Erjavec s Pusićevo o LB konec novembra

Slovenski zunanji minister Karl Erjavec je danes v Ljubljani napovedal, da se bo 20. novembra sestal s hrvaško kolegico Vesno Pusić na pogovoru o vprašanju vlog hrvaških varčevalcev v LB. Četudi bi bile sodbe na hrvaških sodiščih glede LB pravnomočne, pa ne bi bile izvršljive, saj bo Slovenija vztrajala pri memorandumu z Mokric, je še poudaril.

Erjavec je dejal, da bosta s Pusićevo na srečanju v Zagrebu govorila tudi o tem, kako strani razumeta marca sklenjeni memorandum o LB. "Za Slovenijo je povsem jasno, da gre za mednarodno pogodbo, saj sta jo podpisala predsednika vlad," je dodal.

Poudaril je, da v memorandumu tudi jasno piše, da do končne rešitve v okviru nasledstvenih vprašanj postopki proti LB in NLB na hrvaških sodiščih mirujejo. "A, kot vidimo, ne mirujejo," je dodal.

Erjavec je tudi poudaril, da čeprav postopki na Hrvaškem tečejo in bi bile sodbe pravnomočne, ne bi bile izvršljive. "Memorandum zelo jasno določa, čigava je pristojnost za rešitev tega vprašanja in ta pristojnost je v okviru nasledstva oziroma dunajske pogodbe iz leta 2001. Pri tem bomo vztrajali," je dejal.

Hrvaški časnik Večernji list je v soboto poročal o odločitvi sodnika zagrebškega občinskega sodišča Nikole Raguza, da bodo nadaljevali postopek v primeru ene od tožb Privredne banke Zagreb (PBZ) proti Ljubljanski banki in NLB, pri čemer sodnik ni sprejel ne hrvaške zahteve o mirovanju postopka niti slovenske o prekinitvi postopka.

Sodišče memoranduma ne obravnava kot meddržavno pogodbo

Sodnik je po navedbah časnika pojasnil, da sodišče memoranduma ne obravnava kot meddržavno pogodbo, ki bi bila nad hrvaškimi zakoni, ker dogovor z Mokric ni bil potrjen v hrvaškem saboru niti objavljen v hrvaškem uradnem listu.

Memorandum med vladama sta tedanja premiera Slovenije in Hrvaške, Janez Janša in Zoran Milanović, podpisala 11. marca letos na Mokricah, v njem pa se je hrvaška vlada zavezala, da bo ustavila vse postopke proti slovenskim bankam, dokler ne bo dosežena celovita rešitev spora o LB, ki jo bosta državi iskali v okviru nasledstva.

Ljubljana vztraja, da je spor o LB treba urejati v okviru sukcesije ter da med pogajanji ni možno istočasno iskati rešitve na sodiščih. Hrvaška vlada pa poudarja, da je opravila svoj del posla iz memoranduma, s tem ko je dala navodila bankam, te pa naprej svojim odvetnikom, naj ustavijo postopke, povezane z LB.