Za odpoklic županov

Poslanci se bodo danes lotili prve obravnave predlogov novel zakonov o volitvah v DZ, o poslancih, o državnem svetu, o volitvah predsednika republike, o lokalnih volitvah in o lokalni samoupravi, ki so jih v zakonodajni postopek vložili poslanci DL. S predlogi želijo med drugim uvesti možnost odpoklica župana in zaostriti pogoje za funkcionarje.

Kot je ob predstavitvi predlogov v začetku februarja pojasnil vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj, bi postopek za odpoklic župana občan začel s pobudo, ki bi jo predložil občinskemu svetu skupaj s podpisi dveh odstotkov volilnih upravičencev v občini. Tega sicer ne bi mogel storiti prej kot leto dni po županskih volitvah.

Pristojna komisija bi nato določila 35-dnevni rok za zbiranje overjenih podpisov podpore pobudi za referendum. Pobudnik bi moral v tem času zbrati podpise 30 odstotkov volivcev v občini z do 5000 prebivalci, 25 odstotkov v občini z do 20.000 prebivalci, 20 odstotkov v občini z do 50.000 prebivalci, 15 odstotkov v občini z do 100.000 prebivalci ali 10 odstotkov v občini s preko 100.000 prebivalci. Če bi zbral dovolj podpisov, bi tako občani na referendumu odločali o odpoklicu župana, je pojasnil Braniselj.

Drugi sklop predlogov pa se nanaša na pogoje za vstop in obstanek v politiki. Danes je razlog za prenehanje mandata pravnomočna obsodba na najmanj šest mesecev nepogojne zaporne kazni, v DL pa predlagajo uvedbo dodatnih pogojev za vložitev kandidature, ki bi bili obenem tudi kriteriji za prenehanje funkcije.

Po mnenju DL kandidat oziroma funkcionar ne bi smel biti pravnomočno obsojen na nepogojno ali pogojno kazen zapora za več kot tri mesece, prav tako pa ne bi smel biti pravnomočno obsojen ne glede na višino kazni zaradi kaznivega dejanja zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva. Med predlaganimi pogoji pa je tudi, da zoper posameznika ni vložena pravnomočna obtožnica zaradi naklepnega kaznivega dejanja. "Zakonodajalci ne smejo biti zakonolomci," je ob tem poudaril Virant.

Več iz rubrike Politika:

Nova koalicija si deli ministrstva

Reforma trga dela pred zadnjim dejanjem

Združitev javne uprave in MNZ zgrešeno

Deli novico: