Z ingverjem nad prehlad!

Zdravje

Ste vedeli, da po uradno dostopnih podatkih samo Francozi jedo še manj ingverja kot mi? In to čisto po krivici, saj gre za začimbo s številnimi zdravilnimi učinkovinami. In glede na to, da je tu zima, z njo pa čas prehladov, preverite, kako vam je lahko pri preganjanju mikrobov v veliko pomoč prav - ingver!

 

Ta začimba sicer ni priljubljena samo zaradi svojega prijetno ostrega okusa. Tako ingver v povezavi z zdravjem omenjajo že znani kitajski filozof Konfucij, grški zdravnik Diosokrid in rimski zgodovinar Plinij starejši ...

Ingver je večletna rastlina in približno 1,5 metra visoka steblika, ki po videzu spominja na trsje. Spada v družino ingverjevk. Kot začimbo ne uporabljamo nadzemnih delov rastline, temveč korenike. Rizom oziroma odebeljeno steblo, ki je debelo kot en palec, pod zemljo leži vodoravno in je močno razvejano. Rizom ima svetlo rjavo lupino, v notranjosti pa je bele oziroma rumenkaste barve.

Za zdravje in telo

V Aziji ingver že od nekdaj velja za učinkovit afrodizijak, ker naj bi v telesu povzročal vročino. Ta lastnost pa lahko odlično pomaga tudi pri prehladih, saj ingver dobro odvaja vodo in umirja kašelj. Korenina ne proizvaja le toplote, temveč tudi ostrino in tako poživlja prebavo.

Že od 16. stoletja ingver uporabljajo tudi kot sredstvo proti morskim in potovalnim boleznim: preprečuje namreč vrtoglavico in slabost.

V naravni medicini ingver uporabljajo tudi za varovanje pred okužbami dihal. Je namreč ogrevalno in blažilno zelišče proti kašlju, prehladu, gripi in drugih težavah z dihali. Številni ljudski zdravilci za lajšanje bolečin in zategnjenosti v prsih, ki jih povzročata gripa in prehlad, priporočajo žvečenje sveže ingverjeve korenine, pitje ingverjevega čaja ali zaužitje soka iz ingverjeve korenine skupaj z žličko medu.

Če ob prvem znamenju prehlada ali gripe popijemo vroč ingverjev čaj, pomirja kašelj, odpira zamašen nos in spodbuja jetra k odstranjevanju strupov iz krvnega obtoka. Ingver torej lahko pomaga, da s potenjem preženemo prehlad. Ker je razkužilo in olajšuje izkašljevanje, ga priporočajo pri zdravljenju bronhialnega katarja. Slovi tudi kot sredstvo za zniževanje telesne temperature.  Ingver lahko žvečimo za lajšanje zobobola. Učinkovit je tudi proti herpesu, kot pravijo nekateri viri, pa naj bi nas tudi ščitil pred rakom, saj nekaterim karcinogenom onemogoča, da bi povzročili mutacije molekule DNK.

Uživanje in uporaba

Opozorilo: prevelik odmerek ingverja lahko povzroči želodčne motnje in zaspanost, jemanje velikih odmerkov na tešpa če lahko povzroči prebavne motnje.

Ingver lahko uživate kot svežo rastlino (dnevno okoli 10 g tanko narezanih ter nasekljanih lističev). Lahko ga dodate kot začimbo v sadno solato in v razne kolače. Uživate ga lahko posušenega (1 – 2 krat dnevno okoli 2 g) ali pa kandiranega - v obliki bonbonov.

Iz njega lahko pripravite različne vrste napitkov, kot npr. čaj, pivo, vino, kavo in sekoteng (sladek ingverjev napitek, priljubljen v Indoneziji in na Japonskem). 

V kolikor vas mučijo revmatična obolenja, si vtirajte pripravljeno eterično olje iz ingverja 2 – 3 krat dnevno 15 dni, kljub temu, če bolečine prenehajo prej. Lahko pa pripravljeno eterično olje iz ingverja uživate z malo medu (1-3 kapljice) in kocko sladkorja.

Skuhate si lahko čaj iz ingverja in sicer tako, da nastrgate koreniko in jo poparite z vrelo vodo. Čaj blaži jutranjo slabost, zdravi razjede in prebavne težave ter uspešno deluje proti prehladu.

Deli novico: