ZGODOVINSKA SODBA V ITALIJI: Zaradi pakta med politiko in mafijo obsojen tudi Berlusconijev zaupnik

Svet

Sodišče v italijanskem Palermu je v petek na sodnem procesu o dogovarjanju med mafijo Cosa Nostra in politiko v 90. letih prejšnjega stoletja več nekdanjih politikov, vodilnih predstavnikov policije in mafijskih šefov obsodilo na zaporne kazni med osem in 28 let, poročajo tuje tiskovne agencije.

Najvišjo zaporno kazen je prejel mafijski šef Leoluca Bagarella, ki bo moral v zaporu odsedeti 28 let. V preteklosti je bil sicer zaradi umorov že večkrat obsojen.

Na 12 let zapora je bil obsojen nekdanji senator Marcello Dell'Ultri (slika spodaj), zaupnik nekdanjega premierja Silvia Berlusconija in član njegove stranke Naprej Italija. Po 12 let so prejeli tudi nekdanja vodilna predstavnika karabinjerjev Mario Mori in Antonio Subranni ter nekdanji mafijski šef Antonino Cina.

Vodilni predstavnik karabinjerjev Giuseppe Donno in sin dolgoletnega župana Palerma Massimo Ciancimino pa sta bila v tem procesu na prvi stopnji obsojena na osem let. Nekdanjega notranjega ministra in predsednika senata Nicolo Mancina, ki je bil obtožen krivega pričanja, so medtem oprostili.

"To je zgodovinska sodba," se je v odzivu razveselil eden od palermskih tožilcev Nino Di Matteo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V sodnem procesu, ki se je začel leta 2013, je državno tožilstvo v Palermu trdilo, da je bil cilj pakta med politiko in mafijo ustaviti bombne in druge napade Cosa Nostre. V zameno naj bi visoki politiki za približno 400 mafijcev omogočili ugodnejše zaporne pogoje. V nekaterih primerih so bile celo odpravljene obsodbe sodišč, obljubljene so bile tudi spremembe zakonodaje v korist mafije.

V okviru tega postopka so zaslišali več vidnih posameznikov. Kot priča je leta 2014 nastopil tudi tedanji predsednik Giorgio Napolitano, ki je bil v času dogovarjanja poslanec, vendar pa mu niso očitali sodelovanja pri tem. Bil je prvi italijanski predsednik, ki so ga zaslišali v času službovanja.

V času, ko naj bi tajni pogovori že potekali, sta bila leta 1992 umorjena protimafijska tožilca Giovanni Falcone in Paolo Borsellino. Sledila je vrsta mafijskih napadov v več mestih. Leta 1994 so napadi naenkrat ponehali in tožilstvo je sklepalo, da je bil vmes dosežen dogovor.

Deli novico:

V Sloveniji  |  23 .04. 2018 ob  08: 16
Se to ne bi zgodilo. ..politika je del problema.. ne resitve
DRŽAVA = MAFIJA |  22 .04. 2018 ob  19: 21
reklamirajo jo pa kot sLOVEnija ... katera država je to ?
MAFIJA RS |  22 .04. 2018 ob  17: 43
Kaj takega se v Sloveniji ne bi nikoli zgodilo.