Zadržana evropska sredstva vendarle v Slovenijo

Slovenija

Evropska komisija je danes sklenila dokončno sprostiti izplačilo evropskih sredstev Sloveniji, ki ga je zaradi ugotovljenih nepravilnosti zadržala marca. Odločitev je bila pričakovana in jo je državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar napovedala že v torek. Slovenija tako pričakuje priliv 248 milijonov evrov.

V službi vlade za razvoj in kohezijsko politiko so za STA povedali, da je komisija danes sprostila izplačilo zadržanih sredstev evropske kohezijske politike. Priliv teh sredstev pričakujejo že v prihodnjih dneh.

Zaradi napak, ki se nanašajo na leto 2012, je Evropska komisija Sloveniji marca začasno zaustavila izplačila sredstev iz dveh operativnih programov iz finančnega obdobja 2007-2013. Glavni pomisleki bruseljskih revizorjev so se nanašali na zahtevo po vpisu strokovnjakov, ki sodelujejo v ponudbi za pridobitev javnega naročila, v Inženirsko zbornico Slovenije.

Slovenija je sporna javna naročila pregledala

V okviru odprave nepravilnosti je Slovenija pregledala vsa javna naročila v obdobju 2007-2014, ki so vsebovala za komisijo sporno določbo. Takšnih javnih naročil je bilo v preteklem programskem obdobju približno 300, analiza pa je pokazala, da jih je diskriminatorno določbo vsebovalo 89.

Medtem je Slovenija izvedla vse popravljalne ukrepe, ki so bili potrebni za sprostitev zadržanih sredstev, kar je ta teden ob obisku v Ljubljani potrdil že generalni direktor direktorata Evropske komisije za regionalno in mestno politiko Walter Deffaa, pristojni odbor v Bruslju pa je dokončno odločitev sprejel danes.

Državna sekretarka Vraničarjeva je člane komisije DZ za nadzor javnih financ seznanila s sprostitvijo zadržanih sredstev že v torek. Zdaj na ministrstvu usmerjajo aktivnosti v zaključevanje projektov oz. pripravo dokumentacije, da bodo lahko Evropski komisiji čim več zahtevkov za povračilo predložili do konca oktobra in bo tako lahko denar prišel še v tem letu.

Diskriminacija do tujcev glede članstva v inženirski zbornici bo kaznovana, in sicer z odvzemom petih odstotkov sredstev na projektih, pri katerih je bil ugotovljen ta pogoj, je v sredo pojasnil direktor urada za kohezijsko politiko Bojan Suvorov. Ker pa je šlo za sistemsko napako, bodo sredstva zagotovljena iz državnega proračuna.

Deli novico: