Ban za Južni Sudan predlaga skoraj podvojitev pripadnikov ZN

Svet

Varnostni svet ZN bo po vsej verjetnosti v kratkem odobril napotitev na tisoče dodatnih vojakov in policistov v svojo misijo v nemirnem Južnem Sudanu, tako da bodo ti sposobni bolje zaščititi tamkajšnje civiliste pred vse hujšim nasiljem. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon predlaga napotitev 5500 dodatnih vojakov in 423 dodatnih policistov.

Misija ZN v Južnem Sudanu zdaj šteje 7000 vojakov in 700 policistov ter 2000 civilnih uslužbencev. Ban je v ponedeljek zvečer predlagal občutno okrepitev, ZDA pa so že pripravile resolucijo v tej smeri, o kateri bo VS ZN predvidoma glasoval danes zvečer po srednjeevropskem času.

Kot je po ponedeljkovih izrednih posvetovanjih v VS ZN, katerih tema je bila Banova prošnja, povedal veleposlanik Francije, ki trenutno predseduje VS ZN, Gerard Araud, so se vse države članice Varnostnega sveta na predlagano resolucijo pozitivno odzvale.

Araudov ruski kolega Vitalij Čurkin je ocenil, da je resolucija ZDA primerna, saj se vsi strinjajo, da je treba nekaj storiti. Ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power pa je dodala, da "obstajata veliko soglasje in želja, da se hitro ukrepa".

Ban v stiku s predsednikom Južnega Sudana

Ban je sicer na ponedeljkovi novinarski konferenci povedal, da je, medtem ko se nasilje v Južnem Sudanu stopnjuje, v stiku tako z južnosudanskim predsednikom Salvo Kiirom kot tudi drugimi regionalnimi voditelji. "Svet gleda vse strani v Južnem Sudanu," je poudaril in pozval k takojšnjemu končanju napadov na pripadnike mirovnih sil in civiliste.

Povedal je še, da bodo ZN preiskali poročila o hudih kršitvah človekovih pravic in zločinih proti človečnosti v tej državi ter poskrbeli, da bodo odgovorni zanje kaznovani.

Množični poboji in posilstva s strani vladnih sil

V begu pred nasiljem je zatočišče pri ZN doslej poiskalo že kakih 45.000 civilistov. Mnogi od njih poročajo o množičnih pobojih in posilstvih s strani vladnih sil, hude zločine pa naj bi na območjih, ki so jih uspele zavzeti, izvajale tudi uporniške sile.

Sile predsednika Kiira so v ponedeljek sprožile protinapad in skušajo ponovno prevzeti nadzor nad dvema zveznima državama, ki sta v minulih dneh padli v roke upornikov. Gre za državi Jonglei in Enotnost. V slednji se nahajajo glavna naftna polja, ki so ključna za gospodarstvo Južnega Sudana.

Kljub ofenzivi pa naj bi bila vlada pripravljena na pogovore z uporniškimi silami pod vodstvom julija odstavljenega podpredsednika Rieka Macharja, ki ga Kiir obtožuje poskusa državnega udara. To je zatrdil tudi posebni odposlanec ZDA Donald Booth, ki se je v ponedeljek v Južnem Sudanu sestal s Kiirom. Po besedah Bootha je Kiir pripravljen na pogovore z Macharjem brez postavljanja vnaprejšnjih pogojev.

Deli novico: