Vlada in sindikati javnega sektorja na nasprotnih bregovih

Slovenija

Vladni pogajalci v novi sestavi in sindikati javnega sektorja bodo danes popoldne vendarle prvič sedli za skupno mizo. Vladna stran bo sindikalni predstavila v sredo sprejeta pogajalska izhodišča, a sindikati že vnaprej sporočajo, da na takšne ukrepe ne bodo pristali v nobenem primeru. Časa za dogovor pa imajo le do konca leta.

Branimir Štrukelj, predsednik ZSSS

Vladni predlog vključuje podaljšanje zdaj veljavnih ukrepov, ob tem pa še dodatne ukrepe, s katerimi bi obseg stroškov dela zmanjšali za še tri odstotke.

Tako tudi v letu 2015 ne bi bilo napredovanj, redne delovne uspešnosti, regres bi bil izplačan v znižani višini, v dodatno pokojninsko zavarovanje bi se vplačevale znižane premije. V veljavi bi ostala spremenjena plačna lestvica z znižanimi vrednostmi plačnih razredov. Predvideva se še znižanje različnih dodatkov.

Vlada predlaga ukinitev nekaterih dodatkov

Vlada predlaga ukinitev dodatka za stalnost in dodatka za specializacijo, magisterij ter doktorat. Znižati želi dodatek za delovno dobo, delo v nedeljo ter ob praznikih.

Poleg tega predvideva dodatno zmanjševanje števila javnih uslužbencev na letni ravni (trenutno je v veljavi en odstotek), a konkreten odstotek pri tem ukrepu ni naveden. V sindikalnih vrstah to razumejo kot "prikrivanje odstotka, ki bi bil višji od enega, zato da so si pustili več manevrskega prostora".

Sindikati ogorčeni

Sindikati se bodo še pred srečanjem z vlado sestali posebej. Že zdaj pa je jasno, da so nad izhodiščnim predlogom vlade ogorčeni. Pričakovali so namreč, da ne bo prišlo do poslabšanja položaja javnih uslužbencev, a ta predlog predvideva prav nasprotno in "presega meje mogočega", pravijo.

Deli novico:

Bumbar Solinar | včeraj ob 22:37 0-  |  24 .10. 2014 ob  09: 43
Če si taki frajer potem pa celo svojo plačo če sploh delaš daruj Rdečemu križu ali karitasu ali brezdomcev.
Seveda ne boš ker boš potem ti brezdomec. Si pa res budalo na 16 potenco.
Solinar |  23 .10. 2014 ob  22: 37
Jast sem za to, da bi vsi delali zastojn vsaj 5 let....Kdo je za.
Sedaj |  23 .10. 2014 ob  14: 28
ko je glavni na dobu pa revčeki ne bodo mogli trditi Janša je kriv. A ja sedaj bo kriva njihova Alenka.
Seveda |  23 .10. 2014 ob  14: 27
To je samo gluma. Bomo videli če bodo šli na ulice. Opa ne ne bodo šli, ker so v vladi njihovi. Semulič pa kar spi. Aja pada dež in se gospoda odpravi štrajkat ko sije sonce. Vse bodo zmenili na miren način, saj veste tovariši se vedno zmenijo. Rjavec se je že zmenil za polovico manj.
frskec |  23 .10. 2014 ob  08: 22
Predpostavimo, da so v javnem sektorju čisto vse službe, ki se napajajo iz proračuna in, da so si ,,izborili,, zakonodajo, ki si jo gospodarske družbe ne bodo mogle nikoli. Gospodarske družbe ,,tiste ki še delajo,, so tiste, ki polnejo proračun in, ki jim dodatki, ki jih prejema javni sektor, niso poznani. Da kakšnemu od zaposlenih v trgovini omeniš, da ga pripada dodatek za delo v nedeljo ali za praznik, saj nebi verjel svojim ušesom.
Da ne bluzim preveč, javni sektor niso samo učitelji, vzgojitelji (obojih je itak preveč)...sem spada tudi 2500 agencij s podružnicami, katere zaposljujejo okoli 26.000 neproduktivnih uslužbencev. Naj omenim, da so agencije izmišljen pojem za zaposliti lojalen kader in prijatelje, ter jim dati dobro plačo.
Kdo je sploh slišal za agencijo za knjige, kongresno turistični urad, Slovenski katehetski urad, urad sirene, uprava za javna plačila (180 zaposlenih s povprečno plačo 1500 € neto)... http://www.rtvslo.si/slovenija/agencije-skladi-uradi-visoke-place-veliko-zaposlenih/311173
E moj Štrukelj, če bi zaprli vse te agencije in urade, ne bi utrpel nobeden neke škode razen tam zaposlenih.