Vrhovni sodniki zavrnili izločitev Masleše v zadevi Patria

Slovenija

Vrhovni sodniki so na današnji občni seji zavrnili zahtevo za izločitev predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše iz odločanja v zadevi Patria, je v izjavi za medije dejal tiskovni predstavnik sodišča Gregor Strojin.

Vrhovno sodišče namreč obravnava zahtevo za varstvo zakonitosti, ki jo je vložil Franci Matoz, zagovornik predsednika SDS in obsojenega v zadevi Patria Janeza Janše.

Ob tem pa je Matoz zahteval izločitev Masleše, ki je zatem prenehal z vsakim nadaljnjim delom v zadevi. Ker je bila seja, sklicana za 18. julij, nesklepčna, Masleša v tej zadevi ni smel opravljati nobenih dejanj, podpredsednica sodišča Nina Betetto pa je sklic občne seje ponovila. Današnje seje se je udeležilo 29 sodnikov od 32, kakšen je bil izid glasovanja oziroma ali je kdo glasoval drugače od končne odločitve, pa Strojin ni razkril. Je pa pojasnil, da bo Betettova zdaj izdala sklep z obrazložitvijo odločitve.

Matoz je podal tudi zahtevo za izločitev sodnice poročevalke v zadevi Patria Vesne Žalik, a je Betettova zahtevo zavrnila.

K zadevi sta se pridružili tudi zahtevi za varstvo zakonitosti drugih dveh obsojencev v zadevi Patria - brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča. Sodišče mora vse zahteve obravnavati istočasno.

Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna. Janša in Krkovič kazen že prestajata, Črnkoviču pa so začetek prestajanja preložili na oktober.

Deli novico:

David |  28 .08. 2014 ob  09: 17
na kur... mi gre, da se vsi ukvarjajo z enim JJ, ki pomeni 1 glas, medtem pa država tone v dreku iz katerega se ne izvlečemo še 100 let.
Pa razumi |  28 .08. 2014 ob  07: 26
b. Etika in deontologija sodnikov in državnih tožilcev

39.Sodniki in tožilci morajo biti ljudje s trdno integriteto in ustreznimi poklicnimi in organizacijskimi spretnostmi in znanji. Zaradi narave nalog, ki jih opravljajo in ki so jih zavestno sprejeli, so sodniki in tožilci nenehno izpostavljeni javni kritiki in se morajo zaradi tega zavezati omejevanju brez vpliva, v okviru zakona, na pravico poročati o svojih zadevah. Kot najpomembnejši udeleženci v delovanju sodnega sistema morajo ves čas ohranjati čast in dostojanstvo svojega poklica in se v vseh okoliščinah obnašati primerno svoji funkciji4 (deklaracija, 11. odstavek).

40.Sodniki in tožilci se morajo vzdržati vsakega ravnanja in obnašanja, ki bi lahko omajalo zaupanje v njihovo neodvisnost in nepristranskost. Zadeve, ki so jim predložene, morajo preučiti skrbno in v razumnem času ter objektivno in nepristransko.

41.Državni tožilci se morajo vzdržati javnega pojasnjevanja in dajanja izjav v medijih, ki bi lahko ustvarilo vtis neposrednega ali posrednega pritiska na sodišče, da sprejme neko odločitev, ali ki bi lahko škodilo poštenosti postopka.

42.Sodniki in tožilci si morajo prizadevati seznaniti se z etičnimi standardi, ki veljajo za naloge enih in drugih. To bo okrepilo vzajemno razumevanje in spoštovanje nalog ter tako povečalo možnosti skladnega sodelovanja.
edino pravilno |  28 .08. 2014 ob  06: 32
zdaj pa še iz parlamenta, da se neha svetovna sramota!!!!!
LIPETI |  28 .08. 2014 ob  00: 40
ke kagade desnosučnih
matozek |  27 .08. 2014 ob  21: 17
uaaa, ma kaj spet mi ni ratalo