ZAČETEK PREPIČLJIV: Težji nasprotniki še prihajajo

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na današnji tekmi prvega kroga svetovnega prvenstva v Metzu premagala Angolo z 42:25 (22:13).

Izbranci slovenskega selektorja Veselina Vujovića so zanesljivo opravili svojo prvo nalogo na velikem turnirju v Franciji. Uvodni tekmeci Slovencev v skupinskem delu tekmovanja iz Angole jim niso povzročili nobenih težav, najbolj usodne tekme v Metzu pa so šele pred njimi. Po dnevu odmora jih že v soboto ob 14.45 čakajo veliko kakovostnejši Islandci, nato pa so od ponedeljka do četrtka pred njimi še odločilni obračuni za preboj v osmino finala z Makedonci, Tunizijci in Španci.

Uvodna slovenska postava - vratar Matevž Skok, krilna igralca Darko Cingesar in Blaž Janc, zunanji igralci Borut Mačkovšek, Marko Bezjak in Jure Dolenec ter krožni napadalec Matej Gaber - je sprva imela nekaj težav z atletsko zelo sposobno Angolo, tako da si je uvodoma pridelala dva gola primanjkljaja (2:4). Zaostanek je bil predvsem posledica ležerne igre v obrambi, ko so jo dvignili na višjo raven, se je nemudoma videla tudi velikanska razlika v kakovosti med evropskimi in afriškimi rokometaši.

Tretjeuvrščena izbrana vrsta z lanskega afriškega prvenstva v Egiptu je vse bolj izgubljala stik s slovensko, ki je v nadaljevanju zaigrala precej bolje na vseh ravneh. Dobra obramba je povzročila veliko število nasprotnih (pol)protinapadov, neusmiljena "eksekutorja" sta bila predvsem Janc in Mačkovšek, Slovenija pa je že v 11. minuti povedla z 11:7.

Vujović je do konca polčasa v ogenj poslal skorajda vse svoje varovance. Med njimi je kar sedem novincev na svetovnih prvenstvih - Urh Kastelic, Blaž Janc, Darko Cingesar, Tilen Kodrin, Nik Henigman in Vid Poteko, medtem ko se bo še vedno poškodovani Miha Zarabec soigralcem pridružil že na naslednji tekmi proti Islandiji -, ki niso le zadržali ravni igre svojih predhodnikov, temveč jo malenkostno nadgradili in postopoma višali svojo prednost, ki je na koncu prvega polčasu znašala devet golov (22:13).

Vujović je v nadaljevanju priložnost za dokazovanje ponudil tudi Kastelicu, Davidu Miklavčiču in Blažu Blagotinšku, ki so v prvem polčasu edini obsedeli na rezervni klopi. Skupaj s svojimi že "ogretimi soigralci" so vseskozi imeli vajeti igre v svojih rokah in na najboljši možni način opravili s svojo premierno tekmo na letošnjem največjem rokometnem dogodku na svetu. Pri tem niso porabili pretirano veliko energije, veliko več jo bodo potrebovali na naslednjih dvobojih v Metzu.

V slovenski reprezentanci sta bila na današnji tekmi najbolj učinkovit Gašper Marguč in Borut Mačkovšek, ki sta dosegla po osem golov, Blaž Janc je prispeval šest zadetkov.