Vojna TV frekvenc: Berlusconi izgubil 1,5 milijarde evrov zaradi Istre

Italijanska država bo ostala brez načrtovane 1,5 milijarde evrov zaradi težav pri razdelitvi telekomunikacijskih frekvenc. Ključno vlogo pri izpadu sredstev za Italijo so imele pritožbe Hrvaške in Malte zaradi "prebijanja" italijanskih močnejših lokalnih televizijskih in radijskih postaj do digitalnih frekvenc, ki so bile dodeljene sosednjim državam.

Slovenija je že v začetku leta 2011 vložila odškodninsko tožbo proti italijanski skupini Mediaset v višini 500 tisoč evrov, ker naj bi, kot so zapisali, "uporabljali naš kanal nezakonito".

Pri podeljevanju frekvenc v Italiji vlada pravcati divji zahod. Glavni krivec je TV velikan Mediaset v lasti nekdanjega premiera Silvija Berlusconija.

Večina TV kanalov, ki jih je uporabljala Italija, obratuje mimo vseh dogovorov in mednarodnih sporazumov, ki urejajo uporabo RF spektra. Italijanski oddajniki, ki obratujejo v bližini meje s Slovenijo, povzročajo hude motnje pri sprejemu slovenskih programov.

Zadeva se vleče že od prejšnje, Berlusconijeve vlade, saj so Italijani takrat želeli podeliti "najboljše" frekvence Mediasetu oziroma Berlusconiju. Minister za gospodarski razvoj Corrado Passera Monte je razpis zavrnil in se odločil za ponovni postopek javnega natečaja. Kasneje niti Evropska unija niti italijanski AGCOM (nadzorni organ na področju telekomunikacij v Italiji) Mediasetu nista dala soglasja, predvsem zaradi pritožb sosednjih držav.

Berlusconi prek države delal privatni posel

Miran Dolenc, direktor Oddajnikov in zvez RTV Slovenija,je pred dvema letoma pojasnil, da sporne frekvence nelegalno uporabljajo italijanske televizijske postaje. Slovenci v Italiji tako niso mogli videti slovenskih televizijskih programov in so lahko spremljali le italijanske. Po mnenju Dolenca je tako Italija kršila mednarodni sporazum za digitalno radiodifuzijo.

Italijanske televizijske postaje, ki se soočajo s prepovedjo oddajanja, so sedaj spomnile, da so koncesijo že poravnale, in od odgovornih organov zahtevajo, da navedejo, katere nadomestne frekvence lahko sedaj uporabljajo. V kolikor to ni mogoče, pa zahtevajo povrnitev sredstev. Težava pa je, da se Passera ne da kar tako, saj Italija, ki se je preveč zadolževala v preteklosti, v recesiji nujno potrebuje nove prilive denarja.

EU ni mogla spregledati hude posledice kraje frekvenc na Hrvaškem, saj je to negativno vplivalo ne le na pravice državljanov, ki izhajajo iz naročnine na HRT, ampak tudi kršitev same ustave. Eden izmed glavnih vzrokov motenj iz Italije je gradnja novih oddajnikov v južnih italijanskih regijah (zlasti v regiji Puglia) za potrebe digitalne televizije konec lanskega maja. Ob toplejšem vremenu so motnje še bolj izrazite. Italijanske televizije je opaziti predvsem na 51. kanalu omrežja MUXA (s HTV1, HTV2, RTL in Nova TV). Še prej, že od začetka decembra 2010, motijo sprejem v regiji hrvaški Istri (regija D5), delno pa tudi v regiji D7, ki vključuje Zadar in Šibenik.

Več iz rubrike Pod lupo:

"Dekleti sta se začeli slačiti v avtu"

TOP 5: Najboljše kolumne letošnjega leta

Zanimivosti leta 2012

Deli novico:

ARX |  10 .01. 2013 ob  09: 30
Mediaset forever, ne pa slo 1,2 ali pa še boljša slo 3........
Kdor je zrastel z njimi ve........
T1000 |  09 .01. 2013 ob  14: 30
bodmo iskreni... je boljše gledat Italia1 ali HTV1?