Jedrsko gorivo skozi Luko Koper

Kronika

Skozi Slovenijo je nedavno potovala pošiljka jedrskega goriva, namenjenega v raziskovalni reaktor v Avstriji. Kot smo na Regionalu že poročali, drugi del tovora, izrabljeno jedrsko gorivo iz omenjenega reaktorja, iz Avstrije skozi Luko Koper v ZDA neuradno roma te dni. V upravi za jedrsko varnost konkretnih podatkov o tranzitu zaradi "občutljivosti vprašanja" ne dajejo.

Da bi preprečili morebitne teroristične akcije ali druga nezaželena dejanja, konkretnih podatkov o času in načinu prevoza ne moremo posredovati, je pojasnil direktor uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar.

Gre za tranzit jedrskega goriva za raziskovalni reaktor na Dunaju in tranzit izrabljenega jedrskega goriva iz tega reaktorja, namenjenega nazaj v ZDA. "Tranzit poteka v cestnem prometu preko ozemlja Republike Slovenije med Dunajem in pristaniščem v Kopru. V pošiljki bo poleg izrabljenega jedrskega goriva tudi manjša količina plutonija," so še pojasnili iz uprave.

Na ladji, ki bo sprejela avstrijsko pošiljko, sicer ni drugega jedrskega tovora. Iz Luke Koper bo odplula v tržaško pristanišče, kjer bo sprejela še tovor italijanskega jedrskega goriva, nato pa odplula v ZDA.

Stritar je zavrnil navedbe, ki so se te dni pojavile v italijanskih medijih, da naj bi zaradi nasprotovanja lokalnih oblasti italijanski tovor namesto v Trstu naložili v koprskem pristanišču. Takega "plana B" po njegovih besedah ni, saj ni bilo izdano nobeno dovoljenje, ki bi dovoljevalo prevoz italijanskega tovora prek Kopra.

Prek Slovenije je bilo v zadnjem času opravljenih kar nekaj podobnih tranzitov. Leta 1999 je proti ZDA tako krenilo slovensko izrabljeno gorivo, sočasno pa je prek Slovenije v Luko Koper romalo še italijansko in romunsko izrabljeno gorivo iz njihovih raziskovalnih reaktorjev.

Skozi Slovenijo je leta 2006 romal cestni tranzit izrabljenega goriva iz raziskovalnega reaktorja iz avstrijskega Gradca. Na ladji, ki je pošiljko prevzela v Luki Koper, namenjena pa je bila v ZDA, je že bilo izrabljeno gorivo iz Grčije.

Poleti 2008 je v ZDA prek Luke Koper odpotoval tovor izrabljenega jedrskega goriva iz romunskega raziskovalnega reaktorja. Na isto ladjo je bila v Luki Koper naložena tudi italijanska pošiljka manjše količine neobsevanega visoko obogatenega urana. Ob prispetju je imela ladja, ki je pošiljko prevzela, na krovu izrabljeno gorivo iz Portugalske.

Jeseni 2008 in jeseni 2010 pa sta bila izvedena železniška tranzita obsevanega goriva iz madžarskega raziskovalnega reaktorja in iz raziskovalnega reaktorja Vinča v Srbiji. Tovor je iz Luke Koper odpotoval v Rusijo.

Tovrstni tranziti predstavljajo po navedbah uprave za jedrsko varnost minimalno tveganje. Kot pojasnjujejo, morata uprava in ministrstvo za notranje zadeve pred izdajo ustreznih dovoljenj namreč prejeti vsa potrebna zagotovila o varnosti tovorov, prevoznih sredstev, varnostnih aranžmajev za primer radiološke nesreče in fizičnega varovanja.

"Po naših podatkih pri tovrstnih prevozih do radiološke nesreče doslej še nikoli ni prišlo, znani pa so zapleti z okoljevarstveniki pri tranzitih med Francijo in Nemčijo," so še zapisali v upravi za jedrsko varnost.

Deli novico: