KAJ SPOROČAJO OBALNE ŠOLE STARŠEM? "Otrok naj ne bo prepuščen ulici"

Slovenija

Za skoraj 195.000 učencev in okrog 79.000 dijakov se danes začenja novo šolsko leto, ki se po treh neobičajnih šolskih letih, zaznamovanih z epidemijo, vrača v ustaljene tirnice. Pouk bo potekal v razredih, kjer stroka priporoča prezračevanje. Prvič bo šolski prag prestopilo 20.797 prvošolcev.

Letošnja generacija šolarjev novo šolsko leto začenja brez omejitev, ki so veljale med epidemijo covida-19. Kljub temu ostajajo določeni ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa. Stroka priporoča redno prezračevanje šolskih prostorov in samotestiranje v domačem okolju. Slednje priporoča učencem s simptomi okužbe z novim koronavirusom in tistim, ki so bili v stiku z okuženo osebo. Za posameznika je na mesec na voljo deset brezplačnih testov za samotestiranje, ki jih lahko prevzamejo v lekarnah.

Da bodo učenci "šolsko leto začeli in zaključili v šoli" jih je minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič zaprosil, da upoštevajo omenjene ukrepe in priporočila. 

Prvi dan šole je vedno znova priložnost, da se voznike, otroke in starše spomni na pomembnost varnega in odgovornega obnašanja na cesti, ki otrokom omogoča varno pot v šolo. 

Novih učencev se veselijo tudi istrske osnovne šole

Prag OŠ Koper bo danes prvič prestopilo 91 prvošolcev, v lanskem šolskem letu pa so sprejeli 104 novince. "Vsem učencem in staršem seveda želimo prijeten začetek ter tudi nadaljevanje šolskega leta. Tako kot do sedaj si bomo na šoli prizadevali ustvarjati pozitivno učno spodbudno okolje. Z organizacijo dela bomo zagotavljali varno okolje, upoštevajoč vse higienske ukrepe za preprečevanje širjena virusa," je dejala ravnateljica Ingrid Poropat.

Poskrbljeno bo tudi za varnost učencev. Že od konca avgusta se v okolici šole nahaja opozorilna prometna signalizacija 'Šolska pot', v prvih desetih dneh pouka pa bodo na vseh nevarnih točkah pri skrbi za varnost v prometu sodelovali upokojenci ZDU Koper center, ki bodo učencem pomagali pri prečkanju ceste ter skrbeli za varnost v prometu. V okolici šole bodo v jutranjem času ter po pouku prisotni redarji in policisti, ki bodo urejali promet, v jutranjem času pa bodo pred šolo za učence poskrbeli dežurni učitelji.

Kot je še dejala ravnateljica, začenjajo šolsko leto "sproščeno, pozitivno naravnano in organizirano, v pričakovanju vseh naših učencev". Dodaja pa, da je v zavedanju, da je virus še prisoten, pomembno, "da v šolo prihajajo samo zdravi otroci in zaposleni. V primeru okužbe bodo starši obvestili razrednika, vodstvo šole pa bo nato obvestilo starše oddelka, z namenom pozornega spremljanja počutja otroka."

V letošnjem letu se na največji koprski osnovni šoli obeta tudi nekaj novosti. Med poletnimi počitnicami so ob šoli z zatravitvijo povečali igralno površino in ob šoli postavili prvo učilnico na prostem, ki omogoča drugačne oblike pouka. "Pomembna pridobitev novega šolskega leta je, da bosta za otroke, ki živijo v starem Bošamarinu in Grinjanu, organizirana dva dovoza in odvoza šolskega avtobusa. Učenci bodo lahko obiskovali dejavnost pred in po pouku," je še izpostavila ravnateljica.

Na šoli omogočajo tudi možnost izposoje učbenikov iz učbeniškega sklada za vse učence in večina se jih za to tudi odloči. Preverili smo tudi, kako je s šolami v naravi in koliko stroškov to povzroča staršem. Ravnateljica je navedla, da starši zanje v povprečju plačajo 130 evrov, nekoliko več pa za zimsko šolo v naravi – 200 evrov. Za ekskurzije starši odštejejo v povprečju 15 evrov, največ pa 20 evrov.

Cenik obrokov je objavljen na njihovi spletni strani, je pa na OŠ Koper do subvencije za obroke upravičenih nekaj manj kot polovica učencev.

BONUS VIDEO: Kdo vse se bo v Kopru potegoval za mesto župana?

"Ne strašiti učencev s šolo"

Na matični osnovni šoli v Luciji bodo letos sprejeli 50 prvošolcev, na podružnični v Strunjanu pa tri – za primerjavo, v slednji v lanskem letu niso sprejeli niti enega prvošolca. Ravnateljica Tanja Vincelj pa staršem sporoča: "Ne strašiti učencev s šolo, vstop v 1. razred pomeni konec nekega obdobja in začetek novega. Še vedno opravljajte določene dejavnosti skupaj, pojdite na sprehod, kolesarit, rolat, naj se otroštvo ne zaključi z vstopom v šolo."

Na njihovi šoli bodo za varnost učencev poskrbeli prostovoljci iz različnih društev, upokojenci. Organizirani so v okviru Občine Piran, pristojnega resorja za varnost v prometu.

Od 1. do 3. razreda nakup učbenikov financira Ministrstvo za šolstvo, starši pa kupijo samo potrebščine, pri čemer je strošek različen glede na razred. Izposoja učbenikov pa poteka preko učbeniškega sklada, za katero se starši odločijo ob koncu šolskega leta za novo šolsko leto. "Večina staršev se za to odloči, kar je tudi namen skladov," je še dejala ravnateljica.

Kar zadeva stroške glede šol v naravi pa ravnateljica pojasnjuje, da je odvisen od oddaljenosti in od števila učencev, ki se je udeležijo. "Naša šola bo v letošnjem šolskem letu izvajala vse šole v naravi v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti, ki imajo enotno ceno tri oz. petdnevnega bivanja."

"Otrok naj ne bo prepuščen ulici"

Na Srednji ekonomsko-poslovni šoli (SEPŠ) Koper je do sedaj vpisanih 199 dijakov, ki bodo prag srednje šole prestopili prvič. V lanskem letu so vpisali 160 novih dijakov. Letos jih je bilo veliko prijavljenih v program Ekonomski tehnik, za katerega je tudi največje zanimanje, zato so dodali še en, tretji, oddelek. V prvih dveh dneh bodo imeli dijaki novinci različne delavnice, za dijake od 2. letnika naprej pa bo pouk potekal normalno po urniku, je pojasnila ravnateljica Breda Švara.

Ravnateljica staršem sporoča: "Prosim, da starši aktivno sodelujejo s šolo v srednješolskem izobraževanju njihovih otrok, saj samo tako lahko uspešno pripeljemo njihove otroke do konca izobraževanja. Naj poskrbijo, da njihov otrok ne bo prepuščen ulici."

Tudi na njihovi šoli bodo prezračevali učilnice in se razkuževali, dijaki, ki se bodo počutili slabo, pa se bodo lahko samotestirali doma. Učiteljem svetujejo, da preventivno nosijo zaščitne maske.

Novosti na šoli v letošnjem letu ne bo, bodo pa delali po ustaljenem vzorcu: "Veliko je projektov, ki spodbujajo podjetništvo, še vedno imamo prakso za dijake v tujini, letos je mogoče novo samo izobraževanje za učitelje v tujini (Erasmus), nekaj je krožkov, v katere se dijaki lahko vpišejo, veliko je tudi tekmovanj."

Znesek, ki ga porabijo za šolske potrebščine, pa je po besedah ravnateljice različen glede na programe. "Za poklicna programa Trgovec in Administrator je v 1. letniku povprečna cena 150 evrov, za program Ekonomski tehnik 160 evrov, največ morajo plačati starši dijakov v programu Ekonomska gimnazija, in sicer približno 200 evrov." Je pa na šoli organiziran učbeniški sklad in večina staršev se odloči za izposojo učbenikov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija