ZDRAVSTVENI DOM KOPER: Selitev v objekt Solis je več kot realna možnost, občanke in občani Kopra pa z boljšo storitvijo

Koper

Zdravstveni dom (ZD) Koper, ki v mestu deluje na dveh lokacijah – v središču Kopra in v objektu pri Bonifiki – se srečuje s prostorsko stisko, ki pa bi jo Mestna občina Koper (MOK) v nekaj letih rešila s selitvijo zdravstvene dejavnosti na enotno, centralno lokacijo v objekt Solis, katerega gradnja trenutno poteka na Bonifiki.

Timotej Pirjevec je prepričan, da bi imela selitev ZD Koper na enotno lokacijo v objekt Solis številne koristi za uporabnike.

Novejši prostori ZD Koper so bili zgrajeni pred desetimi leti s ciljem, "da ambulante in zdravstvene dejavnosti, ki so bile razpršene po Kopru, centraliziramo na eni lokaciji. Vendar se je v teh desetih letih na področju zdravstva spremenilo kar nekaj stvari – prihaja namreč do novih dodatnih prostorskih potreb, predvsem zaradi novih programov, ki jih pridobiva ZD Koper," pojasnjuje vodja urada za družbene dejavnosti in razvoj na Mestni občini Koper (MOK) Timotej Pirjevec.

Med novimi programi je denimo preventivna dejavnost Centra za krepitev zdravja, prihaja pa tudi do širitve obstoječih programov. "Tukaj stavimo predvsem na širitev na področju splošnih ambulant družinske medicine, kjer si je ministrstvo sicer zadalo cilj maksimalne obremenitve zdravnikov, tako glede na število opredeljenih pacientov, kakor glede na število glavarinskih količnikov. In v kolikor bi te cilje upoštevali, menimo, da bi bili upravičeni do dodatnih sedmih splošnih ambulant družinske medicine," razlaga Pirjevec. Na področju splošnih ambulant družinske medicine se poleg tega pojavljajo dodatne prostorske potrebe tudi zaradi razširitev programa s ciljem zagotavljanja t. i. referenčnih ambulant.

Trenutno se na dveh obstoječih lokacijah ZD Koper izvaja dejavnost na okrog 4000 kvadratnih metrov neto površine. Vse te programe bi umestili v nov objekt, pri čemer bodo glede na nove normative potrebovali več površin. "Če bi nam slučajno zmanjkalo površin v obstoječih zgrajenih etažah, bi slednje lahko ustrezno nadgradili, tako da bi lahko namenili dva stolpiča pretežno za zdravstvene dejavnosti," pojasnjuje Pirjevec.

Spodaj urgentna služba, v ostalih etažah zdravstvena dejavnost

Med razlogi za vse večje prostorske potrebe ZD Koper so tudi tehnične smernice glede umestitve zdravstvenih programov v zdravstvene domove v občinah nad 50.000 prebivalcev. "Zato smo predvideli kot najboljšo možno lokacijo del objekta Solis, kjer se zdaj obnavlja bazen. Govorimo o dveh stolpičih, pri čemer bi enega delno uporabili v pritličju – za urgentno službo, ki se sedaj izvaja na Bonifiki – medtem ko bi bile ostale etaže namenjene zdravstveni dejavnosti. Programe želimo umestiti v objekt na način, da bi bili čim bolj smiselno razporejeni in koncentrirani na eni lokaciji, tudi v več nadstropjih." Po Pirjevčevih besedah v postopku usklajevanja programov in njihove umestitve tvorno sodelujejo z vodstvom ZD Koper, ki namero MOK izredno podpira. "In upamo lahko samo, da bomo prišli do realizacije tega," dodaja.

Boljša tudi dostopnost za uporabnike in zdravstvena vozila

Po Pirjevčevih besedah bi bila glavna prednost selitve ZD Koper v prostore Solisa ta, da bi lahko bile vse dejavnosti locirane na centralni lokaciji. "Pacientom ne bi bilo več treba tavati od ene do druge lokacije, tudi laboratorij bi bil na isti lokaciji, tako da bi bila z vidika uporabnikov zdravstvenega doma, naših občanov in drugih, ki koristijo storitve ZD Koper, ta centralna lokacija vsekakor koristnejša." Preko pritličnega dela bi omogočili tudi dostop za nujne medicinske prevoze, dostopnost pa bi se izboljšala tudi za uporabnike.

Kdaj naj bi prišlo do selitve?

Sedaj smo v fazi preveritve možnosti umestitve programov v ta objekt. Dokument bo pripravljen v naslednjem tednu, operativna skupina, ki se s tem ukvarja, se dobiva vsak teden, sedaj smo v zaključni fazi in že sedaj lahko rečemo, da bi bila ta umestitev mogoča," odgovarja Pirjevec.

V naslednji fazi jih čaka priprava investicijske in projektne dokumentacije, kar bo po Pirjevčevih besedah trajalo približno leto dni. "Naknadno bodo sledili razpis za izvajalca, morebitna dograditev, preureditev prostorov, umeščanje … Recimo, da bi bilo to narejeno v roku dveh do treh let. Pomembno je, da vidimo smer možnosti reševanja primarnega zdravstva v MOK in v nove prostore smo vključili tudi vse širitve, za katere smatramo, da jih bomo dobili." Gre predvsem za širitve na področju programov splošnih ambulant družinske medicine, ki so eden od glavnih stebrov programov primarnega zdravstvenega varstva tako v Sloveniji kot tudi v Kopru.

Deli novico: