Javnost podpira interpelacijo proti Omerzelu

Slovenija

Slovenska javnost ne odobrava odstopa senata komisije za preprečevanje korupcije (KPK), razkriva anketa v današnjem Delu. Vprašani so bili z dosedanjim delom KPK zadovoljni, manj pa so zadovoljni z ministrom za infrastrukturo in prostor Samom Omerzelom, saj jih več kot polovica podpira interpelacijo proti njemu.

Medtem ko sta v predhodnih raziskavah javnega mnenja ministra za notranje zadeve Gregor Virant (DL) in finance Uroš Čufer (PS) uživala večinsko podporo, javnost ni podpirala interpelacije proti njima, oba sta ju tudi uspešno prestala, je javnost Omerzelu (DL) manj naklonjena. Da je interpelacija opozicije v njegovem primeru upravičena, se strinja 53 odstotkov vprašanih, 28 odstotkov je ne podpira, 19 odstotkov sodelujočih pa ni prepričanih, ali je interpelacija upravičena ali ne.

Odstop senata KPK je pretekli teden še vedno odmeval v slovenski javnosti, zato so sodelujoče v anketi Dela vprašali, kaj menijo o tem. Da niso ravnali pravilno in da bi moralo vodstvo KPK nadaljevati delo, meni 57 odstotkov anketiranih, odstop pa se zdi pravilno ravnanje 36 odstotkom, le sedem odstotkov vprašanih se pri tem vprašanju ni znalo opredeliti. Statistično značilno je, da je odstop pravilna poteza za podpornike SDS, medtem ko večina podpornikov SD in PS ter anketiranci v starostni skupini 56 do 65 let menijo, da bi senat KPK moral nadaljevati delo.

Zadovoljni s komisijo

Sodelujoče v anketi so tudi vprašali, ali so zadovoljni s komisijo, ki je bila ustanovljena za preprečevanje korupcije. Takšnih je 63 odstotkov, z njenim delom jih ni zadovoljnih 31 odstotkov in le šest odstotkov vprašanih je odgovorilo z "ne vem".

Dve tretjini anketirancev, ki je bilo zadovoljnih z delom komisije, meni, da bi morali nadaljevati delo, tretjina pa, da bi morali odstopiti. Plebiscitarno prepričanje je, da takšno komisijo, kot je KPK, potrebujemo. Tako meni 91 odstotkov vprašanih, osem odstotkov jih meni, da ne, in le en odstotek vprašanih se ni znal opredeliti.

Ob vprašanju o prihodnosti in napovedanih predlogih za spremembo zakonodaje o KPK večina sodelujočih v raziskavi javnega mnenja podpira stališče, da je treba okrepiti vlogo in pristojnosti komisije. Takšnih je 57 odstotkov, da so potrebni le manjši popravki zakonodaje o KPK, jih meni 25 odstotkov vprašanih, 11 odstotkov jih ne bi ničesar spreminjalo, sedem odstotkov sodelujočih pa se ni znalo opredeliti.

Telefonsko anketiranje je za uredništvo Dela na reprezentativnem vzorcu 407 odraslih državljanov od 10. in 12. decembra 2013 opravil oddelek za tržne raziskave Dela Stik.

Deli novico: