ZA VEČ REDA V POSLANSKIH KLOPEH: Denarna kazen zaradi neupravičene odsotnosti

Svet

V hrvaškem parlamentu so odločili, da bodo denarno kaznovali poslance, ki bodo neupravičeno odsotni s plenarnih sej. Za vsak neupravičeni izostanek bodo morali plačati eno dnevnico ali 170 kun (23 evrov), so določili z včeraj sprejetimi spremembami zakona o pravicah in dolžnostih poslancev v hrvaškem saboru.

Denarne kazni so si poslanci uvedli na predlog koalicijske stranke Most neodvisnih list, ki je nezadovoljna zaradi majhnega števila poslancev na večini plenarnih sej, ki med večtedenskim zasedanjem sabora predvidoma potekajo tri dni na teden.

Poslanci bodo morali za vsak izostanek priložiti potrdilo z razlogom. Kazni jim ne bo treba plačati v primeru bolezni, smrti v družini, obveznosti na sodiščih, povabila na različne prireditve in podobno.

Višina plače hrvaških poslancev je odvisna od njihove delovne dobe in drugih dodatkov, lahko pa se gibljejo od približno 14.000 kun do več kot 21.000 kun (med 1890 in 2840 evrov).

Poleg plače imajo pravico do 1500 kun (200 evrov) poslanskega pavšala, od katerega jim bodo trgali denarne kazni za neupravičeno odsotnost. Kot so pojasnili, je 170 kun višina dnevnice za službena potovanja na Hrvaškem.

Z zakonskimi spremembami so tudi določili, da poslanci, katerih mandat bo trajal do tri mesece, ne bodo imeli pravice do nadomestila plače, če se bo njihov mandat prekinil. Tisti, ki bodo poslansko delo opravljali od treh mesecev do enega leta, bodo tri mesece upravičeni do polne plače, tri mesece pa do polovice. Samo poslanci, ki bodo v saboru dlje kot leto dni, pa bodo nadomestilo v višini polne plače prejemali šest mesecev, še pol leta pa polovico plače.

Deli novico:

@NI BLEMA |  22 .04. 2017 ob  17: 37
ne rabijo zdravniških potrdil. ko vidiš kako in kaj delajo je jasno, da so bolani!
NI BLEMA |  22 .04. 2017 ob  16: 00
bojo pa zdravniška opravičila pričeli prinašati
ena |  22 .04. 2017 ob  14: 56
Lahko bi sprejeli podoben Zakon tudi pri nas, ko gledam seje parlamenta so klopi več ali manj prazne.... Zakone sprejemajo poslanci, tako da....