Začenja se 7. evropski teden mladih

Slovenija

Po vsej Evropi se je danes pričel 7. evropski teden mladih, katerega namen je postaviti mlade visoko na politično agendo in v središče pozornosti tako na evropski ravni kot tudi na nacionalnih in lokalnih ravneh. Osrednja tema tedna, ki bo potekal do 10. maja, je spodbujanje mladih k aktivnemu vključevanju v civilno družbo in na trg dela.

V evropskem tednu mladih bo pozornost namenjena tudi ozaveščanju mladih o pomembnosti aktivnega sodelovanja v družbi, izkoriščanju priložnosti za izražanje svojih stališč ter pridobivanju znanj in spretnosti neformalnega izobraževanja. Obenem je to priložnost za premislek o položaju mladih v Sloveniji, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

MOVIT, Nacionalna agencija programa Erasmus+, področje Mladina, kot koordinator tedna ob tej priložnosti opozarja na pomen neformalnega učenja v okviru mednarodnih projektov Erasmus+: Mladi v akciji, še posebej za ranljive skupine mladih, ki lahko s sodelovanjem v tovrstnih projektih pridobijo dragocene mednarodne izkušnje.

Opozorilo na položaj in vlogo mladih v današnji Evropi

V uradu za mladino se pridružujejo evropski pobudi ob vsakoletnem prazniku mladih, ki naj ne bo zgolj nekajdnevni splet aktivnosti in dogodkov, ampak tudi opozorilo na položaj in vlogo mladih v današnji Evropi. Z odmevnostjo in močnim glasom mladih, ki naj doseže vse odločevalce tako v Sloveniji kot v EU, je evropski teden mladih po navedbah urada priložnost za večjo vidnost vseh dobrih idej in pobud.

Mladinski svet Slovenije (MSS) opozarja na pomen vključevanja mladih v oblikovanje politik, ki vplivajo na njihov razvoj. Eno izmed najbolj perečih problematik mladih v Sloveniji po mnenju MSS predstavlja visoka brezposelnost in pritiski, ki jih mladi doživljajo na trgu dela. Na MSS izpostavljajo nujnost sprejetja dolgoročne strategije zaposlovanja mladih in čim prejšnji pričetek priprave nove sheme Jamstva za mlade za obdobje po letu 2015.

Na Mreži MaMa so si v svojem letnem načrtu zadali cilj, da mlade spodbudijo k aktivni udeležbi v lokalnem, nacionalnem in evropskem okolju. Mladinski centri, ki so njihove članice, z mladimi v lokalnem okolju vzpostavljajo stike in jih vključujejo v družbo, tudi skozi evropske projekte.

Ker mladi potrebujejo priložnost, da lahko gradijo svojo prihodnost v času svoje mladosti in ker potrebujejo prostor za aktivno udejstvovanje, učenje in delo, so se odločili, da v sklopu tedna organizirajo dialog z evropsko komisarko Violeto Bulc in mladim dajo priložnost, da podajo predloge in rešitve za izboljšanje njihovega življenja in položaja.

Deli novico: