ZAHTEVE ZA UKINITEV RTV PRISPEVKA VSE BOLJ GLASNE: Peticijo podpisalo 8000 ljudi, Fili brani RTV (ANKETA)

Slovenija

Občinstvo RTVS dojema kot kakovosten in aktualen medij, je v pogovoru za STA poudaril generalni direktor zavoda Marko Filli. Izpostavil je tudi reševanje problematike prekarnih delavcev, želi pa si, da bi zakonodaja RTVS omogočila večjo fleksibilnost. Gradnjo novega multimedijskega središča informativnih programov je označil za v marsičem prelomno.

"Zaradi pritožb, ki po različnih poteh prihajajo v zavod, smo pogosto pod vtisom, da radiotelevizija ne deluje dobro in da so uporabniki nasploh nezadovoljni z nami," je dejal Filli. Pozitivni rezultati obeh javnomnenjskih raziskav o zadovoljstvu gledalcev in poslušalcev, ki sta ju naročila Radiotelevizija Slovenija (RTVS) in ministrstvo za kulturo, so ga zato prijetno presenetili."Gledalci prvi program televizije vidijo kot verodostojen, ažuren, kakovosten in nepogrešljiv, drugi program pa dodatno povezujejo še s športnimi prenosi. Podobne atribute so pripisali tudi radijskim postajam in našemu multimedijskemu portalu," je navedel.

"Raziskavi sta potrdili, da javno službo izvajamo tako, kot je zamišljena in da ne iščemo bližnjic do občinstva z napačnimi pristopi," je rezultate komentiral Filli. Dodal je, da zato "niso ne razočarani ne prizadeti, ker so anketiranci povedali, da zabavne programske vsebine v večji meri iščejo pri drugih medijih".

Fili o poslanstvu javne radiotelevizije

Filli se je izrekel proti temu, da bi se RTVS zaradi medijske konkurence in želje po večji gledanosti zatekel h komercializaciji televizijskih in radijskih programov: "To preprosto ni poslanstvo javne radiotelevizije. Naša naloga je, da zagotavljamo vsebine, ki so v javnem interesu, in to s poudarkom na kulturi, izobraževanju ter na programih za otroke, mlade in tudi invalide."

Kot nacionalna RTV hiša so po Fillijevih besedah dolžni ponuditi vsebine, ki sicer ne morejo doseči velike poslušanosti ali gledanosti. "Vendarle pa ponujamo tudi vsebine, kot sta razvedrilo in šport, za katere pa upravičeno pričakujemo, da bodo deležne velike gledanosti. Podatki kažejo, da smo pri tem uspešni - naši petki in sobote zvečer so zmagoviti. Tudi športni prenosi dosegajo veliko gledanost, osrednji radijski programi pa v celoti visoko poslušanost," je razkril.

Letos zaposlili skoraj 250 novih sodelavcev

Reševanje problematike prekarnih delavcev je zagotovo projekt, ki bo letos najbolj zaznamoval poslovanje RTVS. "V prvih treh mesecih letos smo redno zaposlili skoraj 250 stalnih pogodbenih sodelavcev iz vrst novinarjev in tudi z drugih področij dela. Ostalo je še nekaj več kot 100 pogodbenih sodelavcev, ki pa ne izpolnjujejo zaposlitvenih pogojev," je pojasnil Filli.

Med slednjimi je največ novinarjev, ki pa imajo po novem status samostojnega novinarja in so z RTVS podpisali novo pogodbo o sodelovanju. "Nekateri pogodbeni sodelavci so šele naknadno pridobili pogoje, zato jih tudi nismo vključili v načrt zaposlovanja iz lanske jeseni. Njihove zaposlitve zato načrtujemo v drugi polovici letošnjega leta ali v začetku prihodnjega," je napovedal.

Konflikti zaradi novih sodelavcev

Koordinacija novinarskih sindikatov in sindikat radiodifuznih delavcev sta se po Fillijevih besedah dejavno vključila v reševanje problematike prekarnih delavcev. "Nekaj konfliktih situacij med sindikatoma in vodstvom je nastalo prav zaradi sodelavcev, ki naknadno pridobivajo pogoje, vendar jih sporazumno rešujemo. Sindikat kulturno umetniških ustvarjalcev pa se je umaknil iz projekta in prekinil sodelovanje z vodstvom," je dejal.

Zaposlitev prekarnih delavcev je letos plačno maso povečala za okoli 1,3 milijona evrov. "Letos smo dodatna sredstva zagotovili iz kapitalskih naložb, od leta 2017 pa bodo del rednega poslovanja," je dejal Filli. Ob tem je opozoril na neusklajenost med obsegom javne službe, ki jo zakon nalaga RTVS, in sredstvi iz naslova rtv-prispevka, ki jih ima za to na razpolago.

Krčenje programa

"Zaradi neusklajenosti smo morali v preteklih letih program nekoliko osiromašiti, in to ne po obsegu, pač pa po njegovi zahtevnosti. Največ krčenj je bilo na igranem in dokumentarnem programu," je opozoril Filli. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bodo s kadrovsko sanacijo in postopnim prestrukturiranjem v prihodnje toliko privarčevali, da bodo lahko znova povečali obseg zahtevnejše produkcije.

"Proces je postopen, saj bi bila hitrejša izpeljava mogoča le v primeru, če bi radikalno posegli v število zaposlenih in odpuščali. Letos smo se lotili odpuščanja na mehek način, kar naj bi do konca leta prineslo realno zmanjšanje števila zaposlenih za pet odstotkov," je napovedal Filli. Pojasnil je, da letni proračun RTVS znaša okoli 120 milijonov evrov, pri čemer rtv-prispevek prinese okoli 92 milijonov evrov.

"Razrez rtv-prispevka pokaže, da slabih osem evrov namenimo televiziji, tri evre radiu, en evro za avtohtone narodne skupnosti, ostala sredstva pa gredo za multimedijski center, orkestre, založništvo in druge dejavnosti," je dejal Filli. Zakonodaja po njegovih besedah ne določa razreza rtv-prispevka, pač pa se je taka razdelitev uveljavila skozi leta.

Potrebovali bi več maneverskega prostora

Delež sredstev, ki jih RTVS pridobi na trgu, se je v zadnjih letih zmanjšal. "Sprva zaradi upada oglaševanja, ki je bil posledica gospodarske krize, kasneje pa tudi zaradi novih komercialnih igralcev na medijskem trgu, ki so odvzeli del oglaševalskega kolača," je pojasnil Filli. Zakonodaja bi zato po njegovih besedah morala RTVS dati več manevrskega prostora pri drugih tržnih dejavnostih, poleg oglaševanja.

"Vsa sredstva, ki jih pridobimo iz tržne dejavnosti, namenimo javni službi," je poudaril Filli. Ob tem se je zavzel za poenostavitev zakona o RTVS. "Zakon bi moral radioteleviziji omogočiti večjo fleksibilnost, da bi lahko programsko ponudbo še bolj prilagodila potrebam gledalcev in poslušalcev, še posebej pa uporabnikom digitalnih tehnologij in novih storitev." Glede novega predloga novele zakona o medijih o kvotah slovenske glasbe pa meni, da je tudi tokratna dikcija "nekoliko zapletena, je pa sprejemljiva in ne bo povzročila težav".

Potrebne so spremembe

"Po dolgem času bi se morali tudi resno vprašati, kateri so programi, ki delujejo v javnem interesu, kaj naj se zagotavlja iz rtv-prispevka in kakšna je vloga drugih medijev, ki imajo naravo javne službe na regionalnem nivoju," je glede potrebnih sprememb medijske zakonodaje opozoril Filli. Izpostavil je tudi vselej aktualno vprašanje imenovanja programskega in nadzornega sveta, da bi bil vpliv politike čim manjši.

Ob tem se je zavzel tudi za večjo prepoznavnost funkcije varuha pravic gledalcev in poslušalcev RTVS, ki ga dojema kot pomembno stično točko med zavodom ter gledalci in poslušalci.

Gradi se novo multimedijsko središče

Okoli sedem milijonov evrov vredno gradnjo novega multimedijskega središča informativnih programov, t. i. news centra, ki bo pod eno streho združil vsa informativna uredništva RTVS, Filli označuje za eno največjih sprememb v zavodu v zadnjih letih: "Center je velik izziv, ki bo informativnim vsebinam na vseh platformah prinesel dodano vrednost. Potrebno bo spremeniti način dela in se intenzivneje lotiti multimedijskega sodelovanja." Začetek gradnje je predviden za letošnjo jesen, vselitev pa za konec leta 2018.

Generalni direktor RTVS sicer, kot je pojasnil, radio redno in veliko posluša v avtomobilu, televizijo običajno pogleda zvečer, naključno in neorganizirano pa prebira tudi spletni portal RTVS.

"Pri poslušanju radia me kdaj zmoti izbor glasbe, kar je verjetno posledica zapolnjevanja kvot. Na televiziji pa me največkrat zmoti, da informativni program daje prednost negativnim vsebinam. Oddaje bi se morale začeti s pozitivno novico. Vendarle se v državi vsak dan zgodi tudi kaj pozitivnega," je še v pogovoru za STA dejal Filli.

Deli novico:

pomurje |  17 .07. 2016 ob  08: 40
In kako je zdaj s tem?
komar |  09 .06. 2016 ob  14: 03
Pa saj tisti ki ne podpre peticije je za mene dobesedno nor.
komar |  09 .06. 2016 ob  14: 01
Bobo kam pa tale veter piha v katero smer.Ne klatit neumnosti vsaj tukaj gor ne.
komar |  09 .06. 2016 ob  13: 59
Jasno in glasno RTV mora biti ukinjen STOP me ne zanima naš državni zbor kaj bo in kaj NEBO.Politika naj se za sebe briga.Mene politika ne zanima.Verjetno pa direktorja RTV roka roko umije.Zdaj je pa tega dovolj.
BOBO |  08 .05. 2016 ob  00: 59
Jaz se popolnoma strinjam , da se ukine naročnina za nacionalko. Vendar , preden se to stori , mora poseči vmes vlada z novo zakonodajo , saj je vlada tista , ki dirigira nacionalki kaj in kako mora biti in novinarji morajo z uredniki tako plesati. To je prva točka.
2. Reklamni prostor se nan nacionalki poveča tako kot na komercialnih televizijah.Ker pač od nečesa je treba živeti.
3.Ukiniti je potrebno obvezne programe , saj so razni verski in moralni programi uničili tv 3 na nacionalki pa morajo biti.
4. Programska politika bi bila s tem spremenjena , propagandnemu delu in oglaševalskemu delu , pa je potrebno dodatno zaposliti ljudi , ki bodo tržili. Saj danes delujejo na nacionalki , tudi na TV KOPER ljudje , ki si z reklamami praskajo jaca in samo prejemajo plačo.
5. Obvezno bi bilo treba odpustiti staro gardo , ki dela in šefuje na televiziji. Programske ideje so popolnoma izgubljene , samo zato , ker politiko na televiziji vodijo ljudje mumije, ki so že davno namenjeni odstrelu , pa se svojih pozicij in plač oklepajo kot pijanec plota in ne dovolijo kreativnosti in ustvarjanja novih oddaj.
6. Na nacionalki štejemo zaposlene v nekaj tisočih. Vprašam se , če je to normalno. Stroj , ki deluje po Yugoslovanskem merilu. Še edini seveda. Da ne govorim o zunanjih sodelavcih , da pa sploh ne omenjam sinfoničnega orkestra RTV SLO. Ma jih je že kdo preštel in sploh , koliko koncertov imajo na leto , plačo pa kasirajo vsi.
7. Treba je uvesti kontrolo nad nabavo elektronike in sploh inštrumentalije , ki stane uko iz glave , miljoni pa odtekajo za stvari , ki sploh niso potrebne , oziroma se ne uporabljajo.
8. Poleg vseh kozlarij , ki sem naštel , mi pa grejo pri vseh televizijah na živce fake satelitski vklopi. Vsem se zdi zelo nobel , ko se prenaša slika v živo , od kdo ve kje vse . Pa temu ni tako . Stvar je posneta dosti prej in je enostavno zlagana na dnevnikih ali pa kakemu drugemu programu. Ma komu na čast je potrebno delati lažne vklope in lagati javnosti. S tem je prvi začel POP TV , ko pa so to ugotovili na nacionalki , ni nihče nič prijavil , ampak enostavno je to lepo početi in lagati , kako se je nekdo direktno uključil v TV program , mi kreteni pa za to še plačujemo. Lahko bi našteval še marsikaj , da o SPejih niti ne govorim , ker so sramota za to televizijo , izkoriščanje na maximum.
9. Drugič nadaljevanje
Anonimus20869373 |  06 .05. 2016 ob  22: 51
Glejte placam telekomu narocnino in se dobim rtv racun kaj to je normalno
jebiveter |  06 .05. 2016 ob  11: 38
predlagam da se prispevek preusmeri na ''novo 24 tv''...
goričan |  06 .05. 2016 ob  08: 49
Peticijo sem podpisal. Sramota je, da se v današnjem času izvaja cenzura komentiranja na njihovem MMC spletnem portalu. Izkrivljeno poročanje v času največje migrantske krize in selektivno objavljanje komentarjev, ki niso v slogu "humanistov", ki moderirajo portal. Zadnje čase večina novinarjev niti ne skriva, da so ideološko na liniji ZL.....
PETICIJA |  05 .05. 2016 ob  19: 28
http://www.pravapeticija.com/zahtevamo_ukinitev_15240_letne_prisilne_rtv_lanarine_-_rtv_pr
Bingobongo |  05 .05. 2016 ob  15: 23
Rtv je uzakonjena kraja nasega denarja. Ni ne interesa in ne volje za ukinitev.. vse kar sem v svojih 40 letih na rtv gledal so bili Zajcki za lahko noc
Cativeria |  05 .05. 2016 ob  14: 57
Če bi imel na razpolago za gledat samo TV Slovenija ne bi nikoli kupil televizije. Imel prliko biti na TV Koper, nič se ne snema samo ena grmada ljudi se sprehaja na relaciji CIrcollo-televizija.
srecko |  05 .05. 2016 ob  14: 34
ZTV ljubljana se mora zavedatda ni vec edina in da morajo biti z drzavljani propagira stvari ki jih dolova vrh zato ukinite prispevek pa si zasluzite denar na trziscu je isto kod drzava ce nima dovolj vecji prispevek prneste nazaj tisto kar ste si za zmerom sposodl
1