ZARADI VROČINE VELIKA NEVARNOST POŽAROV: Kdo je zakuril v Mesečevem zalivu?

Piran

Čeprav je kurjenje v naravi zaradi vročine in izredno suhega vremena strogo prepovedano, so to fotografije iz Mesečevega zaliva, ki so nastale danes. Kot nam je povedal direktor Krajinskega parka Strunjan, Robert Smrekar, so nadzorniki opravili zadnji obhod oziroma ogled v sredo. A kot dodaja Smrekar, je problem v parku vsako leto isti. Na upravi za zaščito in reševanje svetujejo previdnost in pravilno uporabo ognja v naravnem okolju. Takšno stanje bo trajalo do prvih obilnejših padavin in znižanja temperatur, predvidoma do začetka prihodnjega tedna.

Kot pravi Smrekar, je poleti obiskovalcev ogromno in je strunjaski park izredno obremenjen. "Ljudje pa se obnašajo njihovi zavesti in kulturi primerno. Dogajajo se havba partiji, ljudje pridejo peči na roštilj. Očitno je nekdo spet žural," fotografije komentira Smrekar.

Na štiri kvadratne kilometre velikem terenu so z dvema nadzornikoma oziroma tremi prisotni vsakodnevno. "Vendar je fizično nemogoče zagotoviti nadzor v celotnem parku. Obhod je bil v Mesečevem zalivu nazadnje opravljen v sredo, kot kaže, se je to zgodilo čez noč," še pravi Smrekar. Nadzorniki sicer redno izdajajo plačilne naloge, zlasti zaradi parkiranja na površinah, ki v parku za to niso primerne. Zagrožena kazen je 100 evrov.

"Na terenu so nam v pomoč tudi redarji in policisti, a je problem vsako leto enak. Še več kot plačilnih nalogov izrečemo opozoril, saj naš namen ni ljudi kaznovati za vsako ceno. Dolgoročno se sankcioniranje ne obnese. Želimo predvsem ozaveščati," dodaja Smrekar. 

Kot so na upravi za zaščito in reševanje zapisali v sporočilu za javnost, bo po podatkih agencije za okolje do ponedeljka po nižinah sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev.

Kot so glede uporabe ognja v naravnem okolju pojasnili na upravi za zaščito in reševanje, je treba pri kurjenju ustrezno urediti kurišče, ogenj pa nadzorovati ves čas kurjenja, ob vetru je treba s kurjenjem prenehati, prav tako pa je prepovedano uničevanje odpadkov z ognjem in vsakršno požiganje ter tudi odmetavanje in odlaganje gorečih ali drugih predmetov in snovi, ki v naravnem okolju lahko povzročijo požar.

Deli novico:

Aša |  25 .07. 2017 ob  00: 37
Definitivno "italjani", na pogorišču je ostala tale knjiga: http://www.ilcorto.it/Dino/ABClinguaggio.htm
mixi-maxi |  24 .07. 2017 ob  15: 10
Vse je odveč, očitno več kot odveč, vsako leto eno in isto, bla, bla, bla...... S plovili naj se nebi približevali
obali na ...... metrov, kurjenje je v mesečevem zalivu prepovedano, in glej, zgodi se ravno to, kurjenje v tem
zalivu. Zakaj le? Mar menite, da je to naredil kulturen človek? Ne, to je storil brezvestnež, ki jih poleti na n ašem
območju kar mrgoli. Vseh sort nas je, a še zelo daleč smo od kulturnega uporabnika naše, sicer zelo kratke obale. Pamet je pa pri mnogih še krajša, pa še vroče je, in kaj bi sploh naštevali. Tako pač je. Odgovorni pa se pojavijo
takrat, ko je že vse mimo, ko se ogenjček pogasi, želodčki so polni, piva je steklo na pretek. In potem ugotavljamo..
Medok |  21 .07. 2017 ob  20: 04
Ja domačini sigurno niso bili!
muffa |  21 .07. 2017 ob  17: 23
kaj ni v naravnem parku prepovedano kuriti ??
pinkoponko |  21 .07. 2017 ob  17: 08
seveda, lažje je talat kazni za parkiranje in z delom končati ob 17 uri kot pa delati nočne obhode. kazen na 500 eur pa še 3 zaposliti in gasa denar v blagajno... sej dela tako policija, zakaj je njih strah?
Anja |  21 .07. 2017 ob  15: 18
Kje je služba SVOM, ki je dežurala ob obali, pobirala smeti, poginule želve in ostalo. Službo, ki je skrbela za čisto vodo in okolje so ukinili oziroma oprostite pripojili k drugi službi in sedijo v pisarnah.
Lp
jurij |  21 .07. 2017 ob  15: 11
opozorila ne zaležejo. Neandertalce je treba udarit po žepu in to ne z 100 ampak 1000 evri.