KDO SO PRIVILEGIRANCI, KI SE VOZIJO PO KRAJINSKEM PARKU SEČOVLJE? Zabave z glasno glasbo, krivolov, gazenje po bazenih soli (FOTO, VIDEO)

Piran

Na naše uredništvo se je že v preteklih dneh obrnilo več bralcev, ki so zgroženi nad dogajanjem v Krajinskem parku Sečoveljske soline. Ribolov na nedovoljenem območju in vse prej kot humano ravnanje z živalmi, pikniki in zabave z glasno glasbo, ljudje vstopajo z vozili, navajajo bralci. Včeraj je zadeva očitno eskalirala do te mere, da se je eden od mimoidočih odločil obvestiti pristojne. Po navedbah se naravovarstveni nadzornik ni zganil oziroma je klicatelja preusmeril na policijo, ki naj bi bila pristojna za ukrepanje v takih primerih. Policija pa naj bi trdila obratno.

Kot navajajo bralci, je ribolov oziroma krivolov na prepovedanem območju Krajinskega parka Sečoveljske soline zelo priljubljen. Ribolov je sicer mogoč vzdolž skalometne obale med izlivom Dragonje in kanalom Curto, v ustju reke in v reki pa je prepovedan. V krajinskem parku na svoji spletni strani še posebej opozarjajo, da obiskovalci parka lahko lovijo ribe v morju, ko je park odprt, ponoči je to prepovedano.

Na spletni strani parka je tudi mogoče prebrati, da sta oba vhoda v park, Lera in Fontanigge, pod stalnim videonadzorom. Če ta deluje, pristojnim torej ne bo težko ugotoviti, kdo so "privilegiranci", za katere ne veljajo pravila, da je potrebno motorna vozila pustiti zunaj na parkirišču pred zapornico. In čeprav naj bi že dlje časa kršili pravila, jih zaradi tega nihče ne preganja.

Od gazenja po solinarskih bazenih do zabav z glasno glasbo

Delovanje sečoveljskega krajinskega parka ureja zakon o ohranjanju narave, na osnovi katerega se ustanovi zavarovano območje, kjer se skrbi za varstvo naravnih vrednot in kulturne dediščine, za ohranjanje biotske raznovrstnosti in solinarskega ekosistema. Kot pravijo bralci, se je potrebno zgolj odpraviti na vhod v krajinski park na Fontaniggeah, da bi videli, kaj se v parku dejansko dogaja.

Tisti, ki jih očitno skrbi za stanje krajinskega parka, se sprašujejo, kako je mogoče, da nekateri ljudje poznajo kombinacijo ključavnice za odpiranje zapornice in se z vozilom zapeljejo v zaščiteno območje. Tudi nadzornika, pravijo, še nikoli niso srečali na terenu. Ljudje naj bi se zadrževali na območju parka tudi v nočnem času, plezali po solinarskih hišah, hodili po solinarskih bazenih, odmetavali prosto smeti, prirejali piknike in zabave z glasno glasbo.

Nadzornik je prejel prijavo, vendar tisti dan ni bil v službi

Zadeva naj bi eskalirala včeraj, ko je bila v parku velika množica obiskovalcev, ki so lovili ribe v Dragonji. Ker je bilo iz njihovega ravnanja z živalmi razvidno, da ne gre za ribiče, saj so nekateri ujete ribe brcali, nato pa jih pustili kar na tleh, je eden od sprehajalcev dvignil telefon in poklical naravovarstvenega nadzornika.

Ta naj bi prvotno dejal, da so avtomobili, ki se nahajajo v notranjosti parka, vozila podjetja Drava, ki opravljajo določena dela in je zato zapornica dvignjena. "Ko mu je bilo pojasnjeno, da ne gre za delavce, ki bi karkoli počeli, in da je zapornica zaprta, je dejal, da je odgovornost za sankcioniranje vožnje po parku in krivolova pristojna policija," navaja bralka. Zato so poklicali policijo, vendar se tudi oni niso odzvali oziroma so odgovornost za ukrepanje preložili na naravovarstveno nadzorno službo.

Bralci se ob tem sprašujejo, kdo mora torej zagotavljati zavarovanost sečoveljskega krajinskega parka, nadzirati in kaznovati tiste, ki območja ne spoštujejo – naravovarstveni nadzornik ali policija? Sprašujejo se, kako lahko nekateri poznajo kombinacijo za odpiranje ključavnice na zapornici ob vstopu in se prosto vozijo po parku? Po navedbah bralcev gre za osebni vozili s piransko in izolsko registrsko oznako.

Za pojasnila smo se obrnili na Krajinski park Sečoveljske soline in Policijsko upravo Koper.

"Eden od nadzornikov je bil s strani obiskovalca obveščen ob 16.32, park se zapre ob 17.00, da se v Dragonji dogaja krivolov in da so tam avtomobili. Nadzornik včeraj ni bil v službi. V času, ko park ni odprt za obiskovalce, predvsem ponoči, se neposredni nadzor ne izvaja. Varno se lahko izvede le ob predhodnem zaprosilu policije za asistenco. Pisni zahtevek je treba poslati najmanj sedem dni pred opravljanjem nalog, da se lahko policija nanjo ustrezno pripravi," pojasnjuje Iztok Škornik, naravovarstveni nadzornik v Krajinskem parku Sečoveljske soline.

Ponoči opravljajo nadzor piranski policisti, ki jim morebitne kršitelje nato predajo v nadaljnjo obravnavo za uvedbo postopka o prekršku. "Trenutno je v prekrškovnem postopku pet kršiteljev, ki so lovili ribe in so se nahajali v krajinskem parku v nočnem času. Štirim smo izdali odločbo o prekršku, en postopek trenutno obravnava sodišče," pravi Škornik.

Škornik: Zaradi zdravstvenih razlogov smo dvema obiskovalcema dovolili vstop v park z avtomobilom

Za območje parka so zadolženi trije nadzorniki, eden je prostovoljec. Škornik poudarja, da se je s postavitvijo ograj in zapornic na obeh vhodih, z objavo urnikov in ustnimi opozorili število kršitev bistveno zmanjšalo. Največ je ribolova v nočnem času, hoje izven označenih poti in sprehodov psov brez povodca. Na vprašanje, kako je mogoče, da nekateri obiskovalci sami dvignejo zapornico in z vozilom vstopijo v območje parka, Škornik odgovarja:

"V vseh letih smo zamenjali več deset ključavnic s ključem ali kodo, saj so nam jih kršitelji redno uničevali. Tudi koda je bila že večkrat zamenjana, vendar tudi tu prihaja do zlorab. Vstop z avtomobilom v park ni dovoljen. Izjemoma smo zaradi zdravstvenih razlogov dvema obiskovalcema dovolili vstop v park z avtomobilom, vendar le v času, ko je ta odprt."

Nedovoljen ribolov se ne dogaja le v Dragonji in ob njenem izlivu, ampak tudi v kanalu Grande in kanalu Pichetto, kjer kršitelji povzročajo tudi materialno škodo za zapornicah. "Šele ko se bodo zaključila vsa intervencijska gradbena dela, bomo lahko popolnoma onemogočili dostopanje v park v času, ko ta ni odprt za obiskovanje," zagotavlja Škornik. Trenutno namreč potekajo protipoplavna sanacijska dela na visokomorskem nasipu med kanaloma Giassi in Pichetto ter sanacija zapornic na območju Muzeja solinarstva, zato je zapornica v času del dvignjena.

Odgovore PU Koper še čakamo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pesceserra |  04 .01. 2022 ob  15: 04
Ja kanibalizem se je začel .....ocitno je premalo brancinov za vse......dokler so samo posamezniki lovili na tem delu je bilo ok sedaj se "žrejo med sabo".......g.Janko -lovi se po celi strugi dragonje vzdolž solin , najbolj na spinn ali plovcek s škilo tudi z levega hrvaškega brega predvsem ponoči.....tako da prepovedat vsak ribolov v rezervatu , tudi med pidoči in bazeni od fonde.......bo kr upad ribe na črnem trgu in denarnici posvečenih.....
Istriano |  28 .12. 2021 ob  11: 40
Naša država je banana republika v kateri lahko nekateri počnejo čisto vse, kar jim pade na pamet. V dobrih tridesetih letih ste verjetno to že vsi opazili, ne?
Janko |  28 .12. 2021 ob  07: 37
Gospa in gospod od rad imam živali. Dejstvo je,da ste vi hodili po poljih in klicali ter hranili živali. Ko so vas opozorili, da lobodom škodujete s hranjenjem, ste se maščevali športnim ribičem s tem člankom, ki nima veze z resnico. Ribe se lovi v tišini, zato ni nobene glasbe v parku. Ribe se vedno lovi iz skal, zato ni nobene potrebe po skakanju po hišica. Strelke so tujerodne ribe, če jo je z nogo odrinil od brega je ribič to storil zato, da ne pade nazaj v vodo. Za vsako strelko, ki se jo ulovi se reši 10 naših rib. In nobena strelka ni ostala na cesti.
Kako bi vi reagirali, če pride v park tujerodni ptič, ki bi začel ubijati labode, tako, da bi jim odgriznil vrat. Takšni kot ste vi bi si moral dati ime nimam rad živali, ker jim s svojim nepoznavanje samo škodujete. Včasih je treba tudi koga kaj vprašat in se pozanimat, preden pišete zlonamerne članke. Regionalu pa priporočam, da umakne nezakonite video posnetke. Prijava uradu informacijske pooblaščenke je že podana.
JKDWingChun |  28 .12. 2021 ob  07: 30
12
Glede na to, da to ni prvič, bi se do zdaj to lahko že zdavnaj opremilo z dosti boljso varnostjo. Samo kamere na dveh mestih za tako veliko lokacijo je dosti premalo. Tko kot bi zelel nahraniti celo familijo za dvema špagetoma!! Pomankljiva zascita je posledica nepravilno porabljenega denarja!
žalost |  28 .12. 2021 ob  03: 39
Ah vi "rad imam živali". Še posebej v tem času, potrebujete vsaj en dober in pristen objem, da se malo umirite.

Kako in kje so se ribe lovile sicer ne vem. Na sliki je strelka, ena izmed IZREDNO invazivnih vrst ribe (redka riba, ki ubija kar tako za šalo in ne za hrano, kot ljudje ne?). Teh rib še 15 let nazaj pri nas ni bilo, kakšno škodo delajo naj vam pove nekdo, ki se na to spozna... Da pa je kar ostala tam po tleh, ujeta in bila brcana...Hjah, sej konec koncev, morda pa, ampak dvomim. Je pa, dan danes, lepo branje takšen članek, vsaj korona ni bila omenjena...

Še dobro, da imamo takšne kot ste Vi "rad imam živali", ta-prave strokovnjake. A ste morda tudi mirkobiolog in imunolog? V teh strokah je danes povpraševanje...

Če pa vas nima kdo objeti, se bo pa ja na regionalu nekdo najdel. Lahko pa tudi mene kontaktirate in še čaj častim, pa med in limono tudi :)

Lap pozdrav.
rad imam živali |  27 .12. 2021 ob  22: 42
-6
Janko ocitno ste vi bil v parku ko toliko veste....in če je kamera na vhodu, se bo zagotovo videlo kdaj je kdo vstopil v park in s čim in pa tudi kdaj je izstopil iz parka / a vam se pa to početje brcanje rib in mučenje živali zdi OK? A tako vzgajate svoje otroke? Tu se jasno vidi odnos vsakega od nas do narave in do živali . Če imaš rad živali, potem ti je to kar so obiskovalci videli v parku gnjusno in odvratno.
Black Swan |  27 .12. 2021 ob  19: 49
-8
Kaj pa nezakonito snemanje ljudi:
Kazenski zakonik določa, da »kdor neupravičeno slikovno snema ali naredi slikovni posnetek drugega ali njegovih prostorov brez njegovega soglasja in pri tem občutno poseže v njegovo zasebnost ali kdor tako snemanje neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek prikazuje ali kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta«.
Janko |  27 .12. 2021 ob  19: 28
13
Glede na 5. člen odloka o čiščenju in urejanju ter posebni rabi javnih površin v občini Piran
(št. 19/2008, 14/2011) in glede na to da so policiji znani klicatelji- vaši "bralci", upam, da jih doleti kazen 1.400 evrov.
S seboj so namreč imeli dve smetarski vreči starega kruha s katerim so hranili prostoživeče živali!
Bi bilo v prihodnih dneh za pogledat, če so še vsi labodi živi.
Ne vem, kdo je naredil več škode.
Za strelke je znano, da so tuja invazivna vrsta, ki jo imenujejo jadranska piranja in iz objestnosti avtotohnim ribam odgrizne rep, da te potem umrejo v neznosnih bolečinah .
(iz spleta: ribari je smatraju velikom štetočinom koja ozbiljno ugrožava dragocjene jadranske riblje vrste tamaneći ih u velikom broju, pa se na ribarskim forumima poziva na odlučan rat do istrebljenja protiv krvoločne strijelke. Jer, osim što ta riba svakodnevno pojede trećinu svoje težine, kad se zaleti među brancine, ciple, salpe i druge ribe koje su joj lak plijen, napada oštrim zubima i ubija i kad nije gladna, pa je zovu još i morskom piranom.
K nam je prišla zadnji 5 let, v Kvarnerju in posebno v Dalmaciji pa že bijejo plat zvona.

Ali brezvestni obiskovalci s hranjenjem labodov.

rad imam živali |  27 .12. 2021 ob  16: 23
Lov rib je v kanalu reke Dragonje PREPOVEDAN -pa kaj ti ni jasno minotauer? Ne glede na velikost, vrsto, ali karkoli.....P R E P O V E D A N J E..
minotauer |  27 .12. 2021 ob  15: 58
Če bi se vaši bralci kej spoznali na vrsto ribe, katere ribiči lovijo, bi vedeli da gre za strelko, invazivno vrsto ribe, katere naravni sovraznik je le tuna v nasem morju, ki pa ne pride v plitvino. Omenjena riba spada v vrsto predatorja in dobesedno ubija celoten ekosistem v jadranskem morju, ubija ne iz lakote ampak iz objesnosti. Tako, da lov na to vrsto ribe mora bit dovoljen, če želimo v prihodnosti še kakšno orado in druge šparone videt v našem morju. Prav tako ta riba ki je bila slikana, ni ostala na makedamu, ampak jo je ribič po končanem ribolovu odnesel domov. Članek je povsem subjektivno napisan, kar me ne čudi, glede na to kdo je prijavil "krivolov". Se strinjam, da vandalizem ne spada v krajinski park, ampak športni ribolov v njem nima nikakršne veze z vandalizmom. To, da pa gre dvema veganoma tole v nos, je pa njihov problem.
rad imam živali |  27 .12. 2021 ob  15: 08
16
Kaj bodo naredile odgovorne osebe, da se danes, jutri in v bodoče to ne ponovi? Zakon o ohranjanju narave določa, da imajo v parku enake možnosti vsi obiskovalci - zakaj je potem gospod nadzornik Škornik določil da sta dve osebi bolj privilegirani od vseh drugih obiskovalcev ? A zunaj parka se ne da voziti z vozili? Na kakšni podlagi jima je pa dal kodo za vstop v zaščiteni krajinski park? Tako, da bodo vedeli tudi drugi ljudje, ki imajo zdravstvene težave - pa jim bo zato gospod Škodnik kar dovolil prosto gibanje po parku - kdo ve ali je preveril če imata tudi letni vstopnici - ali sta tudi v temu delu privilegirani?
Zakaj v Krajinskem parku sploh postavljajo pravila, ki se jih sami ne držijo? Ne spoštujejo Zakona ki velja za vse enako in ne spoštujejo svojih zapisanih pravil. KAJ BODO NAREDILI ODGOVORNI LJUDJE? KAKO BODO UKREPALI?
Nina |  27 .12. 2021 ob  14: 40
38
Nadzornik ne naredi nič, policija ne naredi nič...zakaj bi? Plača itak bo. Važno da si talajo priznanja za posebne dosežke, ko si zmočijo nogice v Dragonji. Golazen brezdelna
1