Kaj pa, če vas ustavijo lažni policisti?

Kronika

Slovenijo je pred dnevi presenetila zgodba hčere zlatarja, ki so jo ustavili lažni policisti. Če smo takšne prizore lahko nedavno spremljali le v ameriških filmih, je, kot kaže, vse več tega tudi v našem vsakdanu. Tako se poraja vprašanje, kako vedeti, ali nas je zaustavil pravi ali lažni policist. Obstaja nekaj načinov samozaščite. 

Na našem koncu primera ugrabitve še ni bilo, večinoma gre za lažne policiste, ki nato izdajajo lažne kazni. Fenomen ni pogost, da bi predstavljal težavo, kljub temu pa obstajajo določeni ukrepi, ki vam lahko pomagajo pri samozaščiti. Posebni svetlobni in zvočni znaki vozil s prednostjo se na podlagi Zakona o pravilih cestnega prometa smejo uporabljati tudi na civilnih službenih vozilih policije. Pravilen postopek ustavljanja je, da policist da znak z modro svetilko in kratek zvočni znak s sireno. Voznik, za katerim vozi policijsko vozilo, ki daje tak znak, mora postopno zmanjšati hitrost in ustaviti ob robu ali zunaj vozišča.

V letošnji prvi polovici leta so policisti v Sloveniji obravnavali 13 primerov prevarantov z modrimi lučmi, lani 36, predlani 18. Gre za kaznivo dejanje lažno izdajanje za policista ali drugo uradno osebo, za kar je zagrožen zapor do enega leta.

"Policist, ki izvaja naloge v civilu, se mora pred policijskim postopkom izkazati s službeno izkaznico. Če okoliščine tega ne dopuščajo, se mora predstaviti kot policist, takoj ko je to mogoče, pa se mora izkazati s službeno izkaznico. Policist mora osebi pojasniti tudi razlog policijskega postopka, na zahtevo osebe pa ji povedati ime in priimek ter policijsko enoto, v katero je razporejen, namesto tega lahko izjemoma pove le identifikacijsko številko," nam je zaupala Anita Leskovec, predstavnica za stike z javnostmi Policijske uprave Koper.

Anita Leskovec, predstavnica za odnose z javnostmi na PU Koper

Postopek policista v civilu se načeloma ne razlikuje od postopka policista v uniformi. Tako policist v uniformi kot v civilu morata pri opravljanju policijskih nalog spoštovati človekovo osebnost in dostojanstvo ter druge človekove pravice in temeljne svoboščine. Odstopanja od navedenih pravil lahko pomenijo dvom, da gre za policista, zato je v takih primerih najbolje, da oseba o dogodku obvesti policijo na telefonsko številko 113. Ostali ukrepi so odvisni od okoliščin konkretnega primera. "Svetujemo torej, da so vozniki pozorni na uniforme in policijske jopiče. Če vseeno posumijo, da ne gre za policista, se lahko zaklenejo v vozilo in pokličejo policijo na 113, med postopkom pa odprejo okno le toliko, da lahko podajo dokumente," je še dejala Leksovčeva.

Deli novico: