KAJ BO VLADA NAREDILA ZA ZAŠČITO SAMOZAPOSLENIH? "Zavedati se moramo, da so prav oni najranljivejša skupina"

Slovenija

Ministrstvo za gospodarstvo pripravlja ukrepe za pomoč samostojnim podjetnikom, ki jih je prizadelo širjenje novega koronavirusa, sta včeraj poudarila ministra za gospodarstvo in delo, ki opravljata tekoče posle, Zdravko Počivalšek in Ksenija Klampfer. S tem sta odgovorila tudi pozivom OZS, ki opozarja na eksistencialno ogroženost samozaposlenih.

Počivalšek je iskanje rešitev napovedal na včerajšnjem zaslišanju pred matičnim odborom DZ - poteguje se namreč za nov mandat na čelu gospodarskega ministrstva -, Klampferjeva pa je na novinarski konferenci po seji vlade dejala, da na gospodarskem resorju se ukrepe za to skupino zaposlenih že pospešeno pripravljajo.

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so medtem že v sredo izpostavili, da je zaradi koronavirusa v gospodarstvu na udaru več deset tisoč samozaposlenih. "Zavedati se moramo, da so prav samozaposleni najranljivejša skupina. V primeru, ko neka samozaposlena frizerka zboli ali pa zaradi strahu pred koronavirusom ostane brez dela, je ogrožena njena eksistenca. Zato od države pričakujemo, da bo ustrezno poskrbela tudi za samozaposlene," je bil odločen predsednik OZS Branko Meh.

V današnjem odprtem pismu Počivalšku in Klampferjevi pa je Meh zapisal, da se situacija poslabšuje iz dneva v dan, "saj v mnogih panogah prometa praktično ni več, odpovedane pa so tudi vse rezervacije za mesece vnaprej".

Kot je povedal, so na sredinem posvetu Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), posvečenem predlogu zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki ob širjenju virusa predvideva subvencioniranje čakanja na delo doma in v določenih primerih karantene, zato večkrat izpostavili, da je treba poskrbeti tudi za samozaposlene.

Predstavniki ministrstva za delo so jim pojasnili, da to ni mogoče, in tudi Klampferjeva je danes dejala, da mora ukrepe za samozaposlene, ki so gospodarski subjekti, pripraviti ministrstvo za gospodarstvo.

Na ESS so zato v sredo, tako Meh, pripravili sklep, da gospodarsko ministrstvo v roku 15 dni pripravi interventni zakon s posebnim poudarkom na ukrepih blaženja izpada dohodka samozaposlenih. "Danes dopoldne pa je potekala dopisna seja ESS, na kateri je ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo zahtevalo umik tega sklepa. To je po našem prepričanju nedopustno," je oster prvi mož OZS.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  13 .03. 2020 ob  15: 11
fajn ministra so dobili samozaposleni, družbam z dobički pa bodo sofinancirali plače...….sramota !!!!!!
kokodek |  13 .03. 2020 ob  09: 17
država mora pomagati samozaposlenim, prekarnim delavcem, podjetjem, ki nimajo veliko dobička, kulturnim ustanovam, umetnikom...... podjetja, ki pa ustvarjajo dobiček ( naj se postavi neka lestvica), bi morala sama poskrbeti za svoje zaposlene. bogati govorijo o vitki državi, zdaj pa so prvi v vrsti, ki bi pomoč od države!!!!!!!!
In nova oblast naj se zamisli nad privatizacijo zdravstva!!!! preverjeni podatki iz sveta povedo, da je zdravljenje najbolj učinkovito tam, kjer imajo močno javno zdravstvo ( to je večraj jasno povedal naš zdravnik, ki je predstojnik klinike v Nemčiji)