Z Obale odhajajo rojevat tudi na Gorenjsko

Slovenija

Starši lahko prosto izbirajo, v kateri porodnišnici bodo povili svojega otroka. Če je pred nekaj leti veljalo, da je med najbolj popularni porodnišnicami v državi postojnska, pa se vse več bodočih mamic in očetov odloči za porod v jeseniški porodnišnici. Tja odhajajo rojevat tudi pari z Obale.

Tak primer sta tudi Koprčana, ki sta svojega drugega otroka prišla povit na Jesenice"Za porod v Porodnišnici Jesenice sva se odločila, ker sva si za otroka želela čim bolj naraven porod. Ker se zavedava ključnega pomena prenatalnega obdobja za človekovo osebnost skozi življenje, predvsem pa bistvenega pomena samega dogodka poroda, sva si želela, da bi bil ta čim bolj uglašen z otrokovo naravo in ritmom. Po številnih priporočilih prijateljev in pa po obisku jeseniške porodnišnice, sva ugotovila, da prav v tej zagovarjajo načela poroda, ki sva jih iskala," sta nam zaupala. Pri tem sta izpostavila domačnost in intimnost porodne sobe, toplino in človeškost babic in porodničarjev, individualno obravnavo porodnice, čim manjšo možno uporabo farmacevtskih sredstev, možnost prisotnosti poleg partnerja tudi drugih oseb za podporo, možnost izbire načina poroda, stalni stik matere z otrokom, stalno sobivanje matere z otrokom in možnost stalne prisotnosti partnerja po porodu.

"V letu 2013 smo zaznali večji priliv porodnic iz preostale Slovenije. Prihajajo porodnice tudi iz precej oddaljenih krajev," nam je potrdila Eva Macun, v. d. predstojnice ginekološko-porodniške službe v jeseniški porodnišnici. Poleg tega je poudarila, da si prizadevajo prakso po meri prijazne porodne oskrbe, kjer je v ospredju normalen porod, v jeseniški porodnišnici ohraniti. Prav zaradi slednje k nam prihajajo porodnice tudi iz oddaljenih krajev. "Najina izkušnja je bila čudovita, od iskreno toplega odnosa babic do čarobnega ambienta med porodom. Najin otrok se je rodil srečen in popolnoma zdrav," sta povedala prej omenjena koprčana ter dodala, da bi si želela, da bi tako začeli starševstvo/materinstvo tudi drugi (mladi) pari in bi ta možnost obstajala tudi na Obali, od koder prihajata.

Po drugi strani pa je Lucija, ki zdaj živi na Markovcu, svojega prvega otroka rodila v Ljubljani, drugega pa v izolski porodnišnici, pravi, da bi si tretjega otroka želela roditi v Izoli. "Sem mama, ki ne komplicira, nimam strahu pred bolečino," pravi in razlaga, da je bil njen prvi porod v Ljubljani zelo lep, nič drugače pa ni bilo v drugo, ko je rodila v Izoli. "Pretehtalo je to, da so me partner, družina lahko obiskali, ne da bo se jim bilo treba voziti kam daleč," pojasnjuje in dodaja, da pa se tiste porodnice, ki si želijo posebno nego, svojo sobo, televizijo in podobno, odločajo raje za postojnsko porodnišnico. A vsaka porodnica ima svojo izkušnjo, ne glede na kraj, kjer je povila svojega novorojenčka.

Deli novico:

Vsak po svoji vesti |  17 .10. 2014 ob  11: 36
Vsak naj izbere kot je zanj in za njegovo družino najbolje. Drugače pa, tudi sama imam slabe izkušnje z osebjem na ginekološkem oddelku in menim, da bi bilo treba 80% tam zaposlenih zamenjat, ker se očitno ne zavedajo na kakšnem oddelku delajo in da so njihove paciente ženske, ki imajo pred sabo najlepšo ali pa najgršo izkušnjo v življenju. Če se tega ne zavedaš in če se ne uspeš postavit vsaj malo v kožo bolnice, nimaš tam kaj počet.
lonca |  16 .10. 2014 ob  21: 14
Žal mi je za tiste, ki so imele s SBI slabo izkušnjo. Pred kratkim sem rodila tretjega otroka. Vse tri sem rodila v SBI. Jaz nisem imela slabih izkušenj. Res je, da se je kakšna sestra včasih bolj hladno odzvala, vendar se je treba vprašati zakaj. Ste pomislili, kakšen urnik imajo, koliko ur delajo, koliko časa so že dežurne, koliko jih je? Težko se je posvetita porodnicam in mamicam če sto za vse odgovorn 2,3 sestre čez dan? Zdaj boste rekle, da je tudi drugot tako, pa se sestram ne pozna in da mamice niso krive za to. Res je, a tudi sestre so samo ljudje. Jaz bom govorila iz lastnih izkušenj. Če ne bi bilo takoh sester v Izoli kot so, moje prvorojne hčerke z nami ne bi bilo.
Vsem bodočim mamicam želim lepo porodno izkušnjo ne glede na to, za katero bolnišnico se bodo odločile.
@Matjaž |  16 .10. 2014 ob  12: 07
Soglašam s tvojim komentarjem, še posebno mi je všeč zapis četrte alineje. Zadeto "v nulo", kot pravite mladi.

Lp Alenka
presrečna |  15 .10. 2014 ob  16: 14
Prvega otroka sem rodila v postojnski babiški hiši. Sam porod je bil lep in naraven, vendar nam je žal ostal grenak priokus zaradi zapleta z osebjem. Drugega otroka sem rodila doma s kvalificirano babico in bilo je božansko!
Matjaž |  14 .10. 2014 ob  23: 11
Sam izhajam iz nedavne porodne izkušnje in kljub nizkotni naravi anonimnih komentarjev, želim replicirati z nekaj točkami.
- Odločitev in možnost za (kar se da) naraven porod se mi zdi nekaj lepega, človeškega in kdo ne bi želel najboljše za svojega (prihajajočega) otroka?
- Če obstajajo prakse (predvsem v tujini) kot je omenjena v jeseniški porodnišnici, čemu torej ne bi izboljšali izkušnjo poroda bodočim staršem?
- Koprski par izhaja iz lastne izkušnje in verjetno tudi pripovedovanj, torej se je prej nedvomno dobro pozanimal, da se je odpravil v bistveno bolj odročno porodnišnico v Jesenicah. Zato očitke o »razvajenosti« razumem kot potrjevanje lastne pasivnosti in zafrustriranosti, kjer je vsak aktiven poskus izboljšanja (porodne prakse, v tem primeru) zgolj dojet kot "kompliciranje", češ, zakaj bi karkoli spreminjail, saj je za to potreben trud!
- Vsi negativni komentarji so zame zgolj odraz simptomatike tega (obalnega) prostora, kjer so pasivnost, površinskost, všečnost in nekonfliktost vrline za status quo. In taka mentaliteta oz. pristop se dalje izražata v prav tako pasivnem sprejemanju politične realnosti. Kako preprosto je zamahniti z roko, v kafiču žolčno pokritizirati in si malo popihati na dušo, za iluzorno-superiorno pumpanje ega ali kratkoročno olajšanje lastnega nezadovoljstva. Dejansko pa ne storiti nič!?
- Predlagam, da še drugi, ki imajo konkretne izkušnje, povejo kaj je bilo dobro, kaj slabo.
loli |  14 .10. 2014 ob  21: 19
prvič in drugič rodila v izoli, prvič sem rekla, da tja ne grem nikoli več, drugič sem vseeno šla. Prvič in drugič dobre izkušnje z babicami vendar katastrofa s sestrami.Je pa res, da več kot polovica osebja na porodnem oddelku bi sodila prej kam drugam kot pa tja. lahko preštejem na prste ene roke koliko jih ima občutek za to delo.
nejameja |  14 .10. 2014 ob  21: 12
Babici Marina in Aleksandra v Izoli....najboljši sta !!!!
sonček |  14 .10. 2014 ob  19: 08
Žal, je porodnišnica Izola res mal toga do bodočih mamic!Veliko mamic mi je potožilo o tem, da so sam številke, primankuje topline..Sama sem imela zelo lepo izkušnjo, sam zaradi priimka, kar seveda ni pravično do drugih!
razvajenost |  14 .10. 2014 ob  16: 22
spomnim se pričakovanja svojega drugega poroda,celo nosečnost pod velikim nadzorom,naj sedaj pohvalim dr.Ginekolog Miloševič-a,ki je tako skrbno bdel nad mojo nosečnostjo.Z prvim porodom ,še v kp sem rodila,menda nas je bilo deset v sobi,sredi poletja smo gagale od vročine in bilo je enkratno.Tako od sester ,tako z mamicami.Cele dneve smo se presmejale.Drugi porod bolnišnica Izola,vendar so me mamice v razgovoru v čakalnici, tako prestrašile,da jooooj.Da,mormo po novem vse same,nič uslug sester,nič plenic ,nič vložkov, nič počitka.Vendar je vse skupaj larifari,Razvajenost ,Razvajene generacije ,ki ne premaknejo ta zadnje ,če jih mami ne streže od spred in ta zad.In ja ,če greš rodit,ne pomeni isto,kot ,da greš na dopust in pričakuješ usluge.Tukaj je pomembna strokovnost,pri meni je ni primanjkovalo od ekipe v izoli in je bil zapleten porod.Hvala Vam.Če pa se sestre in zdravniki spopadajo z vodstveno krizo, je pa druga zgodba.
spajk |  14 .10. 2014 ob  15: 05
Res je da razen izjem, je osebje v SB Izola večinoma neprijazen, neorganiziran (na urgenci čakaš po 4 in več ur tudi če ni gužve). Jaz bi jih poslala v UKC pogledat kako delajo in so organizirani pa še večinoma sestre morajo urediti še razne prevoze (taxi, rešilec itd...). V Ljubljani dobiš datum za eno leto v naprej, izola pa ne zmore niti za 3 mesce. sestre in zdravniki bi si morali ogledat bolnico Petra Držaja pa bi videli da imajo pravzaprav v Izoli hotel A kategorije in boljše pogoje za delo, ampak ne glede na to so v omenjeni bolnici izredno prijazni.
Svarun |  14 .10. 2014 ob  14: 56
Nič čudnega, da je vse hudič vzel na Obali, saj vse glavne telefonske številke-SBI, policija, občina, zdravstvo iz Izole imajo tri šestice (666) v klicni številki. Ni za bit malo vražjeveren?
sbi |  14 .10. 2014 ob  12: 50
Totalno brezoseben odnos v Bolnici Izola, na žalost tudi na ginekološkem oddelku.
Ne čudi me, da mamice želijo rojevati drugod po SLO.
1