ZA POMORSTVO IN RIBIŠTVO 13,5 MILIJONA EVROV: Kako do razvojnih sredstev?

Vlada je izdala uredbo o izvajanju ukrepov iz operativnega programa za izvajanje Evropskega sklada za za pomorstvo in ribištvo v Sloveniji za obdobje 2014-2020. Ukrepe bodo izvajali z javnimi razpisi v okviru prednostnih nalog EU, med katerimi je tudi urejanje ribiških pristanišč. Skupaj je sicer za različne projekte namenjenih 13,5 milijona evrov.

Kot so po današnji seji sporočili z vlade, uredba določa pristojne organe in izvajanje ukrepov, ki so v skladu z EU predpisi. Podrobneje ureja tudi predmet podpore, upravičence, upravičene stroške, pogoje za dodelitev sredstev, merila za ocenjevanje vlog, pogoje za izplačilo sredstev in obveznosti upravičenca.

Postopek izbora ustreznih projektov poteka z zaprtimi javnimi razpisi, sredstva pa bodo v skladu z uredbo odobrili v obliki nepovratnih sredstev. Najvišja stopnja prispevka iz evropskega sklada je 75 odstotkov upravičenih javnofinančnih odhodkov, preostala sredstva v višini 25 odstotkov pa so zagotovljena v okviru državnega proračuna. Skupaj gre za sredstva v višini 13,5 milijona evrov.

Prva prednostna naloga EU so sicer ribiška pristanišča, mesta iztovarjanja, prodajne dvorane in zavetja. Kot so pojasnili na vladi, je za izvajanje ukrepa namenjenih 2,4 milijona evrov, pri čemer gre za 1,8 milijona evropskih in 600.000 slovenskih sredstev.

Druga prednostna naloga EU se nanaša na ukrepe inovacij, spodbujanja človeškega kapitala in povezovanja v mreže ter vrsto ukrepov, povezanih z akvakulturo. Za to bo namenjenih 7,8 milijona evrov, od tega 5,85 milijona evropskih in 1,95 milijona evrov sredstev iz državnega proračuna.

Tretja prednostna naloga se medtem nanaša na ukrep predelave ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture, čemur bodo namenili 3,34 milijona evrov. Od teh bo 2,5 milijona prispeval sklad, nekaj več kot 800.000 evrov pa Slovenija.

Deli novico:

krtko  |  24 .03. 2017 ob  12: 41
je treba kupit še kakšno barko za dela na morju,2 ki jih imamo je za obseg del premalo
Karlo |  24 .03. 2017 ob  04: 39
Pri nas bomo o ribištvu govorili, ko bodo lovili v mednarodnih vodah. To zdaj je rekreacija, ki uničuje še to malo življa, kar ga je ostalo.