Žerjav: Pripravljen sem se odreči mestu ministra

Predsednik SLS Radovan Žerjav v pogovoru za Sobotno prilogo Dela pojasnjuje, da bi se po izvolitvi novega predsednika stranke odrekel tudi mestu gospodarskega ministra, ker meni, da je za koalicijsko stranko koristno, če je njen predsednik član vlade. Če pa bi novi predsednik SLS postal kmetijski minister Franc Bogovič, bi na svoji funkciji ostal.

Razlogov za njegov umik iz politike je "v bistvu preveč", pravi Žerjav. Eden od njih je politična paraliza, saj se predsedniki parlamentarnih strank že deset mesecev ne morejo ničesar dogovoriti. "Imam občutek, da tega dogovora ni zato, ker so v ospredju izključno boj za oblast in znotraj tega takšne in drugačne politične strategije," je dejal Žerjav in ocenil, da bi se morali brez večjih težav dogovoriti o sanaciji bank, urejanju trga dela, delovnih razmerjih, fiskalnem pravilu in o nekaterih drugih projektih.

Znotraj koalicije je sicer po njegovih besedah lažje, ker jih povezuje koalicijska pogodba. "Ne rečem pa, da je stanje blaženo. Daleč od tega. Tudi tukaj sem in tja škripa komunikacija in spoštovanje dogovorov," je dejal.

Nisem imel vpliva na odločitve

Glede razmer v stranki pravi, da kot predsednik stranke ni imel vpliva na nobeno odločitev in noben dogodek v Mariboru. Zato je med drugimi vzroki za njegovo odločitev o nekandidiranju tudi mariborski primer. Kandidatov za vodenje stranke je neformalno pet ali šest, Žerjav pa si želi, da bi postal predsednik tisti, ki bo imel v stranki največjo podporo.

Glede predlogov SDS za deblokado političnega sistema meni, da rešitev situacije ni v spreminjanju političnega sistema. Morda so nujni samo določeni popravki, denimo pri referendumu. "Obžalujem, da se predsedniki parlamentarnih strank ne dogovorijo, saj smo spremembo referendumske ureditve pred volitvami obljubljali vsi," je dejal.

Obiskal je avtomobilske proizvajalce

Žerjav se je dotaknil tudi gospodarskih tem. V iskanje novih priložnosti za slovensko gospodarstvo se je vključil tudi sam. Pri tem se je osredotočil na avtomobilsko industrijo, ki v Sloveniji že zdaj ponuja veliko delovnih mest. Doslej je obiskal Volkswagen, BMW in Magno, odpravlja pa se še v Mercedes in kmalu tudi v Renault. Pri vseh treh se je pogovarjal o mariborski lokaciji, kjer je bil nekdanji Tam, ponudba pa po njegovih besedah ni bila čisto zavrnjena.

Podpreti želi tudi druge dejavnosti, npr. lesarstvo. "Mislim, da bi v lesarstvu s podjetji iz skandinavskih držav lahko našli sinergijo," je prepričan.

Med obiski v tujini je iskal priložnosti tudi za slovensko gradbeništvo, predvsem v Azerbajdžanu in Turčiji. "Morda bi s povezavami med našimi in turškimi podjetji lahko zraslo kakšno razvojno jedro v gradbeništvu, ki bi pridobivalo projekte južno od Slovenije, lahko pa tudi v Sloveniji."

Sanacija bank je nujna

Glede napovedi za prihodnje leto je dejal, da bo veliko odvisno od sanacije bank. "Če bomo zadevo hitro rešili, bi to lahko imelo pozitivne učinke že v drugi polovici leta. Upam, da ne bo referenduma za slabo banko oziroma da sploh ne bo nobenega referenduma. Če pa bi bil, lahko pričakujemo pritisk na vnovično znižanje bonitetne ocene Slovenije," je povedal minister, ki za leto 2013 ostaja optimist.

Več novic iz rubrike:

Šušteršič: Zaprta je pomembna možnost za reševanje položaja v bankah

Janša: Nihče še nikoli ni blokiral proračuna z referendumom

Poslanci 16 ur o usodi ministra Gorenaka?

Deli novico: