ZAPOSLENI NA ZRS POZIVAJO VLADO: "Apeliramo na predsednika vlade, naj proces premakne z mrtve točke"

Koper

Zaposleni na Znanstveno-raziskovalnem središču (ZRS) Univerze na Primorskem so na novinarski konferenci vlado pozvali, naj čim prej ustanovi samostojni javni raziskovalni zavod ZRS, sicer bo ZRS kot tak konec novembra prenehal obstajati. "Apeliramo na predsednika vlade, naj proces premakne z mrtve točke," so pozvali.

Zaposleni na ZRS so namreč danes opozorili na do zdaj v javnosti še neznan sklep senata univerze, sprejet 21. septembra letos. Z njim je senat sklenil, da v kolikor izstop ZRS iz članstva univerze ne bo v celoti uresničen do konca septembra, da se bo začel postopek reorganizacije univerze na način, da bodo raziskovalci in raziskovalno delo ZRS preneseni na univerzo, vsi drugi delavci pa bodo postali trajno nepotrebni. Sklep tudi določa, da rektor univerze omenjeni rok v dogovoru z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport lahko podaljša, vendar ne več kot za dva meseca.

Po besedah direktorja ZRS Rada Pišota slednje pomeni, da če vlada najpozneje do konca novembra ne bo ustanovila samostojnega javnega zavoda ZRS in nanj prenesla raziskovalno dejavnost in zaposlene, da bo ZRS kot tak ukinjen, njegova dejavnost pa bo prenesena na primorsko univerzo.

Spomnil je, da je vlada že pooblastila ministrstvo za izobraževanje, naj izvede vse potrebne postopke za prenos raziskovalne dejavnosti ZRS na nov javni zavod, ki ga bo ustanovila država, zato je zdaj treba takšen sklep le uresničiti. Zakaj se to še ni zgodilo, Pišot ne ve, opozarja pa, da je to edina rešitev, da ZRS ohrani raziskovalno dejavnost in raziskovalce.

Univerza ZRS načrtno uničevala

ZRS se je namreč lani odločil, da bo izstopil iz članstva univerze, saj ga je univerza, kot so opozorili danes, zadnja leta načrtno uničevala, sredstva namenjena zanj pa prenašala na raziskovalni Inštitut Andrej Marušič.

Po besedah Boštjana Šimuniča je tako ZRS od leta 2011 do 2016 tudi zaradi potez rektorja univerze Dragana Marušiča (odvzema ur dvema raziskovalnima programoma in odvzema ustanoviteljskih sredstev) izgubil 44 odstotkov prihodkov, število zaposlenih pa se je s 160 znižalo na 60.

V istem času je univerza po njegovih besedah sredstva prenašala na Inštitut Andreja Marušiča. Slednji bi brez prenašanja sredstev glede na leto 2012 zabeležil upad prihodkov iz poslovanja za 47 odstotkov, na ta način pa je bil upad manjši, je dejal Šimunič. Povečal je tudi število zaposlenih.

Univerza zaposlenim odpovedala pogodbe

Nekateri sodelavci ZRS so bili sicer do zdaj delno zaposleni na ZRS (za raziskovalno dejavnost), delno pa na posameznih članicah univerze (za pedagoško dejavnost). 13 izmed njih je univerza odpovedala pogodbo o zaposlitvi v delu, ki se nanaša na pedagoško dejavnost, z obrazložitvijo, da ob razdružitvi ne morejo ostati še naprej zaposleni na univerzi, dva pa sta po besedah Pišota službo izgubila v celoti.

13 jih je zoper univerzo že vložilo tožbe, dva pa to še nameravata narediti. Po besedah Pišota je sodišče do zdaj izdalo šest začasnih odredb. Vse so identične, po njih pa mora univerza odpuščenim profesorjem omogočiti pedagoško delo, kot so ga opravljali pred odpovedjo pogodbe. Če rektor odredbe ne bo spoštoval, mu lahko sodišče izreče po 5000 evrov kazni.

Univerza je napovedala, da bo začasne odredbe spoštovala, da pa bodo morali odpuščeni profesorji zaradi že sprejetih najav izvedb študijskih programov za študijsko leto 2016/2017 opravljali druge naloge, kot pred odpovedjo. Zaradi tega so po besedah Pišota tisti, ki so začasne odredbe že prejeli, na sodišče že podali predlog, da se rektorju izreče kazen zaradi nespoštovanja odredbe sodišča in da se kazen hkrati poviša na 10.000 evrov.

Deli novico:

@pitagora |  06 .11. 2016 ob  20: 24
Ce pojmujes kot delo fizično delo, potem nihče na univerzi ni nikoli nič delal. Toko razmišljanje je problem tega okolja. Ni akademske kulture, ampak akademski primitivizem.
Pitagora |  03 .11. 2016 ob  23: 39
Pa ta Pišot uin podobni niso delali še nikoli v življenju,samo molzejo naš denar.
raziskovalci |  29 .10. 2016 ob  16: 10
S temi šolniki je vedno isto. Vsi so joh in oh raziskovalci, prepotrebni za državo, bla bla bla...Ko delajo neumnosti in si javnost želi, da država nekaj ukrene se ti šolniki postavijo na okope in zahtevajo neodvisnost univerze. Sedaj ko tem na ZRS gre za življenje bi se brez sramu zlizali z politiko. Ampak samo dokler to njim odgovarja. Kasneje bo zopet ista zgodba: DRŽAVA ROKE STRAN OD NEODVISNOSTI UNIVERZE....
mi nabija u glavi |  28 .10. 2016 ob  16: 30
Jst mam teh "raziskovalcev" polhn kufer!!!! Ma nej se že enkrat spokajo, da bo mir. Ni jim blo dosti da so tuki na primorskem uspeli vplivat na vse medije. Zdej so šli še v Ljublano. Upam da jih tam noben nebo šmirglu. Eugenja pa tam tud nima vpliva. Čeprau je bla enkrat na Jani slovenka leta. Pa tud to ne bo pomagalo. Enkrat bodo mogli nehat. Ne vidim ure.
@@budala |  28 .10. 2016 ob  16: 02
In še to: sami so si pridobili projekte!

Ma kaj pa to pomeni? A?
Še vedno je od nekje prišel tisti denar za te projekte pa so si jih lahko pridobili sami al pa sem jim jih pridobila jaz!
@@ budala |  28 .10. 2016 ob  16: 00
Super! Torej tudi misliš, da je tako super v redu?!
V proizvodnji oziroma gospodarstvu, kjer se DELA denar za te raziskovalce, pa dela peščica, slabo plačanih, dan in noč! Bravo!

Nimam nič proti raziskovalcem, nasprotno! Samo diokler bo beda tam kjer se denar kuje tudi za raziskovalce, potem ne more bit 160 zaposlenih razsikovalcev in 60 zaposlenih v proizvodnji! Kapiš?
@budala |  28 .10. 2016 ob  12: 11
-2
Na zrs je bilo 190 zaposleni od tega 160 raziskovalcev. Zaposleni so bili izključno na projektih, ki so si jih sami pridobili. Da se lahko tako mrcvari ljudi sredi 21.st. pa je nepredstavljivo.
Ministrica |  28 .10. 2016 ob  11: 30
Ministrica je prijateljica, zato si upa izvajat tak teror nad ljudmi"
Unicevalec |  28 .10. 2016 ob  11: 27
-3
Ali ni namerno uničevanje kaznivo dejanje. Dosti si upa ta Marušič. Ali pa ima vse podmazano?
Moja mama |  28 .10. 2016 ob  04: 54
Je rekla moja mama: 'Ma dej, dej, kaj doktor nogometa?!'
budala |  28 .10. 2016 ob  04: 36
160 zaposlenih?? A je to skupaj s čistilkami, hišniki, kurilci, podganami, ščurki in ostalimi? 160 zaposlenih?
buahahahahahahaha kam vse je šel moj denar! E, od septembra 2015 nič več. Ne dam niti centa več tej državi za katero sem delala 26 let in pol! V vseh teh letih sem redno in vestno plačevala vse prispevke in davke, se jezila nad vsemi s.p. ki so si REDNO in VSAKIČ naštimali prihodke tako, da o plačevali (in to redno počnejo) čim manj. Evo, zdaj jih podpiram.
monogatari |  27 .10. 2016 ob  22: 34
Zakaj in kdo je bil pobudnik da ZRS izstopi iz Univerze.
1