Zgodbe v sliki in besedi

Piran

V Piranu se je končal 2. Slovenski festival kamišibaj gledališča. Gre za staro japonsko zvrst nekakšnega mini »papirnatega gledališča« oziroma »papirnate drame«, saj kami v japonščini pomeni papir, šibaj pa drama. V treh večerih so se s svojimi predstavami predstavili najboljši slovenski ustvarjalci na tem  pri nas še malo znanem področju, izvedli pa so tudi delavnico kamišibaja za otroke ter okroglo mizo na temo kamišibaj in njegove razsežnosti. Letos so prvič podelili tudi nagrade po izboru strokovne žirije.

V Društvu Zapik, ki festival organizira v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Karol Pahor Piran in ob finančni podpori Občine Piran ter Javnega sklada kulturnih dejavnosti  Republike Slovenije, ocenjujejo, da je produkcija kamišibaja v Sloveniji vsako leto večja in boljša. To je potrdila tudi strokovna žirija, ki so jo sestavljali ilustrator Bojan Jurca, gledališka raziskovalka Tadeja Pungerčar in pedagoška delavka Tončka Senčar, ki je glavno nagrado festivala podelila Mariborčanki Špeli Juhart. Ta je komisijo prepričala s svojim karizmatičnim nastopom, ustrezno razčlembo besedila in prepričljivim pripovedovanjem, med katerim je ves čas držala dober stik z občinstvom.

Tridnevni festival je potekal na Židovskem trgu, ki so ga obiskovalci vedno napolnili do zadnjega kotička. Nad predstavami so bili navdušeni tako starejši kot najmlajši, ki so nastopajoče nagrajevali s prepričljivimi aplavzi. Še posebej je navdušil zadnji večer, ko so se s svojimi nastopi predstavili tuji izvajalci, udeleženci projekta Globalna lutka. Ti so zaključili festival z zgodbami z naslovom Pripovedi sveta, ujete v papirnatem gledališču.

Nagrado za prispevek k razvoju kamišibaj forme v tandemu sta prejela Jerca Cvetko in Jure Engelsberger iz Ljubljane, o katerima je komisija v obrazložitvi nagrade zapisala: »Njuni nastopi, risbe in zgodbe so angažirani, predani, dovršeni in inovativni. Izrazno, likovno in pripovedno sta prepričljiva. Komisija meni, da gre za tandem umetnikov, ki bo še veliko prispeval k razvoju kamišibaja v Sloveniji.«

Nagrado sta prejela tudi Breda in Darko Kočevar iz Črnomlja, kis sta v nastopu prepričala s prijetnim spojem glasbe, petja in govorjene besede ter naivno, a iskreno otroško risbo. Komisijo sta prepričala tudi s svojo srčno belokranjsko toplino. Posebno pohvalo za ustvarjalnost in pogum je komisija namenila najmlajšim ustvarjalcem Ivani Koncutar, Juni Bezeljak in Oskarju Glavanu.

Glede na velik obisk predstav in navdušenje publike je 2. Festival kamišibaja opazno prispeval k poletnemu kulturnemu dogajanju v Piranu.

 

 

Deli novico: