Šest desetletij dekanske Lame

V letošnjem letu bo podjetje Lama, d. d., iz Dekanov dopolnilo 60 let svojega delovanja. Ob tej priložnosti so pripravili dogodek LamaTeh. Na ogled so povabili prijatelje in svojce zaposlenih v podjetju, poslovne partnerje, pa tudi učence 9. razreda OŠ Prade.

Obiskovalcem so predstavili podjetje, izdelke, ki nastajajo v podjetju ter ključne tehnologije, ki so pomembne za nadaljnjo rast in razvoj podjetja.  

Začetki podjetja Lama, d. d., segajo v leto 1953. Konec leta 2005 je angleško podjetje Titus International Ltd. iz Velike Britanije izvedlo prevzem in s tako je podjetje Lama, d. d., postala članica skupine Titus.

Okovje iz Dekanov tudi v Ikeinem pohištvu

V Lami proizvajajo pohištveno okovje, blažilce za vgradnjo v razne sisteme za dom in tehnologije – sisteme za avtomatsko sestavo, orodja in livarske tehnologije. V Dekanih letno proizvedejo približno 1,7 milijarde izdelkov, celotna skupina Titus letno proizvede približno 2 milijardi izdelkov. Lokacija v Dekanih je specializirana za proizvodnjo velikih serij. Obenem je tudi največji razvojni, proizvodni in logistični center skupine Titus. Izdelki se skladiščijo v visoko regalnem skladišču. Večina proizvodnje poteka po naročilu, ne proizvajajo na zalogo.

Pri proizvodnji sledijo trem ISO standardom, ISO 9001 – vodenje kakovosti, ISO 14001 – ravnanje z okoljem in ISO 50001 – upravljanje z energijo. Pri poslovanju uporabljajo tudi FSC certifikat – sledljivost lesa. Kakovost redno preverjajo v svojem laboratoriju in na specializiranih institucijah v tujini.

Prihodnost v rešitvah za mehko zapiranje

Svojo nadaljnjo uspešnost vidijo v veliki meri v blažilcih in rešitvah za mehko zapiranje. V izdelavo blažilcev so v zadnjih letih investirali veliko. Pridobili so nove stroje za brizganje plastike, stroje za avtomatsko sestavo blažilca ter stroje za avtomatsko sestavo ventila. Danes v podjetju proizvajajo blažilce za odmične spone, vodila predalnikov, belo tehniko – pečice in pralne stroje, koše za smeti, vrata na potisk. Blažilec je bil razvit za potrebe lastnih sistemov za blaženje v pohištvu Glissando, zanj so prejeli tudi priznanje za inovacijo gospodarske zbornice.

V podjetju lahko najdemo različne oddelke. Montažo, kjer se polizdelki sestavljajo v končne izdelke. Combi, kjer se izdeluje kombinirani izdelek, iz jeklene žice se na kovalnih strojih oblikuje pin, na katerega se nato nabrizga zamak. Galvana, tukaj se na polizdelke nanese zaščitna kovina, cink ali nikelj. V livarni se predeluje zamak – cinkova zlitina. Na oddelku plastike se brizgajo različni sestavni deli iz plastike, ti so namenjeni predvsem za blažilce.

V Dekanih deluje tudi hčerinska družba Lama Avtomatizacija, ki razvija in trži orodja, sisteme za avtomatizacijo montaže in livarske tehnologije, predvsem za podjetja, ki so dobavitelji avtomobilske in elektro industrije ter bele tehnike.  Pa tudi zelo zanimivo tehnologijo, ki omogoča spajanje lesenih materialov s pomočjo ultrazvoka in plastičnih elementov, brez kovin in lepil. Gre za tehnologijo, ki se imenuje Titusonic. Prednost je v hitrosti sestave, temeljitosti in zanesljivosti, prav tako je izdelek pripravljen za takojšnjo uporabo.

Za zaključek so nas popeljali v "Showroom," kjer so nam predstavili svoje izdelke in njihovo uporabo na praktičnih primerih. V "Showroomu" smo na koncu dobili pravo predstavo o uporabi vseh izdelkov, ki smo si jih ogledali v proizvodnji.

Deli novico:

Nacionalni interes |  02 .12. 2013 ob  16: 37
Še dobro, da imamo gnile kapitaliste, kateri skrbijo za delavna mesta pri nas. Zagovornikom nacionalega interesa je malo nerodno v takem primeru....
@kp |  02 .12. 2013 ob  14: 20
Zares pohvalno, da je vsaj nekomu uspelo, da nima lovk, drugače pa lepa predstavitev Titus-Lame.
Firma v kateri ni |  02 .12. 2013 ob  13: 18
državnih lovk, pa zato dela
mato |  02 .12. 2013 ob  12: 00
Edina firma,ki se koliko toliko upira krizi.