ZOISOVA NAGRADA POZNAVALCU PRIMORSKE ZGODOVINE: Egon Pelikan

Slovenija

Med letošnjimi Zoisovimi nagrajenci je Egon Pelikan iz Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, ki je nagrado prejel za znanstveno monografijo Tone Kralj in prostor meje: umetnost med katolicizmom, fašizmom in slovenskim iredentizmom. 

Leta 2016 je prof. dr. Egon Pelikan objavil odmevno znanstveno monografijo z naslovom Tone Kralj in prostor meje: Umetnost med katolicizmom, fašizmom in slovenskim iredentizmom. V knjigi opisuje zgodovinsko ozadje fenomena ideološke markacije prostora s sistematičnim cerkveno-slikarskim pokritjem etnično izpostavljenega obmejnega prostora, ki v Evropi nima primerjave.

Ko je stara avstrijska politična meja z rapalsko pogodbo leta 1920 izginila, etnično mejo pa je italijanski režim po letu 1922 v kontekstu obmejnega fašizma sistematično prilagajal politični, je poleg različnih protirežimskih aktivnosti Tajne krščanskosocialne organizacije eden izmed njenih članov očitno prišel na prav posebej izvirno idejo: narisati izgubljeno etnično mejo v prostoru nacionalno-političnega spopada.

Tone Kralj je na Primorskem poslikal skoraj 50 cerkva, za njegove poslikave pa so značilne ideološke prvine, kot sta antifašizem in iredentizem, ter slovenski nacionalni motivi, ki jih je slikar vnašal v biblijske naracije cerkvenih poslikav.

Pelikan je kot izvrsten poznavalec primorske kulturne in politične zgodovine vključil Kraljevo ustvarjalnost v zgodovinski kontekst in skušal razbrati vlogo naročnikov oziroma pobudnikov, ki so táko Kraljevo umetnost usmerjali, pri čemer je upošteval doslej nepoznane arhivske vire. Vse to je v znamenju sodobnih pojmovanj ideološke markacije prostora teoretično utemeljil in pojasnil kot evropsko in svetovno izjemen, a hkrati paradigmatičen primer obmejne prostorske govorice, ki v svoj antifašizem spaja katolicizem in nacionalno idejo.

Pelikan je prejemnik letošnjega Zoisovega priznanja za pomembne dosežke v znanstveno raziskovalni in razvojni dejavnosti.

 

Deli novico: