DeSUS o ukinitvi seniorske olajšave

Vodstvo DeSUS se bo danes opredeljevalo do predloga ukinitve seniorske olajšave pri dohodnini, ki ga je vlada predvidela na sredinem proračunskem posvetu. Predsednik DeSUS Karl Erjavec pričakuje podporo vodstva za takšen ukrep, saj je stranka po njegovem mnenju opravila svoji nalogi: zaščitila najbolj ogrožene upokojence, pa tudi višino pokojnin.

Kot je po sredinem posvetu vlade pojasnil Erjavec, je DeSUS "uspešno opravil svojo nalogo" na področju pokojnin. Ukrep ukinitve seniorske olajšave pa bi veljal za vse starejše, ki prejemajo "sorazmerno visoke dohodke, ti pa gotovo niso ogroženi", je dodal.

Omenjena olajšava se namreč nanaša na osebe, starejše od 65, ki imajo mesečni dohodek višji od 1400 evrov in ni nujno, da so upokojenci.

Erjavec, ki je v primeru neusklajenega proračuna omenjal tudi možnost odhoda iz koalicije, zdaj meni, da je ta usklajen do te mere, da "nam ne grozi več politična kriza".

Med možnimi ukrepi so v javnosti so najbolj odmevali posegi v socialne transferje, odvzem regresa upokojencem in uvedba kriznega davka, a nobenega od teh ni več na mizi. Vlada je v sredo načeloma že uskladila ukrepe, proračun pa bo pripravljen v prihodnjih dneh.

Poleg predvidene ukinitve seniorske olajšave so med ukrepi še davek na nepremičnine, ukrepi za zajezitev sive ekonomije ter ukinitev usklajevanja davčnih olajšav in lestvice za odmero dohodnine z inflacijo, predvideni pa so tudi rezi v investicije in materialne stroške po ministrskih resorjih.