ZA ZAKUPNIKE ZEMLJIŠČ NA KROGU ZGODBA KONČANA: Se bo iskala primernejša lokacija za golf?

Piran

V Združenju zakupnikov kmetijskih zemljišč Slovenske Istre nasprotujejo predlagani "kompromisni" rešitvi za igrišče za golf v piranski občini na Krogu, saj gre po njihovem za najbolj kakovostna kmetijska zemljišča. Po sestanku na kmetijskem ministrstvu sredi meseca zdaj ocenjujejo, da ta lokacija ni več aktualna in se bo šlo v iskanje primernejše.

Prizadevanja za gradnjo igrišča za golf v piranski občini trajajo že desetletja, konec junija pa so kmetijsko ministrstvo, sklad kmetijskih zemljišč in piranska občina kot kompromisno rešitev predstavili lokacijo na Krogu nad Sečovljami.

Informacija je presenetila predstavnike združenja zakupnikov kmetijskih zemljišč, ki že leta nasprotujejo umestitvi igrišča na kakovostnih kmetijskih površinah. Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil predsednik združenja Jožef Horvat, o sestanku med ministrstvom in občino sploh niso bili obveščeni, ko je informacija prišla v javnost, pa so zahtevali tudi sestanek na ministrstvu.

Kaj pa dolina Drage?

Po Horvatovih besedah je državna sekretarka Tanja Strniša na omenjenem sestanku "dvignila roke od te variante" in pristala, da se gre v iskanje nove lokacije. Ob tem je predstavnikom združenja predlagala, da piranskemu županu Petru Bossmanu predlagajo nov sestanek, ki bi se ga udeležili tudi predstavniki ministrstva. Pisno vabilo so županu poslali prejšnji ponedeljek, a odgovora zaenkrat še niso dobili, je dodal Horvat.

Strniša je v današnji izjavi za javnost v Ljubljani pojasnila, da so bili kmetje na zadnjem sestanku menili, da bi bila bolj primerna lokacija v dolini Draga, češ da so se o tej lokaciji pogovarjali tudi z občino. Potrdila je, da jih je v zvezi s tem napotila na občino in jim svetovala, naj svoje ideje predstavijo tudi županu. "Na ministrstvu smo se takšnega sestanka pripravljeni udeležiti, če oni vidijo drugo možnost, ki je izvedljiva, smo za drugačne predloge občine odprti," je povedala.

Horvat pričakuje, da bo župan v kratkem sklical sestanek, glede golfa na Krogu pa meni, da gre za zaključeno zgodbo in da se bo zdaj iskalo primernejšo lokacijo. Ob tem je priznal, da so v pogovorih z občino leta 2004 dali pogojno soglasje tej lokaciji, vendar so se razmere od takrat spremenile, saj je kmetijstvo danes tu precej bolj živahno kot pred desetletjem. Strniša je v izjavi še pojasnila, da se po študijah, ki so jih predstavili na občini in so jih preverile njihove strokovne službe, zaenkrat druga možnost ni izkazala za izvedljivo.

Kmetijska svetovalka Irena Vrhovnik, sicer tudi sekretarka združenja, pa je poudarila, da gre pri predlagani lokaciji na Krogu za najkakovostnejša kmetijska zemljišča in najbolj primerna za trajne nasade. Umestitev igrišča za golf bi poleg tega prizadela veliko število oljčnikov ter tudi vsaj enega uspešnega konjarja.

Strniša je povedala, da so na lokaciji na Krogu predvideni omilitveni ukrepi. Tu smo predvideli, da bi občina morala investirati v namakalni sistem, ki ne bi služil samo igrišču za golf, ampak tudi ostalim 40 hektarjem kmetijskih zemljišč v tem kompleksu, je dejala. "Pogoj je tudi to, da če do te investicije ne pride, se kmetijska zemljišča po petih letih vrne nazaj v kmetijsko rabo. Ob teh pogojih smo ugotovili, da je rešitev možna, nismo pa od občine še dobili predloga akta, o katerem bi se izjasnili," je še dodala državna sekretarka.

Horvat je sicer dejal, da naloga združenja ni iskati lokacije za igrišče in spomnil, da je ministrstvo v preteklosti že zaznalo več degradiranih območij, ki bi bila primerna za igrišče. Vrhovnikova pa je navedla, da bi v bližini Kroga bila primerna že lokacija v dolini Draga, ki so jo pred leti omenjali kot možno odlagališče gradbenega materiala za potrebe izgradnje posodobljene ceste Koper-Dragonja.

O kakovosti kmetijskih zemljišč v igri po njenem priča tudi dejstvo, da se je na razpis sklada kmetijskih zemljišč za najem parcel prijavilo desetkrat več kmetov, kot je bilo razpoložljivih zemljišč. Predstavnica Civilne iniciative za Sečovlje Jolanda Bastjančič pa je izpostavila, da niso proti napredku kot takemu, da ga pa ne vidijo v golfu. Kot je dodala, bi drugi projekti bili bolj ekonomsko upravičeni in bi v lokalno okolje tudi prinesli več delovnih mest.

Deli novico:

kebab |  01 .08. 2017 ob  10: 17
sedaj imamo že kebab turizem
Xxxx |  29 .07. 2017 ob  07: 06
SKIFO,najdi mi 100 pravih domacinov,pa si car! Priseljence vse moti in delajo ograje ter se ne morajo zmenit.Ti son un groso stronco!
Patet |  27 .07. 2017 ob  07: 30
Itak so to samo predvolilne igrice piranskega SD...
zemlja |  26 .07. 2017 ob  12: 18
-3
... če se želimo "igrati" turizem, moremo imeti temu primerno ponudbo, ena od teh so tudi golf igrošča, ki jih imajo v tujini že v vsaki "turistični vasi" ... nekdo je komentiral, da je golf igrišče v lipici ... to je enaka primerjava, kot, da bi rekel, da je enak dopust, ko greš na morje in je nastanitev oddaljena pol ure od morja ali pa smučišče od hotela ... vsi, ki ste tako glasni glede najbolj rodovitne zemlje - me zanima koliko je bilo prijavljenih dajatev od pridelka, prodaje izdelkov na tako rodovitni zemlji in kdo ima od tega koristi - posamezniki ... glede onesnaževanja - povejte mi, kdo na takoimenovani najrodovitnejši zemlji ne "šprica" svojih pridelkov s kemikalijami ... lepo prosim, nalijmo si čistega vina, nisem golfist in me ta šport ne zanima, je pa potrebno slediti razvoju in povedati bobu bob, golf igrišče nobenemu ne škodi, onesnažuje nič bolj kot trenutno špricanje ... z golf igriščem bo kvečjemu en košček naše prelepe zemlje urejen, nudil kakšno zaposlitev in privabil tako domačine in upam čim več turistov izpred domačih ekranov v naravo ...
da ki golf |  26 .07. 2017 ob  10: 37
Golf igrišča so v glavnem potuha za raznorazne špekulacije katere ali naredijo korist izključno petim-desetim ljudem, ali pa predstavljajo trojanskega konja za prevzem kvalitetnih zemljišč in nadaljne mučkanje s spremembo namembnosti pa gradnjo, preprodajo itd. Kvalitetna zemljišča predstavljajo zaklad za vse nas, pa naj gre za obdelano zemljo, ali podivjane parcele kjer gnezdijo ptice, živi divjad, rastejo divje, vedno bolj redke rastline. Ampak ne, nekateri bi raje videli, da se pokrajina zravna in pošprica s pesticidi zato, da bo par premožnih starcev z debelo ritjo porivalo žogico po travniku... Golf je šport, ki nič ne naredi za zdravje, obenem pa zahteva pošastno velike površine za užitek par naduvancev in niti delovnih mest ne ustvari prav veliko. Slovenija je premajhna! Naj delajo golf igrišča na odsluženih smetiščih in terenih kjer je potrebno saniranje, ampak ne bodo, garantiram.
kjočola |  26 .07. 2017 ob  09: 58
Kdo pa je pravzaprav lastnik teh zemljišč, kjer želijo postaviti golf?
škifo |  26 .07. 2017 ob  09: 17
-6
Ma te ištrijane zadrte bi bilo treba nazaj v jame vrnit, ker jih moti vse kar predstavlja nek razvoj,....v kožuhe in ogenj kurit, da se kaj ne premakne naprej, bog ne daj,....
Vladoiu |  26 .07. 2017 ob  09: 03
Ma dajte, golf je bil IN pred 20 leti. Takrat so ga igrali pravi gostje. Zdaj pa ga igra vsaki kepec tipa JJ.
gofla |  26 .07. 2017 ob  08: 54
V roku pol ure imaš golf na Crvenem vrhu, Padričah in Lipici. Ti golfiste smesti v Portoroške hotele potem pa mu ponudi storitev. Zaradi golfa med oljkami in vinjami glih največjih poslovnežev sem ne boš prvleku.
batman |  26 .07. 2017 ob  08: 35
V pol ure si lahko v Lipici in igraš golf kolikor ti je volja. Če bi to rekel nekomu iz New Yorka, bi skakal od veselja, da ima golf tako blizu! Ampak to ni ves hec....

Ali ima kdo sploh pojma koliko vode se porabi za eno golf igrišče oziroma koliko različnih kemikalij se mora nujno uporabljati zato, da tista travica raste točno tako kot mora rasti?

Veselo branje želim, da ne bo kdo rekel, da ni vedel:
https://en.wikipedia.org/wiki/Golf_course
kjočola |  26 .07. 2017 ob  08: 34
Ravno zato pa smo v dobi fevdalizma. To, kar se mi gremo, je Hlapec Jernej in njegova pravica. Pa magari crknemo od lastne nesposobnosti.
satir |  26 .07. 2017 ob  08: 32
Na obali ni prostora za golf! A ne bi raje razmišljali kje bomo v bodoče dobili dovolj pitne vode pa vode za namakanje kmetijskih površin pa pridelali dovolj hrane, ne pa stregli bogatuonm, ki na račun njihovih slabo plačanih delavcev lahko igrajo golf, si vrtajo po nosu in se gredo snobizem !!!
Naj občina ali pa država raje poskrbi da bo kmetovanje bolj privlačno, naj jim omogoči da zasadijo oljčnike, naj da subvencije za ureditev nasadov. Oljke rastejo povsod, kjer zemlja ni za kaj drugega, če raste robida in grmovje, bo enako uspešna tudi oljka !!
1