INKUBATOR PRED NOVIMI IZZIVI: Ćeklić Obalo poziva, da se združi

Koper

Ob izteku leta, predvsem pa ob izteku programa SIO 2018–2019, je Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske (UIP) predstavil dosežke preteklega obdobja in izzive, ki jih čakajo v prihajajočem letu. Teh ne bo malo, saj je Inkubator ostal brez sredstev iz fonda agencije Spirit za naslednje triletno obdobje. 

Ključna dejavnost UIP je pomoč inovativnim podjetjem, da se razvijajo, da razvijejo svoje produkte, da stopijo na trg in da so na njem tudi uspešni, je uvodoma povedal direktor Blaž Ćeklić. "Mislim, da smo bili pri tem v zadnjih dveh letih, torej v obdobju programa SIO 2018–2019, uspešni. Naredili smo 38 promocijskih motivacijskih in več kot 70 tematskih dogodkov, nudili preko 300 informativnih in svetovalnih ur, 1500 ur mentoriranja ter 700 ur ekspertnega svetovanja. Imeli smo približno 17 inkubiranih podjetij. V času trajanja projekta se je naših aktivnosti udeležilo okoli 1000 različnih udeležencev."

V tem obdobju se je odvila tudi 13. Podjetna Primorska, ki so jo uspešno zaključili v minulem tednu. Kot je izpostavil Ćeklić, so tako mentorji kot komisija pohvalili ideje in finaliste, predvsem pa njihove predstavitve. Kot je že dejal na zaključni prireditvi, upa, da bodo z natečajem nadaljevali tudi v prihodnje.

Novo leto pa bo za UIP prineslo nove izzive. Inkubator namreč ni bil uspešen na razpisu za naslednje obdobje programa SIO 2020–2022 in ni dobil sredstev iz fonda Javne agencija RS za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma (Spirit). Ali bo to zanje sreča ali nesreča, bo po prepričanju Ćeklića pokazal čas: "Zlasti dela tako širokega spektra mentoriranja, tako notranjega kot zunanjega, ne bomo mogli več opravljati. Zato imamo željo malo zmanjšati število inkubiranih podjetij in dobiti zunanje mentorje, ki bi bili z nami pripravljeni sodelovati na drugačne načine. Torej najti mentorje, ki dolgoročno verjamejo v inkubirane produkte in skupaj rasti." Trenutno opravljajo razgovore z različnimi partnerji in Univerzo na Primorskem kot njihovo ustanoviteljico, do konca leta nameravajo zbistriti misli in narediti načrt, kako naprej. "Vitko podjetništvo je dandanes zelo aktualno in tudi mi bomo morali postati 'vitki'," se je pošalil direktor.

Na tej točki je Ćeklić pokritiziral sistem, ki Slovenijo deli na vzhodno in zahodno regijo, pri čemer obalno območje sodi v zahodno regijo skupaj z nerazvitimi deli severne Primorske in Ljubljano, ki pobereta večji del sredstev. Že v osnovi pa večino sredstev dobi vzhodna, manj razvita regija. "Moj poziv Obali je, da se združimo. Moramo združiti politiko, občine, podjetništvo in začeti drugače komunicirati z Ljubljano oziroma najti nek drugi modus. Kajti na tak način ta sistem ne bo šel dalje." Ob tem je še izpostavil neverjeten odstotek uspešnih podjetnikov, s katerim se lahko Inkubator pohvali, v podjetniških vodah namreč ostane kar 80 odstotkov inkubirancev.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija