Za koliko krav boš moja?

Odklop

V Južnoafriški republiki morajo moški iz tradiciji zvestih družin za nevesto plačati - šop bankovcev, hladilnik, štedilnik ali kravo oz. več njih. Mladi programer pa se je domislil sodobnega pripomočka za stoletno tradicijo. S posebno aplikacijo lahko upanja polni ženin v sekundi izračuna, koliko krav ali bankovcev mora ponuditi za izbranko.

Številnim se zdi pripomoček na mobilnih telefonih zabaven, a na 26-letnega Roberta Matsanenga zaradi njegovega izuma letijo tudi očitki. "Vsi moji prijatelji se ravno poročajo, zato sem želel preprečiti, da bi jih odrli," jim odgovarja programer, kot v današnji izdaji poroča nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Izračun plačila za nevesto, ki ga je v Južnoafriški republiki imenujejo lobola, je preprost. A parametri za izračun sapo jemljejo celo tistim, ki niso feministke. Vpisati je treba višino, težo, obseg pasu in oceno videza, poleg tega pa seveda še izobrazbo, morebitne prejšnje zakonske zveze in otroke.

Aplikacijo že preizkusile številne ženske

Kot je povedal Matsaneng, so njegovo aplikacijo že preizkusile številne ženske in rezultati naj bi odgovarjali realnim danostim.

Glede na izračun naj bi 30-letna ženska, visoka 1,65 metra in s telesno težo 55 kilogramov, ki zase meni, da izgleda dobro, ima zaposlitev, v preteklosti pa še ni bila poročena, zase lahko zahtevala 75.000 randov (5800 evrov) ali devet krav. Če je ločena, pa lahko zahteva le 50.000 randov oz. šest krav. Ceno ji zbijejo tudi nezakonski otroci.

Lobola je v Južnoafriški republiki močno razširjena praksa

Predsednik Jacob Zuma si je na primer pred enajstimi leti skušal z desetimi glavami goveda pridobiti naklonjenost princese iz Svazilanda. Njegov nečak Khulubuse Zuma je za poroko s svazijsko princeso ponudil 100 krav. In bil uspešen. Pogajanja o loboli pa kot neizogiben del sklenitve zakona razumejo tudi moderni Južnoafričani.

Po mnenju kritikov pa je Matsanengova aplikacija posledica tega, da ljudje ne razumejo več bistva lobole. "Ne gre za to, da se ženski nalepi ceno, temveč zato, da se dve družini zbližata," pravi ustanoviteljica fundacije za afriško kulturo Nomagugu Ngobese. A kritike mladega programerja ne odvračajo, temveč razmišlja celo o nadgradnji aplikacije, tako da bi si lahko uporabniki v prihodnje ceno neveste preračunali tudi v dolarje, funte ali evre.

Deli novico:

SoVraG |  29 .01. 2015 ob  17: 52
Afrika - največje koncentracijsko taborišče na svetu, producira le nazadnjaštvo, po naši krivdi. Tudi zato, ker še vedno verjamemo v Puščavsko Trijologijo: Torah, Biblija, Koran.