Zagon prve veterne elektrarne v Sloveniji

Na krajši slovesnosti bodo danes v bližini Dolenje vasi pri Senožečah uradno predali namenu prvo vetrnico, ki proizvaja električno energijo v Sloveniji. Po številnih zapletih pri pridobivanju ustreznih dovoljenj je oktobra le začela delovati. Aprila letos pa so investitorji pridobili tudi obratovalno dovoljenje.

Poskusno obratovanje je dalo pričakovane rezultate, je povedal predstavnik družbe Alpe Adria Energija, ki je investitor projekta, Janez Korošec. Vetrnica z inštalirano močjo 2300 kilovatov obratuje z močjo, ki je odvisna od hitrosti vetra. Proizvedla naj bi 4,5 milijona kilovatnih ur električne energije letno oziroma toliko, kolikor jo po ocenah investitorja v enem letu porabi okrog 1000 gospodinjstev.

Steber postavljene vetrnice je visok 97 metrov, na vrhu je postavljen rotor s tremi 34-metrskimi lopaticami.

Po letu poskusnega obratovanja se bodo v družbi glede na dosežene poslovne rezultate odločili, kako naprej. Po veljavnem prostorskem načrtu Občine Divača naj bi na tem območju postavili do 22 vetrnic. Vendar pa Korošec predvideva, da jih bodo postavili le še tri ali štiri, ki bodo imele zaradi velikega razvoja tehnologije na tem področju približno enako inštalirano moč kot prej načrtovanih 22.

Gradnja prve vetrnice se je začela leta 2010 in se kmalu ustavila. Po pridobitvi gradbenega dovoljenja so se investitorji namreč odločili za zamenjavo tipa vernice. Zaprosili so za dopolnitev gradbenega dovoljenja in ga tudi dobili. Sledila je prijava na protikorupcijsko komisijo, ker niso imeli podpisov vseh solastnikov zemljišča agrarne skupnosti Dolenja vas, ministrstvo za okolje pa je oktobra 2010 izdalo odločbo o preklicu spremembe gradbenega dovoljenja.

Odločba je investitorje presenetila sredi postopka montaže prve vetrnice. Žerjav za montažo so odpeljali, investitor pa je v naslednjem letu poiskal solastnike zemljišča agrarne skupnosti ter pridobil njihova dovoljenja za postavitev polja vetrnic.

Polje vetrnic so želeli postaviti tudi na Volovji rebri, vendar pa je investitor Elektro Primorska po sporih z okoljevarstvenimi organizacijami izgubil okoljevarstveno dovoljenje. Postavitev vetrnice načrtujejo tudi na Razdrtem, kjer naj manjšo vetrnico za proizvodnjo električne energije postavil mlad podjetnik.

Več iz rubrike Gospodarstvo:

Lipica brez novega direktorja

Severnoprimorska regija ima razvojni potencial

Luka Koper ima managerja leta