Eurostat potrdil julijsko 1,6-odstotno inflacijo

Območje evra je julija na letni ravni zabeležilo 1,6-odstotno inflacijo, potem ko je junija prav tako znašala 1,6 odstotka, je danes v drugi oceni potrdil evropski statistični urad Eurostat. Na mesečni ravni so se cene življenjskih potrebščin julija v območju evra znižale za 0,5 odstotka.

EU je julija na letni ravni beležila 1,7-odstoten dvig cen, kar je enako kot mesec pred tem. Na mesečni ravni je EU julija beležila 0,4-odstoten padec cen.

Inflacija je tako skladna s srednjeročnim ciljem Evropske centralne banke, ki je inflacija blizu, vendar malenkost pod dvema odstotkoma. Julija lani je letna stopnja inflacije v območju evra znašala 2,4 odstotka, v EU pa 2,5 odstotka.

Julija letos so deflacijo na letni ravni beležili v Grčiji (-0,5 odstotka), v Belgiji pa so cene življenjskih potrebščin na letni ravni ostale nespremenjene. Najvišje inflacijske stopnje so beležile Estonija (+3,9 odstotka), Romunija (+3,4 odstotka) in Nizozemska (+3,1 odstotka).

V primerjavi z junijem se je letna inflacija znižala v 17 članicah, nespremenjena je ostala v dveh, zvišala pa se je v devetih članicah.

Najnižje 12-mesečno povprečje stopnje inflacije so imeli v Grčiji (0,1 odstotka), na Švedskem (0,7 odstotka) in v Latviji (0,8 odstotka), najvišje pa v Romuniji (4,5 odstotka), Estoniji (3,9 odstotka) in na Hrvaškem (3,7 odstotka).

Letno inflacijo v območju evra so junija navzgor potiskale cene sadja (+0,12 odstotke točke), zelenjave (+0,09 odstotne točke) in tobaka (+0,08 odstotne točke), zniževale pa so jo telekomunikacije (-0,18 odstotne točke) in medicinskih storitev (-0,08 odstotke točke).

Slovenija je po podatkih Eurostata julija na letni ravni beležila 2,8-odstotno inflacijo, medtem ko se na mesečni ravni cene znižale za 0,3 odstotka.