Gorše pred sodnika tudi glede stečaja Hidra Koper

Kronika

Okrožno sodišče v Kopru je za danes razpisalo narok za sojenje stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu in soobtoženim zaradi poslovne goljufije v zvezi z družbo Hidro Koper. Denar iz stečajne mase podjetja naj bi se prelival na različne račune v tujini. Goršeta so sicer na prvi stopnji že obsodili zaradi zlorabe položaja pri stečaju Sicure.

Domnevno nezakonitih poslov pri stečaju Hidra so poleg Goršeta obtoženi še njegova žena Barbara Gorše, nekdanja stečajna upraviteljica in finančna svetovalka Stajka Skrbinšek, vodja nepremičninskega podjetja Ofis Polona Kuhar, nepremičninski posrednik Vlado Petek in podjetnik Rudolf Trček.

Na koprskem sodišču sta v tem tednu razpisana dva naroka. Po poročanju Primorskih novic naj bi se danes na predobravnavnem naroku o svoji krivdi izrekli Skrbinškova, Kuharjeva, Petek in Trček, v četrtek pa naj bi bil na vrsti predobravnavni narok za Goršeta in soprogo.

Preiskava je sledila prijavi bosanskega podjetja iz Banjaluke

Preiskava v zvezi s Hidro je sledila prijavi, ki jo je protikorupcijski komisiji poslal lastnik podjetja NB Nekretnine iz Banjaluke. To je marca 2008 za štiri milijone evrov kupilo Hidro v stečaju, stečajni upravitelj pa mu je prodal tudi parcelo na območju koprskega pristanišča, ki jo je imel Hidro le v uporabi. Zato se podjetje NB Nekretnine ni moglo vpisati v zemljiško knjigo.

Denar iz stečajne mase naj bi se prelil tudi na podjetje iz kroga narko kralja Darka Šarića

Kriminalistična preiskava je razkrila tudi druge sumljive posle in finančne transakcije. Denar iz stečajne mase Hidra naj bi se tako prelival na različne račune v tujini, med drugim menda tudi na podjetja iz kroga srbskega narko kralja Darka Šarića, od koder so ga prenakazovali na slovenske bančne račune. V stečajnem postopku Hidra naj bi oškodovali več kot 20 stečajnih upnikov Hidra, od katerih naj bi podjetje Ofis za 300.000 evrov odkupilo terjatve, ki naj bi bile nato vredne štirikrat več.

Gorše, ki je v priporu že vse od februarja, je bil aprila na prvostopenjskem sodišču zaradi zlorabe položaja pri vodenju stečajnega postopka HKS Sicure obsojen na štiri leta zaporne kazni. Sodba sicer še ni pravnomočna, saj se je Gorše na sodbo pritožil.