Kaj bo drugače, ko premagamo krizo?

Slovenija

Koliko lahko vlada privije državljane, preden jih z zatiskanjem pasu in potiskanjem v revščino spravi na ulice, se v Žurnalu 24 sprašuje David Jug. Na to vprašanje nato odgovarja z besedami Malcolm Gladwella: "Gre za tisti čarobni trenutek, ko neka ideja ali informacija na lepem preskoči mejo in se bliskovito razširi na vse strani."

Naslednje leto nam bo vlada naprtila nove dajatve, s katerimi ji bomo davkoplačevalci pomagali dvigniti državo nad gladino, med njimi pa Jug izpostavlja davek na nepremičnine, ukinitev avtomatičnega usklajevanja dohodninske lestvice z inflacijo in višje prispevke za samozaposlene. Z višjim DDV polnimo državno blagajno že od julija.

A državljane lahko z zatiskanjem pasu in potiskanjem v revščino spravi na ulice. Kako nalezljiva so čustva, smo pred meseci v praksi lahko videli v Mariboru. Prelomna točka za množične proteste, ki so odnesli župana Franca Kanglerja in ne nazadnje pripomogli tudi k strmoglavljenju Janševe vlade, so bili radarji.

 

Po vladnih kuloarjih je slišati, da so že na mizi scenariji, če ljudje spet zasedejo ulice, piše komentator. Kaj bi lahko bil povod tokrat, je vprašanje za milijon evrov.

Iz tega je treba speljati nauk, meni Jug. Predpostavimo, da bomo s predvidenimi ukrepi potegnili državo iz živega peska.

Vprašanja, ki se pri tem zastavljajo, so po njegovih besedah: Kaj bo čez tri, štiri ali pet let drugače? Bodo politiki z javnimi financami upravljali odgovorneje? Bodo poskrbeli za blaginjo državljanov ali bo prioriteta vsakokratne vlade, da finančno preskrbi "prave" ljudi? Predvsem pa, ali bodo vse to počeli vaši in njihovi politiki, ki so Slovenijo pripeljali v položaj, ko nam tako rekoč lahko pomaga le še Bruselj?