Življenje ustreljenega policista še vedno visi na nitki

Kronika

V javnosti močno odmeva petkov incident v Litiji, kjer je vojak med nadzorom prometa ustrelil policista. Policijska preiskava se nadaljuje, na dan prihajajo tudi podrobnosti o psihičnih težavah 26-letnega vojaka. Slovenska vojska ga je začasno suspendirala, grozi mu prenehanje delovnega razmerja. Ustreljeni policist se še vedno bori za življenje.

Podrobnosti uradne analize izsledkov policijske preiskave bo policija javnosti predstavila predvidoma prihodnji teden. Doslej je znano to, da je v petek popoldne mlajši voznik ustrelil v glavo policista, ki ga je ustavil. Policistovo življenje v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana še vedno visi na nitki, v isti bolnišnici pa tudi strelec ostaja v zdravniški oskrbi. Drugi policist, ki je bil prav tako na kraju dogodka, je namreč med begom osumljenca nanj streljal in ga poškodoval, a njegove poškodbe naj ne bi bile hujše. Po prijetju so ga odpeljali v bolnišnico, kjer ga policisti varujejo 24 ur na dan.

Izkazalo se je, da je storilec pripadnik Slovenske vojske, na družbenem omrežju Twitter pa je danes zaokrožila povezava do spletnega bloga, ki naj bi mu pripadal. Gre za 26-letnika iz Gabrovke. V zapisu, ki ga je v angleščini poimenoval Žalostna zgodba mojega življenja, med drugim opisuje težko otroštvo in poudarja, da se nikoli ni čutil sprejetega v družbi. Nekajkrat omeni tudi željo po samomoru. Opisuje tudi razmere v vojski, kjer pravi, da je bil šikaniran. Zato je tudi zbolel za motnjami prehranjevanja, zaradi česar se je več mesecev tudi zdravil, še piše.

V Slovenski vojski navedbe o šikaniranju zanikajo. So pa potrdili, da je bil omenjeni vojak že večkrat obravnavan zaradi različnih odklonov, predvsem disciplinskih. Zaradi bolezni je bil dalj časa odstoten in ni imel dostopa do orožja. A predpisi ne omogočajo, da se vojaka odpusti zaradi psihičnih težav, so navedli.

Ob tem je Simon Korez iz Generalštaba Slovenske vojske za STA izrazil obžalovanje, da je do dogodka prišlo. "Tudi če ne bi bil pripadnik vojske, bi sicer najbrž storil takšno dejanje," je ocenil. Dodal je, da je dejstvo, da je bil strelec pripadnik Slovenske vojske, le še oteževalna okoliščina.

V slovenski vojski tudi vojaki, ki ne smejo nositi orožja

Po njegovem mnenju je treba vedeti, da je vojak, ki ima pogodbo o zaposlitvi, enako varovana oseba, kot vsi ostali s tem statusom pogodbe. V Slovenski vojski je, kot je dejal, zaposlenih približno 50 ljudi, ki zaradi različnih zdravstvenih težav ne smejo nositi orožja, pa so kljub temu zaposleni pri njih.

"Po predpisih moramo vojaku, ki je dobil status invalida, pa naj ima poškodovano hrbtenico ali pa psihične težave, omogočiti takšno delo, kot ga predpiše invalidska komisija. Poiskati mu moramo ustrezno delo, in tudi ta, strelec, je bil eden izmed takšnih," je povedal Korez. Prepričan je, da bi bilo treba spremeniti zakonodajo, vendar pa je to težko doseči, saj je, kot je pojasnil, v DZ za spremembo zakona o obrambi potrebna dvotretjinska večina.

Na dejstvo, da je strelec kljub psihičnim težavam še vedno pripadnik Slovenske vojske, se je vsulo kar nekaj kritik. Strokovnjakinja na področju obrambe in nekdanja obrambna ministrica Ljubica Jelušič je na Twitterju zapisala, da v Slovenski vojski ne priznajo odgovornosti, ker na prostovoljnem služenju, v rezervi in v aktivni sestavi niso opazili težav psihotičnega vojaka.

O psihičnih težavah vojaka je za STA spregovorila tudi psihiatrinja Vesna Švab in ocenila, da je skupnost očitno znova spregledala eno izmed hudih duševnih motenj. Po njenem mnenju je očitno, da avtor bloga trpi. Poskušal si je pomagati z vojsko in se zaščititi z izvrstno telesno kondicijo in se programiral za obrambo, kljub klicu na pomoč pa te ni dobil pravočasno.

A verjetno je svoje stanje prikrival tako v službi kot pri zdravstvenih službah, je ocenila Švabova. "Človek, ki je osamljen, nima stikov z drugimi, ima ves čas te depresivne občutke, se opiše kot takega, da sploh ne more čutiti, se socialno umakne ... To pove, da je stiska zelo huda," je dodala.

V Sindikatu vojakov Slovenije, ki je sicer incident obsodil, pa so med drugim zapisali, da že več let opozarjajo na "nevzdržnost odnosov med pripadniki Slovenske vojske in slabe plače ter odrejanje dela brez ustreznega plačila, ki so posledica predpisov, s katerimi je z leti Slovenska vojska postala vakuumsko zaprt prostor brez pravic zaposlenih, ki so za vse ostale državljanke in državljane Slovenije samoumevne".

Nobena plača ne more bit razlog za takšno dejanje

A v Slovenski vojski poudarjajo, da nobena plača - tudi še tako nizka - ne more in ne sme biti razlog za kriminalna dejanja, ko gre za poseganje v življenje. Prav tako so zavrnili namigovanja o možnostih, ki bi jih vojska morala izvesti za preprečitev "tako nizkotnega dejanja".

Pozneje so sporočili še, da so vojaka začasno suspendirali. Uvedli so tudi disciplinski postopek in mu do zaključka prepovedali opravljanje vojaške službe. Kdaj bo disciplinski postopek končan, še ne morejo povedati, okvirno v roku 15 dni. Grozi mu prenehanje delovnega razmerja.

Tako družini ustreljenega policista kot njegovemu policijskemu partnerju, ki je streljal na storilca, je policija ponudila psihosocialno pomoč. "Stojimo jim ob strani in pomagamo, kolikor lahko," so poudarili na Generalni policijski upravi.

Streljanja na policiste so se v preteklosti že dogajala, a niso pogosta. Se je pa že zgodil podoben dogodek: leta 1997 je na policijski postaji Kočevje pripadnik posebne enote Slovenske vojske umoril dežurnega policista in nato storil samomor.

Zadnja letna poročila o delu policije kažejo, da policiste najpogosteje napadejo z nevarnimi predmeti, pogosto jih tudi udarijo, odrivajo, grabijo, davijo ali grizejo. Število napadov na policiste v zadnjih letih je sicer dokaj nespremenljivo. Letno beležijo okoli 250 napadov, v prvi polovici letošnjega leta pa so bili 103 napadi na policiste, kaže statistika policije.

Deli novico: