunanjimi defibrilatorji (AED).

AED na tržnici

V okviru projekta Izola, srcu prijazno mesto so tako doslej na območju celotne občine, v mestu in na podeželju, namestili 11 defibrilatorjev – na tržnici, na Manziolijevem trgu, pri Upravni enoti Izola, v Jagodju pri Mercatorju, pri sedežu KS Jagodje-Dobrava, na Maliji, v Kortah ter Cetorah, pri Zdravstvenem domu Izola in v vozilu redarske službe Občine Izola ter pri trgovini Hofer.

 AED v Jagodju

Ob namestitvah aparatov pripravijo tudi predstavitev AED in usposabljanje za občane. Tako bo tudi ob namestitvi 12. defibrilatorja v okviru projekta Izola, srcu prijazno mesto, ki ga bodo postavili pri oskrbovanih stanovanjih v Livadah, napoveduje direktor ZD Izola Evgenij Komljanec.

Eden izmed defibilatorjev, nameščenih v okviru projekta Izola, srcu prijazno mesto, v katerem sodelujejo Koronarno društvo slovenske Istre, Občina Izola in ZD Izola.

Šteje vsaka minuta, pomaga pa lahko vsak

Ob srčnem zastoju štejejo minute, zato je pomembno, da je AED čim bliže. Brez defibrilacije se možnost preživetja vsako minuto zmanjša za 10 odstotkov. Reševalci običajno do pacienta pridejo v 10 do 15 minutah.

Uporaba AED je preprosta, saj je izdelan za ljudi, ki nimajo predhodnega znanja o reanimaciji, pojasnjujejo v ZD Izola. Glasovna navodila, s katerimi nas naprava vodi skozi postopek, so v slovenskem jeziku. Spremlja pa jih tudi slikovni prikaz postopka.

 

Če se srečamo s človekom z nenadnim srčnim zastojem, najprej pokličemo na pomoč št. 112. Če je v bližini defibrilator, stečemo ponj, ga vključimo in sledimo navodilom. Kot dodajajo v ZD Izola, moramo biti pozorni, da se ob eklektičnem sunku nihče ne dotika žrtve, naprava pa sama presodi, koliko šokov bolnik potrebuje.

Deli novico: