Zmaga, vodstvo v SP in poraz Rosberga

Za Lewisa Hamiltona se je 14. dirka sezone svetovnega prvenstva formule 1 razpletla sanjsko. Na nočni ulični dirki je Britanec zmagal, ob tem pa je prevzel še vodstvo v skupnem seštevku, saj njegov moštveni sotekmovalec pri Mercedesu in tudi največji tekmec Nico Rosberg dirke zaradi tehničnih težav ni končal.

Kako hitro se lahko obrnejo stvari, je lahko danes ugotovil Rosberg. Nemški dirkaški zvezdnik je v bogato azijsko velemesto-državo prišel z dokaj udobno prednostjo 22 točk, zapušča pa ga s tremi točkami zaostanka. Za vse pa je bila krova elektronika oziroma okvarjen volanski obroč na njegovem dirkalniku.

Tik pred startom je v Mercedesovi ekipi (vsaj v delu, kjer skrbijo za Nemca) nastala panika, ko so ugotovili, da volan ne deluje, kot bi moral. Na hitro so ga zamenjali, a ni pomagalo. Pred krogom za ogrevanje je nemški dirkač, ki je v kvalifikacijah sicer le za pičlih sedem tisočink moral priznati premoč Britancu, obstal na mestu, nato pa je dirko začel iz boksov. Toda težave so se nadaljevale, dokler ni v 14. krogu zapeljal v garažo, razočarano odmahnil z roko mehanikom, naj se ne trudijo, ter splezal iz vozila. "Volan ni deloval, kot bi moral. Zamenjali smo ga, toda ni bilo nič bolje," je težave pojasnil vodja ekipe Toto Wolf.

Sezona formule 1, v kateri je še pet dirk, se bo nadaljevala čez 14 dni s preizkušnjo v japonski Suzuki.

Za Lewisa Hamiltona je bilo to pravo darilo. Na preizkušnji v Marina Bayu, v središču Singapurja, je prevladoval vseh 61 oziroma 60 krogov, ker je dirkače prej prehitela dveurna omejitev dirke, imel pred koncem nekaj malega težav, ko se je po zadnjem ostanku vrnil na stezo za Sebastianom Vettlom, toda hitro je spet postavil stvari na pričakovano mesto.

Ko se je spet prebil v vodstvo, je brez težav zadržal prvo mesto do konca za svojo sedmo letošnjo zmago, drugo v Singapurju in že 29. v karieri, za njim pa sta dirko končala oba Red Bullova dirkača. Tokrat je bil svetovni prvak Vettel hitrejši od letos precej uspešnejšega tekmeca Daniela Ricciarda, za Nemca pa je bilo drugo mesto sploh najvišja uvrstitev v sezoni 2014.

"Fantastično, hvala ekipi, brez nje ne bi dosegel tega rezultata," je bil po koncu dobre volje zmagovalec Hamilton, pa tudi Vettel se je veselil letos najboljšega mesta. "Ta dirka je zelo težka, ampak jo imam rad," je dejal svetovni prvak, ki je v Singapurju zmagal trikrat zapored.

Današnji razplet je tako premešal vrstni red prav na vrhu, kjer ima zdaj sicer minimalno prednost Hamilton. Po 14 dirkah je zbral 241 točk in ima tri več od Rosberga, ki je z današnjo ničlo ostal pri 238. Tretji je Ricciardo s 181, četrti Španec Fernando Alonso (Ferrari) s 133, peti pa zdaj Vettel s 124 točkami.

Na dirki je moral posredovati varnostni avto, potem ko so na stezi ostali deli dirkalnika Sergia Pereza po trčenju z Adrianom Sutilom. Prednost Hamiltona se je takrat stopila, ko se je varnostni avto umaknil, jo je spet povečal, a ker je moral še enkrat v bokse, se je boj zanj začel znova, kljub vsemu pa ni imel večjih težav.

Tik pod stopničkami je po boju z Red Bulloma ostal Ferrarijev dirkač Alonso, do točk pa so privozili še Brazilec Felipe Massa (Williams), Francoz Jean-Eric Vergne (Toro Rosso), Mehičan Sergio Perez (Force India), Finec Kimi Räikkönen (Ferrari), Nemec Nico Hülkenberg (Force India) in Danec Kevin Magnussen (McLaren).