BOLNIŠNICE NA ROBU ZMOGLJIVOSTI: "Si predstavljate, da ste lahko čez en teden vi ali vaš sorodnik tisti bolnik, ki bo moral na zdravljenje v tujino?" (VIDEO)

Slovenija

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar opozarja, da je epidemiološko stanje skrajno resno, bolnišnice so na robu zmogljivosti, standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov so že morali znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj.

Franc Vindišar

Kot je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju covida-19 povedal Vindišar, je bilo v zadnjem tednu povprečno sprejetih skoraj 100 bolnikov dnevno, odpuščenih 50, umrlo pa je v povprečju 12 oseb na dan. V tem tednu je v bolnišnicah 240 bolnikov več kot pred enim tednom, je aktualne razmere opisal državni sekretar.

Glede na napovedni model Instituta Jožefa Stefana, ki se je po besedah Vindišarja v času epidemije izkazal kot izjemno natančen, bo vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov okoli 24. novembra, in sicer nad 250 bolniškimi posteljami. Danes so skupne intenzivne kapacitete povečali za dve postelji na 213 postelj, je povedal. Trenutno je na intenzivnih oddelkih sicer hospitaliziranih 193 covidnih bolnikov, na navadnih pa 681. Slovenija lahko po besedah Vindišarja sicer zagotovi skupno 290 postelj za intenzivne covidne bolnike. Nekaj kapacitet morajo imeti na voljo za necovidne bolnike, saj tudi številne druge bolezni in stanja zahtevajo intenzivno terapijo, je še izpostavil.

Standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov, ki so 24 ur na dan popolnoma odvisni od zdravstvene oskrbe, so zaradi visokega števila bolnikov že morali znižati, je opozoril Vindišar. Pred epidemijo je bil standard okoli štiri medicinske sestre na bolnika dnevno, danes pa so ta standard spustili že skoraj pod dve.

Po Vindišarjevih besedah bodo lahko le s koordinacijo in mobilizacijo celotnega zdravstvenega sistema, torej javnih zdravstvenih zavodov, koncesionarjev in zasebnikov, na operativni ravni usklajeno, lažje razporejali kader in po potrebi tudi opremo. Spomnil je, da je minister za zdravje Janez Poklukar imenoval koordinatorje za posamezna področja.

Pripravljajo tudi sezname kadrov, ki bodo na voljo za razporejanje med posameznimi izvajalci. "Celotni zdravstveni sistem je trenutno pod izrednim naporom. Potrebna bo popolna mobilizacija," je poudaril in dodal, da so izvajalce prosili, da v nekaj dneh pripravijo številke, koliko kadra bi bilo mogoče prerazporediti. Napovedal je, da bodo zdravstveno osebje prerazporedili na delovišča, za katero imajo izkazano usposobljenost.

"Ob teh številkah se mora vsak posameznik ta trenutek ustaviti in zamisliti. Si predstavljate, da ste lahko čez en teden vi ali vaš sorodnik tisti bolnik, ki bo moral na zdravljenje v tujino, ali pa vaš sorodnik? Zaradi preobremenjenosti zdravstva je stotinam bolnikom odpovedana nujna operacija ali zdravljenje kakšne druge bolezni. To je nesprejemljivo, predvsem zato, ker lahko vsak posameznik s svojim odgovornim ravnanjem pomaga to preprečiti," je še poudaril Vindišar. 

Pojasnil je tudi, da so v skladu z zadnjimi spremembami, ki jih je konec prejšnjega tedna sprejela vlada, hitri antigenski testi brezplačni v mreži javnega zdravstva, ne pa tudi pri zasebnikih. Je pa vlada določila najvišjo ceno storitve, ki jo bo kril proračun, in sicer pri sedmih evrih.

Glede tega, kako lahko delodajalci pridejo do brezplačnih testov za samotestiranje zaposlenih, pa z gospodarskim ministrstvom še usklajujejo protokol, ki bo objavljen v nekaj dneh.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
magik |  09 .11. 2021 ob  17: 54
V kolikor bolnišnice ne bodo mogle sprejemati novih covidnih bolnikov, naj imajo cepljeni prednost za sprejem v bolnišnico in prednost v intenzivnih enotah!
Za necepljene naj tako ali drugače poskrbi njihov opevani imunski sistem, če jih bo pustil na cedilu, pa naj pri sv. Petru obračunajo z njim.