Za zaračunavanje dostopa do vode ni pravnih podlag

Vode so javno dobro in jih vsakdo lahko uporablja pod enakimi pogoji. To velja tudi za priobalna zemljišča, ne glede na lastništvo. Lastnik mora dovoliti vsem dostop do javne dobrine, je pojasnila Jana Miklavčič z inšpektorata za okolje in naravo.

Miklavčičeva je poudarila, da se je od leta 2000 število predpisov na njihovem področju povečalo za štirikrat, število inšpektorjev pa ostaja isto. So pa lani opravili 8000 nadzorov voda in izrekli za 1,4 milijona evrov kazni.

Lani so zaradi večjega števila prijav poostrili tudi nadzor nad neupravičenim zaračunavanjem vstopnin v kopalne vode. Omenjeno zaračunavanje predstavlja kršitev zakona o varstvu okolja. Zaradi teh kršitev so izdali šest odločb. Pet od njih se je pritožilo, do danes pa so bile rešene tri pritožbe, ki so bile vse zavrnjene.

Ker so po izreku inšpekcijske odločbe vsi prenehali z zaračunavanjem vstopnin, so jim izrekli le opomin, in ne denarnih kazni, ki sicer za pravno osebo znašajo od 4000 do 125.000 evrov. V kolikor pa bodo isti kršitelji ponovno začeli zaračunavati vstopnino, jim bo inšpektor izrekel tudi denarno kazen.

Slovenija premore uradno 48 kopalnih voda, od tega 18 naravnih kopališč, kjer je prisoten reševalec in je dostop do vode urejen, in 30 kopalnih območji, kjer se kopamo na lastno odgovornost. Na vseh teh lokacijah Agencija RS za okolje (Arso) spremlja kakovost voda in med kopalno sezono izvaja vzorčenje vsakih 14 dni.

Lani neskladnih kopalnih voda v Sloveniji ni bilo, vse so torej izpolnjevale minimalne zahteve. Obvezne zahteve kakovosti je izpolnjevalo 36 odstotkov kopalnih voda, priporočene pa 63 odstotkov.

Po skladnosti z obvezujočimi zahtevami se med državami članicami EU uvrščamo v zgodnji del, na morju pa se po teh zahtevah uvrščamo v vrh EU. Kot primer so navedli tudi Belgijo, kjer lani 20 odstotkov voda ni bilo skladnih z zahtevami.

Več iz rubrike Morje:

Začel se je letošnji izbor "naj kopališča"

Usklajenost na morju dobila tudi formalni okvir

Postanite član raziskovalne ekipe Morigenosa!

Deli novico:

pomidor |  22 .05. 2013 ob  12: 10
je vedno pomidor . Ti bi zdaj zahteval, da se zaposli še 100 ljudi za par metrov plaže. Pustite da , tista dva hotela , ki živita od turizma imajo mir podnevi na tej plaži . Da ni kolesarjev , raznih firbcev itd. . Da gost ne gleda kolone iz močvirja z vrečkami. Dostop do morja naj bo prost , pa tudi kopanje, toda hoja skozi naj bo omejena in ko boš moral narediti 300 m da prehodiš 100 m , bo vse rešeno. Vsi bomo veseli ,dostop do morja bo in kopali se bomo brezplačno, pa še varni bomo ker bodo bagnini. Če boš na mestu kjer so dežnik ga boš plačal , kakor tudi tuš in wc. Lokali ob glavni ulici bodo imeli goste , itd. Slovenclji poznajo pravice, toda dolžnosti pa ne . Samo malo zdrave pameti se zahteva.
Pomidor |  22 .05. 2013 ob  09: 10
Zamislite si, da bi šli hodit v hribe in bi morali za hojo plačati hodnino. Kar se pa tiče smeti se strinjam to bo itak po plažah. Bi pa morda povečal gostinsko ponudbo ob plažah, se pravi tipo koče na smučiščih, z dovolj mizami in sedišči. Ljudem bi prinašanje lastne hrane (razen hrane otroke in alergične) razen vode ali druge nealkoholne pijače prepovedal. Zato bi lahko nudili najrazličnejše jedi od hitre do počasne, pa vegi hrane do sadja, sladoledov po zelo dostopnih cenah, rang cen bi bil od 0,50-5 €.
Edino kar bi lahko še zaračunal na plaži je tobogan pa še kakšna taka zabaviščna naprava, ker vemo, da jih je potrebno vzdržrvati, skrbeti za varnost mladine, ampak to bilo združeno v nakakšnih dnevnih abonmajih in na željo koplacev ali družine z otroki.
Vrečkarji |  22 .05. 2013 ob  05: 52
bodo sedaj zadovoljni , izpolnila se jim je zadnja želja. Smeti bodo odlagali na brezplačnih plažah , krajani pa " turizem smo vsi" lepo vsak teden, organizirajte čistilne akcije. Če pa bo vmes še kakšen utopljenec, naj se sorodniki obrnejo na zakonodajalca.