V ŠMARJAH ODKRITJE OBELEŽJA: Spomin na medvojne požige vasi

Koper

V Šmarjah pri Kopru bodo danes ob 17. uri odkrili obeležja v spomin na požig vasi in premierno prikazali dokumentarni film Vžgano v spominih Anje Medved in Nadje Velušček. Gre za zadnji aktivnosti mednarodnega projekta Vžgano v spominih, ki inovativno pristopa k skoraj prezrti tematiki požigov vasi.

Spominska obeležja, ki bodo postavljena v Šmarjah, Mirnu pri Novi Gorici, Dolini v Italiji in Žejanah na Hrvaškem, bodo kot muzeji na prostem zaznamovala kraje spomina, pripovedujoč mimoidočim zgodbo o življenju vaščank in vaščanov ter širšem območju, je v sporočilo zapisala Katerina Kljun iz Kulturno-izobraževalnega društva Pina iz Kopra.

Partnerji projekta si želijo, da bi kot večjezična tehnološka novost ter mesta za premislek o požigih teh in številnih drugih vasi, postala turistična znamenitost, saj gre za turistično slabše razvite kraje. Za postavitev spominskih obeležij je skrbelo Društvo 47/04 iz Gorice v Italiji.

65-minutni dokumentarni film Vžgano v spominih pa je avdiovizualna raziskava o stopnjevanju nasilja na multietničnem obmejnem območju Slovenije, Italije in Hrvaške med drugo svetovno vojno.

Mačkolje

"Nasilja je bilo preveč, da bi ga lahko raziskali v enem filmu. Nastala je dokumentarna pripoved, ki bolj kot o vojni spregovori o preživetju, o človečnosti, ki vedno preseže nacionalne, razredne in verske okvire. V času vzpenjanja populizmov in nacionalizmov, ko se v vsesplošnem poenostavljanju nevarno zdi, da smo kot družba postali pametnejši, je dobro prisluhniti preživelim," je svoje videnje strnila Anja Medved, soavtorica filma, ki je nastal pod okriljem Zavoda Kinoatelje iz Gorice.

Namen projekta Vžgano v spominih je preko različnih aktivnosti povečati ozaveščenost predvsem med mlajšimi generacijami, da je spomin na vojna uničenja pomemben del njihove lokalne identitete, v duhu medgeneracijskega spoštovanja preseči nacionalne in medkulturne konflikte, kolektivno krivdo in nestrpnosti, s ciljem prispevati k povezovanju obmejnih evropskih regij.

Vodilni partner v projektu je Znanstveno-raziskovalno središče Koper, ostali partnerji pa PiNA, Associazione 47/04, Udruga "Žejane", Zavod Kinoatelje, Občina Dolina in Istarsko povijesno društvo. Da bi obudili spomin na dogodke, so v okviru projekta pripravili še potujočo fotografsko razstavo o požganih vaseh, okroglo mizo o politikah spomina na drugo svetovno vojno, za študentke in študente pa izvedlo usposabljanje o pripovednih virih zgodovine.

Deli novico:

ibro |  19 .02. 2017 ob  10: 46
Popeye imas prav,vecina IMA raje Italijane kot recimo bosance,srbe,hrvate ! Najbrz bi rad z tem dosegli da se nekatera dejstva skrijejo Ali pozabijo-zalostno!
Popeye |  19 .02. 2017 ob  09: 31
Sto tisoče slovencev je umrlo zato da se v Sloveniji govori slovenski jezik a mi danes se podredimo vsakemu Italijanu ki vstopi v Slovenijo in ob njem govorimo Italiansko a so bili glavni morilci civilistov in požigalci.
@Naj ostabe v večnem.. |  18 .02. 2017 ob  18: 37
In mi? Mi smo pomembni. Da bi mi skupaj S Kristusom v onostranstvu in tustranstvu ostali vsi dobri ljudje na večni rajski zemlji. Živel komunizem pod mesijanstvom tisočletne vladavine Jezusa Kristusa.Boga v kratkem!
Naš Tito |  18 .02. 2017 ob  17: 44
Smrt fašizmu svoboda narodu.
Naj ostane |  18 .02. 2017 ob  11: 36
v večni spomin in opomin!
čestitke |  18 .02. 2017 ob  10: 44
Pohvalno, inovativno, primerno času. Mladi gledajo skozi sodobna očala.