VARNOSTNI IZVEDENEC: V zdravstvenih domovih več nasilja kot na sodiščih, pa vendar ni varnostnih ukrepov

Obala

V tožbi medicinske sestre Jelke Jerančič, ki je bila lani žrtev napada neuravnovešenega moškega, je pričal izvedenec varnostne stroke Miran Pavlič. Ta je navedel ukrepe, ki bi jih Zdravstveni dom Piran lahko izvedel za večjo varnost, a tudi pojasnil, da varnostni ukrepi, ki so veljali v Piranu, niso bistveno odstopali od ukrepov v drugih zavodih.

Eden od možnih ukrepov za povečanje varnosti zaposlenih bi bilo varnostno usposabljanje, pri čemer pa je bil Pavlič mnenja, da je vprašljivo, če bi Jerančičeva lahko preprečila napad, tudi če bi uspela prepoznati varnostna tveganja. Glede dostopa napadalca v prostore pa je izvedenec ocenil, da bi bila najprimernejša vrata v nadstropje, ki bi se jih odpiralo prek domofona oz. s preverjanjem, ali je določeni pacient sploh naročen.

Pavlič, ki je sicer zaposlen v ljubljanskem kliničnem centru, je navedel, da v zdravstvenih domovih opaža več nasilja kot denimo na sodiščih, pa vendar ni varnostnih ukrepov, kakršni veljajo na sodiščih. Po njegovem bi bila smiselna tudi varnostna kontrola ob vhodu v objekt. Glede videonadzora je izvedenec pričal, da ima ta v prvi vrsti preventivno funkcijo, ni pa rečeno, da bi prisotnost videonadzora v konkretnem primeru napadalca odvrnila od dejanja. Škoda zaradi napada pa bi bila po njegovem manjša v primeru obstoja t. i. panik stikal, vendar le v primeru, da bi ta aktivirala varnostnika, ki bi bil v neposredni bližini.

Na vprašanje odvetnika Jerančičeve Francija Matoza pa Pavlič ni mogel z gotovostjo zatrditi, da bi varnostnik lahko ustavil moškega. Od posameznega varnostnika je namreč odvisno, ali bi sploh prepoznal znake neuravnovešenosti. Več bi pripomogel detektor kovin, ki bi zaznal prisotnost noža, v navezi z varnostnikom.

Pavlič je sicer pojasnil, da se nikjer v zakonu zdravstvenim domovom ne nalaga konkretnih varnostnih ukrepov, pač pa je delodajalec dolžan izvesti ukrepe, ki bodo preprečili nasilje. Ob tem je ocenil, da piranski zdravstveni dom z vidika varnostnih ukrepov, ki so veljali v času napada, ni bistveno odstopal od drugih zdravstvenih zavodov.

Jerančičevo je februarja lani z nožem napadel neuravnovešeni obiskovalec, sama pa jo je pri tem skupila z več poškodbami. Zaradi tega je Jerančičeva šla tožit zdravstveni dom, ker naj zaposlenim ne bi zagotovil varnega delovnega okolja in naj ne bi sprejel ustreznih varnostnih mehanizmov.

Predsednica sodnega senata Martina Andrejašič Zazula je danes odredila tudi postavitev izvedenca medicinske stroke, ki bo ocenil posledice, ki jih je zaradi napada utrpela tožnica.

Deli novico:

hja  |  16 .03. 2017 ob  14: 51
mene je zdravnik napadu z visokim računom ga bom tožu pa še lušne medicinske sestre so tam tako da me potem še oči bolijo
Geza |  16 .03. 2017 ob  11: 03
Ja se je treba pazit,teh zakajenih modelov je vedno vec okrog zdrav.domov !
QRS |  15 .03. 2017 ob  20: 21
Bom pa ( ker ste šli brisat ) še enkrat ponovil kar itak že piše v komentarjih na tistih linkih ( o Masleši ... ) in kar NI bilo do danes še nikoli izbrisano pa tudi ne dokazano nasprotno ( ker so ta dejstva - in v neki pravni državi tudi za sodnice kazniva - NEIZPODBITNA !!! ) : t.im. sodnica Martina Andrejašič Zazula na sodišču v Kopru ( za kakšne denarje ? ? ... ) zlorablja svoja pooblastila in položaj in krivosodno GOLJUFA !! ... ( še enkrat : dokazljivo, preverljivo ter neizpodbitno !!! ... )
QRS |  15 .03. 2017 ob  20: 09
... LAŽETA torej tudi o tem, da glede tega, kar piše v komentarjih na teh linkih, nič ne vesta :

http://www.regionalobala.si/novica/maslesa-ponovil-da-ne-namerava-odstopiti

http://www.regionalobala.si/novica/maslesa-ne-bo-odstopil-v-nobenem-primeru



gov.na.si |  15 .03. 2017 ob  20: 04
P.S.: predsednik vlade RS in predsednik države RS pa še kar naprej JAVNO LAŽETA in SE SPRENEVEDATA, češ, da je Republika Slovenija de juris in de facto pravna država.
@Mi |  15 .03. 2017 ob  19: 26
... dokler ne bo tukaj zavladala kakšna različica t.im. šeriatskega prava za goljufive sodnike-ce, jaz na žalost ne vidim nobene rešitve ! .........
@Mi -nižji sloj |  15 .03. 2017 ob  19: 24
nimaš v vsem prav - jaz sem bil v ZD Koper zaposlen kot zdravnik in ne pa kot medicinska sestra oz. zdravstveni tehnik ; vendar, kadar tožiš t.im. JAVNI ZDRAVSTVENI ZAVOD v tej "državi" je vedno ISTA ( !!! ) pesem : oblastniške ( "državne" ) veze in poznanstva, manipulacije, delecije, substitucije, permutacije, mutacije, mutacije, mutacije, goljufije, poneverbe, goljufije, goljufije, in še enkrat goljufije ...
@MI-nižji sloj |  15 .03. 2017 ob  16: 58
Tako je, ker je samo medicinska sestra ji ne bodo dosodili odškodnine, če pa že , pa minimalno. Če bi tisti model napadel direktorja zdravstvenega doma, hja, pol bi vidli kaki škandal bi bil in medijska propaganda. In direktorska odškodnina in varnostnik in metal detektor, itd.
Xxxx |  15 .03. 2017 ob  15: 35
Zd dom piran ziva katastrofa! V pritlicju dnevni center za starejse obcane, potem pa se ambulanta,zobozravnik,....in kar je se najvecji absurd razdelilnica METADONA groza.Potem pa sanjamo o neki varnosti!!!!!!
Nekonfliktno |  15 .03. 2017 ob  14: 52
Varnost v zdravstvenih domovih in bolnicah je absolutno pomanjkljiva. Vsaj imeti varnostnika na vhodu z detektorjem kovin. To da imaš pa samo varnostnika v objektu pa gumbič SOS, napadalca ne bo odvrnilo.V prvi vrsti pa je, da se vsak zaposleni do pacienta obnašati nekonfliktno. Nedavno sem doživela obračanje z očmi, pogled si padel z lune,...tega v zdravstvu ne sme biti.
MI -nižji sloj |  15 .03. 2017 ob  13: 40
ker je medicinska sestra ne bo dobila nobene odškodnine-izvedenec:-
-poškodbe niso pretirano hude
-za varnost je bilo poskrbljeno kot v drugih zd
-itd
ker toži zd,bo na koncu ostala še brez službe-zaposlena bi morala bit vsaj kot zdravnica ali političarka...,da bi dobila kakšno odškodnino